מנועי בית שמש תרכוש את חישולי כרמל ב-58.5 מיליון דולר - המניה זינקה לשיא

הרכישה תאפשר לבית שמש לשפר את רווחיות תחום החלקים למנועים – שסבל מרווחיות נמוכה ■ לאחר העסקה, יהיו לחברה הסכמי מסגרת בסך כ-1.8 מיליארד דולר על פני 14 שנים

גיא ארז
גיא ארז
רם דרורי
רם דרורי, מנכ"ל מנועי בית שמשצילום: מתן נעים

הגאות בשוק התעופה העולמי והצפי להמשכה הביאו את חברת מנועי בית שמש , העוסקת בייצור חלקים של מנועי סילון ובשיפוצם, לבצע רכישת ענק ולהחזיר את חברת חישולי כרמל לבעלות ישראלית. מנועי בית שמש (מב"ש) הודיעה היום (ב') כי תרכוש את החברה מטירת הכרמל ב–58.5 מיליון דולר (כ–216 מיליון שקל).

מב"ש, שבשליטת קרן פימי (43%), היא לקוחה של חישולי כרמל. מב"ש תרכוש את חישולי כרמל מחברת פראט אנד וויטני, וכחלק מההסכם האחרונה תזמין מחישולי כרמל מוצרים ב–360 מיליון דולר במהלך 10 שנים. רכישת החברה תאפשר למב"ש להגדיל את יכולותיה בתחום פעילותה, ולהרחיב את סל המוצרים שהיא מספקת ללקוחות.

חישולי כרמל נוסדה ב–1961 ונרכשה על ידי פראט אנד וויטני האמריקאית בשנות ה–90. החישולים הם חומר הגלם בתחום ייצור החלקים למנועי סילון לתעופה. חישולי כרמל מעבדת חישולים לצורתם הסופית, כמו דיסקים ופלטות, תוך שימוש בטכנולוגיה ייחודית ומורכבת. לכן, הרכישה היא תוספת טבעית וסינרגטית לשרשרת האספקה של מב"ש. כל אחת מהחברות תמשיך לפעול ללא שינוי.

במב"ש מקווים כי הרכישה תשפר את מעמדה כ–one stop shop, דבר שעשוי להביא לשדרוג מעמדה בתעשייה, ולגידול בהזמנות ממנה. ההסכם כולל ייצור חישולים עבור פרויקטים לייצור המנועים החדשים של פראט אנד וויטני, ויגדיל את הסכמי המסגרת של חישולי כרמל ליותר מ–490 מיליון דולר לעשור, תוך תקווה שרכישתה תביא להרחבת מעגל לקוחותיה.

מהמידע ששיתפה מב"ש, חברת חישולי כרמל נהנתה בשנים האחרונות משיפור עסקי, והרוויחה 13.8 מיליון דולר מ–2016 ועד מחצית 2018. בין 2016 ל–2017 היא רשמה צמיחה של פחות מ–1.1% בהכנסות ושל 7.7% ברווח הנקי. במחצית השנייה של השנה הכנסותיה הסתכמו ב–29.5 מיליון דולר, והרווח התפעולי היה 3.7 מיליון דולר (שיעור של 12.5%).

גם חיל האוויר בין הלקוחות

מנועי בית שמש, המנוהלת על ידי רם דרורי, פועלת בשני מגזרי פעילות — ייצור חלקים למנועי סילון ופעילות מנועים. לקוחותיה העיקריים הם יצרני המנועים הגדולים בעולם, וכן צבאות ומשרדי ביטחון בארץ ובעולם, בהם חיל האוויר הישראלי. כ–80% ממכירותיה בשנה שעברה היו לחמשת לקוחותיה הגדולים. הכנסותיה במחצית הראשונה של 2018 הסתכמו ב–47.5 מיליון דולר, צמיחה של 19.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. רווחיה התפעוליים גדלו ב–24.8% ל–4.9 מיליון דולר. בסיכום השנה שעברה הכניסה החברה 88.8 מיליון דולר והרוויחה 8.8 מיליון דולר.

לפני כשנה חתמה מב"ש על הרחבה משמעותית של הסכם מסגרת ארוך טווח עם חברת פראט אנד ויטני בסך 530 מיליון דולר. ההרחבה הביאה את ההסכם להיקף של 640 מיליון דולר עד 2026; ביולי האחרון היא קיבלה הזמנה של 53 מיליון דולר מ–MTU הגרמנית, שהרחיבה את הסכם המסגרת שלה לייצור חלקים למנועי סילון להיקף של 173 מיליון דולר ב–2017–2030. בזכות רכישת חישולי כרמל, קבוצת מנועי בית שמש תחזיק כעת בהסכמי מסגרת בסך של כ–1.8 מיליארד דולר ב–14 השנים הקרובות.

החברה צופה המשך בגידול פעילותה, ועומלת על שיפור ופיתוח היכולות הטכנולוגיות שלה; הגדלת פעילות המפעל שלה בסרביה; הרחבת מצבת המנועים שהחברה תוסמך לשפצם, בעיקר בתחום האזרחי; ובאחרונה היא אף פתחה בית ספר להכשרת עובדים.

מגזר החלקים למנועים, שבו מב"ש מייצרת גם יציקות מדויקות ועיבוד של חלקי מתכת עבור מנועים, מהווה את מרבית הכנסותיה. למרות הגאות בעסקי החברה, מב"ש דווקא סובלת זה תקופה מרווחיות אפסית במגזר זה. בעודה נערכת להמשך צמיחתה, וכדי שתעמוד בהסכמי המסגרת שלה, החברה מבצעת תהליכים של פיתוחים חדשים והכנסת קווי ייצור — מהלכים שפוגעים ברווחיות שלה.

מפעל חישולי כרמל
מפעל חישולי כרמלצילום: אבישג שאר-ישוב

למעשה, מ–2017 מגזר ייצור החלקים כמעט שאינו תורם לשורה התחתונה של החברה. במחצית השנה הראשונה של 2018, מתוך מכירות של 32.9 מיליון דולר, הניב המגזר רווח תפעולי של 1.3 מיליון דולר בלבד (4% מהכנסות המגזר), בעוד בתקופה המקבילה ב–2017 הוא הניב רווח תפעולי של 1.5 מיליון דולר, מתוך הכנסות של 29.6 מיליון דולר (5% מהכנסות המגזר). לא היתה זו חולשה רגעית, אלא הרעה מתמשכת בתוצאות — למרות הגידול בהכנסות. אם ב–2016 הניב המגזר רווח תפעולי של 8 מיליון דולר (12.2% מההכנסות), ב–2017 הוא הניב רווח תפעולי של 3.3 מיליון דולר בלבד (5.4% מההכנסות), ובאותה השנה החל להיות משני בתרומתו לרווחי החברה. בחברה לא הביעו דאגה מהרווחיות הנמוכה והמתמשכת במגזר, וצופים כי כחלק מתוכניתם האסטרטגית לעתיד רווחיותם תשתפר לאורך זמן.

שיפור ניכר ברווחיות פעילות המנועים

במגזר פעילותה השני והקטן יותר — פעילות המנועים — חווה מב"ש שיפור ניכר גם בהכנסות וגם ברווחיות. במגזר זה החברה עוסקת בשיפוץ, תחזוקה, השכרת מנועים, הנדסה ופיתוח של חלקים ועוד. במחצית הראשונה של 2018 תרם המגזר לרווח התפעולי שלה 3.6 מיליון דולר מתוך הכנסות של 16.1 מיליון דולר (רווחיות של 22.3%), לעומת רווח תפעולי של 2.4 מיליון דולר מתוך הכנסות של 11 מיליון דולר (21.8%) בתקופה המקבילה אשתקד.

בקרן פימי, המנוהלת על ידי ישי דוידי, רושמים עד כה תשואה נאה על השקעתם במב"ש, מאז רכשו את השליטה בחברה מכלל תעשיות בסוף מאי 2016, כשההכנסות השנתיות שלה היו פחות מ–80 מיליון דולר. זאת, בניגוד למרור שאוכלת הקרן בעקבות השקעותיה בחברת תאת טכנולוגיות, הפועלת בשוק דומה וששווייה נחתך ב–40% מאז השיא במאי אשתקד.

המניה קפצה אתמול ב–7.5% למחיר שיא

מניית בית שמש הגיבה היום לעסקת הרכישה בקפיצה של 7.5% למחיר שיא, במחזור מסחר גבוה (5.7 מיליון שקל, פי תשעה מהממוצע בחצי השנה האחרונה). בכך עלה שווייה בשוק ל–766 מיליון שקל, בעוד בעת רכישתה היא נסחרה לפי 314 מיליון שקל בלבד.

פימי רכשה לפני שנתיים וחצי את השליטה בחברה תמורת 125 מיליון שקל (לפי מחיר מניה של 45.8 שקל למניה, נמוך ממחיר השוק באותם ימים), ובתחילת השנה השתתפה בהנפקת הזכויות של החברה בהיקף כולל של 137 מיליון שקל, וכדי לשמור על שיעור אחזקתה, פימי רכשה מניות ב–74.5 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker