סערת יצרים וחילופי האשמות בבורסה לקראת הדיון בבית הדין לעבודה

המחלוקת העיקרית בין ההנהלה לעובדי הבורסה: האם המניות שניתנו לעובדים, ששוויין כיום 36 מיליון שקל, אמורות להשתיק אותם ולמנוע מלהכריז על סכסוך עבודה חדש? ברקע: מחלוקת על תשלום שעות נוספות ■ אחת העובדות התלוננה שבכיר בוועד העובדים איים עליה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
אסיפת עובדי הבורסה
אסיפת עובדים בבורסה

האם עובדי הבורסה שעד כה זכו לתשלום גבוה עבור שעות עבודה בוועד העובדים - יוכלו להמשיך ליהנות ממנו? שאלה זו עומדת במרכז הדיון שייערך בבית הדין לעבודה ב-12 בנובמבר. בדיון ייאלצו ראשי ועד העובדים ומנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, להתכנס בחדר אחד - אולמו של השופט אורן שגב.

השופט יכריע בשאלה אם סכסוך העבודה שעליו הכריז הוועד בתמיכת ההסתדרות מנוגד להסכם העבודה בין הצדדים. זאת, מאחר שההנהלה אינה מוכנה עוד לשלם על שעות נוספות לחברי הוועד.

ההסכם הקיבוצי שעליו חתומים העובדים קובע כי בתמורה לקבלת 6% ממניות הבורסה בעת הפרטה הם יעניקו להנהלה שקט תעשייתי לחמש שנים. זהו סכום לא קטן - 24 מיליון שקל, שאותו בן זאב הסכים למסור לעובדים, וכיום הוא כבר מגיע לכ-36 מיליון שקל.

250 עובדי הבורסה מאוגדים בהסכם קיבוצי, ותשעה סמנכ"לים בכירים חתומים על חוזים אישיים ולא מיוצגים על ידי ההסתדרות. בזמן שבן זאב מסרב בתוקף לשבת עם ועד העובדים ולדון בדרישותיו, עובדים נוספים, שאף הם אמורים להיות מיוצגים על ידי הוועד, החלו להיפגע מהמלחמה בין הצדדים.

על רקע השינויים הארגוניים שהתחוללו בבורסה בשנה האחרונה, ב-4 באוקטובר שלחה מנהלת בכירה מכתב ליו"ר הוועד שכותרתו "התנהגות אלימה וחציית קווים אדומים". המכתב הגיע לכלל העובדים ולנציגי ההסתדרות כמו גם לגורמים נוספים מחוץ לבורסה.

בית הדין הארצי לעבודה
בית הדין הארצי לעבודה צילום: שירן גרנות

המנהלת מיוצגת על ידי הוועד וחתומה על ההסכם הקיבוצי, אך בוועד סבורים כי היא מקורבת להנהלה ומנסה לפגוע בהם. היא התלוננה דווקא על אופן התנהגותו של אחד מבכירי הוועד: "נתקלתי לצערי לא פעם בהתנהגות בוטה וחסרת רסן של יו"ר הועד. התנהגות ברוטלית וחסרת חסמים ערכיים, תרבותיים ונימוסים שאינם מכבדים אף אדם. על זה כבר לא יכולתי להבליג. מדובר באירוע המהווה בעיני חציית כל הקווים האדומים - הערכיים, הארגוניים והחוקיים".

מהמכתב עולה כי היא נפגשה בלובי בניין הבורסה עם מי שחשבה שהוא יו"ר הוועד אורן לרנאו, אף שבפועל יו"ר הוועד היא רבקה שדה. "הוא מצא לנכון לציין בפני כי הוא מופתע לראות אותי, מאחר שסבר ששמי כבר צריך להופיע במודעת אבל. המומה ובטוחה שנפלה טעות ביקשתי ממנו לחזור על הדברים ומבלי להסס הוא חזר על דבריו ביתר שאת". מבחינתה של אותה מנהלת האיום המפורש גרם לה לשקול לפנות למשטרת ישראל ולהגיש תלונה.

לרנאו עצמו לא היסס לענות, והשיב: "הציטוט והכוונה שמיוחסים לי במכתבך לא נאמרו על ידי בשום אופן". הוא האשים אותה בהדלפת דו"ח הביקורת של הבורסה לעיתונות - דו"ח שצורף בפועל לכתבי בית דין לעבודה. "אני מתפלא כמה עוד האשמות תרצו לשפוך עלי כדי לסלק אותי מדרככם, להוביל את הבורסה לעסקאות ושינויים שפוגעים בעובדי הבורסה. נכון, נפגשנו במעלית, שיחתי איתך התמקדה בהיעלמותך מאז שלקחת חלק בהדלפת דו"ח הביקורת לעיתונות ובהדלפת שמי 'כעבריין עיקרי'. הדלפת ונעלמת. לא היה לך אומץ לעמוד אחרי ההדלפה". עוד לדבריו "סיימתי את דברי בציניות בכך שאמרתי שחיפשתי את השם שלך בכל דפי העיתון ולא מצאתי".

לאחר חלופת המכתבים פנו חברי הוועד לההחתים את העובדים על מכתב תמיכה בוועד. 202 עובדים בבורסה חתמו על כך שבניגוד לסכסוכים קודמים שפרצו בין ההנהלה לעובדים, הפעם הסכסוך מתנהל אחרת. "שלא כמו בעבר, בחרה ההנהלה לנהל את הסכסוך הנוכחי בדרך מקורית, ובמקום לגופם של נושאים במחלוקת היא בוחרת לנהלת מסע אישי נגד חלק מחברי הוועד תוך הכפשת שמם הטוב".

ואולם יש עובדים בבורסה שטוענים כי הוועד מהלך עליהם אימים, וכי הם נדרשו לחתום על המכתב אף שאינם תומכים במאבק הנוכחי.

הסכסוך שהוביל להתפרצות המלחמה הנוכחית נסוב סביב השאלה אם חברי הוועד זכאים לקבל תעריף של 250% על כל שעת עבודה שהם מחליטים שהיא שעת וועד. לדעת ההנהלה, תמחור כזה לא מעוגן בהסכמים הקודמים בין הצדדים, אך לטענת הוועד גמול השעות הנוספות ואופן החישוב מעוגן בהסכמים ובהסדרים הקיבוציים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום