מכה נוספת לארזים: בית המשפט המחוזי בת"א דחה היום את הסדר הנושים

מס הכנסה דורש לשמור על זכות קדימה בפירוק ולכן מתנגד להסדר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לעת עתה מסתמן כי ארזים לא תוכל להמשיך ולפעול כעסק חי. ביהמ"ש מפי השופט איתן אורנשטיין דחה את הסדר הנושים שהגישו הצדדים ונתן לחברה 21 יום להגיע להסדר חדש אשר ירצה גם את מס הכנסה כנושה החברה.

לאור בקשת פירוק, אותה הגיש עו"ד עופר שפירא בשם נאמני סדרה 4 של החברה, נאלצנו הצדדים בהמלצת בית המשפט, להגיע לידי הסדר נושים, בטרם ייקבע לחברה מועד לפירוק.

שתי התנגדויות הוגשו נגד הסדר הנושים, האחת של מס הכנסה כנושה בגין יתרת תשלום שומות מס לשנים 2005-2003 בסך של 9.5 מיליון שקל, כמו גם חובות מס לשנים 2009-2006 של 46 מיליון שקל.

בבקשה לדחות את ההסדר טענה רשות המיסים כי ההסדר פוגע מהותית בזכויותיו בשל העדפת נושים אסורה. לטענתה השיעבוד על נכסי קאפלה לטובת מחזיקי אג"ח, כפי שנקבע בהסדר שהוגש לבית המשפט, יקנה יתרון למחזיקי אג"ח תוך פגיעה בזכיות מס הכנסה.

לדעת רשות המסים החברה נמצאת כיום בהליכים חדלות פירעון ולכן לרשות יש קדימות בחלוקת נכסי החברה במקרה של פירוק. לאור האמור, דורשת רשות המסים מבית המשפט כי ישמור על סולם דיני הקדימה ועל זכותם להיות ראשונים ליהנות מנכסי החברה גם בהסדר וגם בפירוק.

טענה נוספת הושמעה מצד בעלי המיעוט המחזיקים בכ-12% מכלל המניות. לטענתם, ההסדר מהווה ניסיון לגזול את רכושם תוך הצגת ערך המניות של החברה כאינן שוות בשעה שהחברה מקצה בהסדר מניות לבעל השליטה . כמו כן, הם טוענים כי שיעבוד נכסי קאפלה לטובת מחזיקי אג"ח יסתום את הגולל על החברה וימנע ממנה לקבל אשראי מגורמים בנקאיים בהמשך הדרך.

בית המשפט קיבל את עמדת רשות המסים בשעה שדחה את התנגדות קבוצת המיעוט וקבע כי מס הכנסה רשאי להתנגד להסדר הנושים שהוצג לפתחו של בית המשפט, כמו גם אין זה ראוי כי יעדיפו את אינטרס מחזיקי האג"ח על פני האינטרס של רשות המסים שהינה בעלת חוב .

לגבי קבוצת המיעוט קבע בית המשפט כי מותר להעדיף את בעלי החוב עליהם מכיוון שהם לא נדרשים על ויתור כספי כלשהו ולכן גם מותר לעשות אבחנה בינהם לבין בעל השליטה.

עוד טוען בית המשפט המחוזי כי החברה לא אמורה להגדיל את פעילותה העסקית ולכן לא ראוי שתשעבד את נכסי קאפלה לטובת מימון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker