חברת החשמל ותמר מחדשות את המו"מ

לפני כחודשיים דרשו השותפות מחברת החשמל לייקר את מחיר הגז ב-36 דולר

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

חברת החשמל הודיעה בשעות האחרונות על חידוש המשא ומתן עם שותפות הגז הטבעי "תמר", על מחירי הגז שתרכוש ממנה החל מ-2013, כך עולה מדיווח שהוציאה החברה לבורסה. זאת, לאחר שלפני שבוע וחצי הודיעה על הקפאת המו"מ עם השותפות, בה חברות נובל אנרג'י האמרקאית (36%), דלק קידוחים (15.6%), אבנר (15.6%), ישראמקו (28.7%) ואלון חיפושי גז (4.1%).

הקפאת המו"מ נומקה בצורך ללמוד את החלטת מליאת רשות החשמל מהשבוע הקודם, שהחליטה כי לא תכיר לחברת החשמל בעלות גז גבוהה מזו הנהוגה כיום במשק. כלומר, תעריף החשמל לציבור לא יועלה אם חברת החשמל תסכם עם שותפות תמר על מחיר גז גבוה ביחס לזה שנקבע במשא ומתן בין הצדדים לפני שנה וחצי.

בדצמבר 2009 חתמו חברת החשמל ושותפות תמר על מסמך כוונות לרכישת 2.7 מיליארד מ"ק גז ל-15 שנה בהיקף 9.5 מיליארד דולר. מחיר הגז היה כ-4.5-5 דולרים למיליון BTU. ואולם, לאחר חצי שנה שבה הקפיאה שותפות תמר את המשא ומתן בין הצדדים, בין היתר, לאור דיוני ועדת ששינסקי . לפני כחודשיים דרשו השותפות מחברת החשמל לייקר את מחיר הגז ב-35%-40% לטווח של 6-6.5 דולרים למיליון BTU. המשמעות המיידית של דרישה זו היא לפיכך ייקור הרכש ב-3-4 מיליארד דולר. ואולם, חברת החשמל הציעה לשותפות תמר להכפיל את רכש הגז לכמות שנתים של 5 מיליארד מ"ק, כך שהשלכת הייקור עשויה להיות כפולה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker