מכה לאסם ומעברות: טבע נכנסת לתחום תחליפי חלב אם

טבע תיכנס לשוק תחליפי החלב באמצעות שיתוף פעולה עם חברת Nutricia מקבוצת דנונה. השוק מוערך ב-500 מיליון שקל בשנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> חברת טבע עומדת לאתגר את השליטה המוחלטת של חברת אסם ושותפתה מעברות וחברת ניאופארם, יבואנית סימילאק, בשוק תחליפי חלב אם הרווחי.

חברת טבע ישראל, שבבעלותה המלאה של טבע, תכריז בשבוע הבא על החלטתה להיכנס לשוק תחליפי חלב האם בישראל באוקטובר או בנובמבר 2011. טבע תיכנס לשוק תחליפי החלב באמצעות שיתוף פעולה עם חברת Nutricia מקבוצת דנונה. נוטרישה היא יצרנית תחליפי חלב אם הגדולה באירופה והשנייה בגודלה בעולם, המשווקת את מוצריה תחת מותג Numico.

שוק תחליפי החלב, שמוערך ב-500 מיליון שקל בשנה ב-12 החודשים האחרונים, נשלט בידי מותג מטרנה, שמשווק על ידי שותפות בין אסם לחברת מעברות. שוק זה צמח ב-7% בשנה האחרונה, כנראה בעיקר בשל עלייה ריאלית של 3%-4% במחירים.

מטרנה מחזיקה בנתח של 58% מהשוק, וחלקו של מותג סימיליאק של חברת אבוט האמריקאית, המשווק באמצעות חברת ניאופארם, הוא 40% מהשוק. חברת מדיצ'י מדיקל מחזיקה ב-2% מהשוק.

הריכוזיות הגבוהה של השוק נוצרה כתוצאה ממשבר שפקד את השחקנית השלישית בענף, חברת רמדיה, בנובמבר 2003. החברה נאלצה להסיר את המותג רמדיה מהמדפים בעקבות אשפוז של 14 תינוקות כתוצאה משינוי במחסור בוויטמין B1, שחיוני להתפתחותם של תינוקות ושמחסור בו עלול לגרום לפגיעה חמורה במוח ובלב.

רמדיה החזיקה לפני המשבר בנתח של 30% מהשוק, והסתלקותה ממנו איפשרה למטרנה להגדיל את הנתח שלה בשוק מ-39% ל-58%, ולסימילאק להגדיל את הנתח שלו בשוק מ-25% ל-39%.

מעברות שיפרה מהותית את רווחיותה בעקבות הגידול בנתח השוק שלה והגברת הריכוזיות בשוק תחליפי החלב. בעקבות העלייה בנתח השוק וברווחיה של מטרנה חתמה אסם בספטמבר 2008 על הסכם, שהושלם בדצמבר 2009, שבו רכשו אסם והחברה האם נסטלה 51% מפעילות תחליפי חלב אם תמורת 269 מיליון שקל.

שישה חודשים לאחר העברת השליטה לאסם הועברה ההפצה של מוצרי מטרנה מחברת דיפלומט למערך הההפצה של אסם, מהלך ששיפר את רווחיותה של הפעילות. פעילות הייצור והשיווק של תחליפי חלב אם סיפקה לאסם רווח גולמי של 47.2% מהמחזור ברבעון הראשון של 2011, בהשוואה לרווח גולמי של 46.2% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2010. רווחיות זו, שגבוהה ב-5 נקודות אחוז מהרווחיות הגולמית הממוצעת בקבוצת אסם, נובעת מהמבנה הריכוזי של השוק ומושכת אליו מתחרים חזקים מסוגה של טבע ישראל.

פעילות מזון התינוקות של אסם רשמה רווח תפעולי של 15.4 מיליון שקל במחזור של 87 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2011, בהשוואה ל-8.8 מיליון שקל במחזור של 72 מיליון שקל ברבעון המקביל. שיעור הרווחיות התפעולית של פעילות זו היה 17.6% מהמחזור, בהשוואה לרווח תפעולי ממוצע של 13% בקבוצת אסם כולה.

איום תחרותי נוסף על אסם וניאופארם הוא מעורבותה הצפויה של חברת פריגו בשוק תחליפי חלב אם החל ב-2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker