יו"ר אגרקסקו: "לא נוכל להמשיך לשלם לאחים עופר את דמי החכירה"

החברה נמצאת בסכנת חדלות פירעון ואחת הסיבות לכך היא עסקה לחכירת שתי אוניות מהאחים עופר; עובדי החברה יפגינו ביום א' מול משרדי הממשלה

עמירם כהן

"על הממשלה להזרים כסף באופן בהול כדי למנוע אובדן יצוא חקלאי ב-2 מיליארד שקל. בשלוש השנים האחרונות אגרקסקו מפסידה כסף ומתנהלת עם הון עצמי שלילי. דרושה הזרמה מיידית של 75 מיליון שקל כדי למנוע חדלות פירעון". כך אומר יו"ר אגרקסקו יצחק (איצ'ה) לידור בתגובה לפרסומים, לפיהם החברה נקלעה למשבר כלכלי.

לידור מעביר מסר מרגיע לחקלאים: "התמורה למגדלים מובטחת. יש בידינו חוות דעת משפטית לפיה אין ספק בכך שכספם מובטח. ההתקשרות בין החקלאים לאגקרסקו היא בשיטת הקונסיגנציה", מבהיר לידור. "אם הוצאות השיווק של החברה גבוהות מהתמורה למגדלים, החברה סופגת את ההפרשים".

מנתוני החברה עולה כי אגרקסקו רשמה ב-2010 הפסד של 14 מיליון יורו ומחקה נכסים בסך 19 מיליון יורו. בשנים האחרונות צברה החברה הון עצמי שלילי של 14 מיליון יורו, בשל הוצאות הגבוהות מההכנסותיה. בראיון בלעדי ל-TheMarker מבהיר לידור כי החברה מבצעת בימים אלה תוכנית הבראה המיועדת להקטין את ההוצאות ולהחזיר את החברה לפסי רווחיות כבר ב-2013.

מדוע צברה החברה הון עצמי שלילי?

"צריך להודות על האמת. זה שנים רבות שהחברה מתנהלת בדרך שאינה מתאימה למציאות העסקית של ימינו. בעוד שההכנסות לא גדלו והחברה ירדה בפלח השוק שלה מיותר מ-50% לפני עשור ל-40% בשנים האחרונות, החברה המשיכה להתנהל בשיטה כלכלית המכונה 'קוסט פלוס' - שיטה לפיה מתנהלות חברות מונופוליסטיות. בעוד שאגרקסקו כבר מזמן אינה מונופול על היצוא החקלאי והיא מתחרה בחברות ליצוא חקלאי שהוקמו ב-20 השנה האחרונות, היא משיכה להעסיק עובדים שהעסקתם נהפכה לנטל.

"כמו כן החברה המשיכה לשווק בחו"ל באמצעות מסופים יקרים ופעלה בשיטות מחשוב מיושנות. לדוגמה, בכל מסוף העסיקה חשב, בעוד שניתן היה להסתפק בחשב אחד לכל המסופים. החברה גם המשיכה להחזיק נציגים רבים בחו"ל, שאחזקתם יקרה ותועלתם נמוכה. סיבות נוספות הן המשבר הכלכלי בגוש היורו ב-2008-2009, חולשת היורו והדולר והתחזקות השקל".

בראשית 2000 נבנו שתי אוניות קירור חדישות על ידי חברה גרמנית עבור צורכי אגרקסקו. האוניות הללו נחכרו בהמשך מבעליהן, חברת האחים עופר, ועליהן משלמת כיום החברה דמי חכירה גבוהים מאוד. האם בדיעבד מדובר בעסקה כושלת?

"ייתכן, אף שב-2005, בעת שנחכרו האניות, התחשיבים הראו שמדובר בעסקה כדאית. ייתכן שהתחשיבים היו מוטעים וגם לא הביאו בחשבון אסונות טבע, כמו אסון הקרה בינואר 2008, שהשמיד יבולי יצוא במיליארד שקל. גם לא ניתן היה להביא בחשבון ששוק ההובלה הימית יתייעל ויפעל בשיטות אחרות. כיום אף אחד לא חוכר אניות קירור יקרות בתמורה לאלפי דולרים ליום. כיום אתה חוכר מכולות קירור לתקופות קצובות בלבד. דמי חכירה לאניות צריך לשלם גם בעונות שאתה לא מייצא, ולמצוא תעסוקות לאניות שלך - וזה לא תמיד עובד.

יצחק לידורצילום: וקנין עופר

"שיהיה ברור: החברה לא תמשיך לשלם לבעלים את מלוא דמי החכירה. אין ביכולתה לעשות זאת. בעלי האניות ייאלצו להגיע להסדר עם החברה. אנחנו מביאים בחשבון שהם יכולים להפקיע מהחברה את האניות. יש בנמצא כיום, כאמור, פתרונות זולים בהרבה".

"נצמצם 30% מהעובדים"

לפני זמן לא רב פירסמתם שהחברה מיישמת תוכנית הבראה. תוכל לפרט?

"אכן לא רק פירסמנו, אנחנו גם מבצעים. ניתחנו את מכלול הוצאות החברה ומצאנו 26-28 תחומי פעילות שבהם ניתן לצמצם הוצאות, ובראש ובראשונה בכוח האדם. בשנה הנוכחית ובשנה הבאה נצמצם את מצבת העובדים בכ-150 עובדים, המהווים 30% מעובדי החברה. צעד זה יצמצם הוצאות בכמה מיליוני דולרים לשנה.

"צעדים נוספים שכבר ננקטים הם צמצום מספר מסופי החברה וייעול פעולתם, מיזוג סניפים והחזרת נציגים מחו"ל. יש גם פעולות רבות אחרות שמוקדם לדווח עליהן אך להערכתנו ניתן לצמצם הוצאות בכמה עשרות מיליוני דולרים בשנה".

החברה מכרה ב-2007 אג"ח לא סחירות למוסדיים, כשהיקף ההתחייבויות בגינן מסתכם כיום ב-32 מיליון יורו. האם רוכשי האג"ח יכולים לישון בשקט?

"אף אחד לא יכול לישון בשקט מלבד מגדלי התוצרת החקלאית. גם מחזיקי האג"ח יצטרכו לתרום את חלקם. הדבר הובהר להם באסיפה כללית שהתקיימה השבוע. יתקיימו גם אסיפות נוספות. לאג"ח יש נאמן והמגעים אתו ועם מחזיקי האג"ח יימשכו. חשוב להזכיר כי רוכשי כל אג"ח, למעט אולי אג"ח מדינה, מודעים לכך שברכישת אג"ח טמון אלמנט של סיכון המתומחר במחירי האג"ח. אנחנו מאמינים שיימצא הסדר אתם כבר בימים הקרובים".

"בממשלה העניינים אטיים"

לחברה יש בעלים. הממשלה מחזיקה ב-30% ממניות ההון וב-50% מהדירקטוריון, לתנובה יש 11% מההון ו-25% בשליטה ולחקלאים, באמצעות מועצות הייצור החקלאיות, יש 59% מההון ו-25% בשליטה. האם לא ראוי היה לבוא אליהם ולתבוע מהם לשים כסף בקופה, לפני שבאים לרוכשי האג"ח ודורשים מהם תספורת ושולחים הביתה כמעט שליש מהעובדים?

"בעלי המניות מודעים היטב למצב החברה, ובראש ובראשונה הממשלה. החברה העמידה אותה על חומרת המצב והיא תובעת ממנה אחריות בעלים, שמשמעותה הזרמה מיידית של 75 מיליון שקל. בממשלה העניינים אטיים לצערנו. אבל אנו מאמינים שיימצא התקציב להזרמה הזו, מפני שהממשלה יודעת היטב מה משמעות חדלות פירעון לאגרקסקו. היא מודעת לכך ש-1,950 חקלאים המייצאים באמצעות אגרקסקו ייאלצו לחפש כתובת אחרת שמשמעה הרעת תנאים, מפני שהיצואנים הפרטיים יכתיבו להם את המחירים.

"חדלות פירעון של אגרקסקו משמעה שענף היצוא החקלאי יהיה לשוק פרוע וייהפך משוק של יצרנים לשוק של יצואנים. מעתה היצואנים יכתיבו את התנאים ואת המחירים והמגדלים במצב הזה יהיו חסרי אונים. יש לזכור כי אגרקסקו היא העוגן של ענף היצוא החקלאי כולו.

"חדלות פירעון של אגרקסקו משמעה אובדן שווקי של יצוא חקלאי בשווי 2 מיליארד שקל. ייתכן, אף שכלל לא בטוח, כי יימצא פתרון למיליארד שקל באמצעות חברות אחרות. למיליארד שקל נוספים לא יימצא פתרון. תנובה היא חברה עסקית שתחשיביה שונים משל הממשלה, ועד כה היא לא הביעה עניין להגדיל את השקעתה בחברה. לגבי מועצות הייצור החקלאיות, אנו סבורים שבכל הסדר שיגובש הן ייטלו חלק כבעלים".

הממשלה החליטה להפריט את החברה והזרימה לפני כחודשיים 55 מיליון שקל כדי לייצב את מבנה ההון של אגרקסקו לקראת יישום התוכנית. מצב החברה מאפשר את ביצוע התוכנית?

"התשובה פשוטה. כל השנים לא ניתן היה לאגרקסקו לבנות הון עצמי. אם היתה רשאית לעשות זאת, החברה היתה יכולה להציג מדי שנה אחוזי רווח וכיום היתה יכולה לחלק לממשלה דבידנדים. אך כאמור, אף אחד מהבעלים לא ערך בזמן הנכון את השינוי המבני המתחייב, כך שעליהם מופנית הדרישה לקחת אחריות".

עובדי 480 עובדי אגרקסקו יפגינו ביום א' מול משרד ראש הממשלה

480 עובדי חברת אגרקסקו יקיימו ביום א' בבוקר הפגנה מול משרד ראש הממשלה בירושלים בתביעה מהממשלה, לקחת אחריות, כבעלים, על המצב בחברה ולסייע לה להיחלץ מהמשבר הכלכלי המאיים על יכולתה לעמוד בהתחייבותה ליצוא החקלאי של ישראל. בהפגנה ייקחו חלק גם נציגי הארגונים החקלאיים בישראל, חקלאים, יצואנים, חברי כנסת ושרים שיבואו להזדהות עם מצוקת העובדים.

לדברי יו"ר ועד עובדי החברה שאול צבעוני, ההפגנה תתקיים, כדבריו, במחאה על התנערות הממשלה מהאחריות המוטלת עליה כבעלים עיקריים בחברה, להזרמת סיוע מיידי בסך 75 מיליון שקל לחברה: "התנערות הממשלה מאחריותה תפגע בעשרות אלפי משפחות המתפרנסות מהיצוא החקלאי של ישראל", אמר צבעוני בהודעתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker