"עליית מחירי המזון בישראל חדה מהעליות בעולם"

מחקר שנערך בדש קובע כי עליית מחירי המזון בישראל חריגה ואינה תוצאה מובהקת של עליית מחירי הסחורות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק

"ישראל הינה שיאנית בעליות מחירי המזון בעולם. האזרח הישראלי מוציא כרבע מהכנסתו על מגורים וכתוצאה מכך לא נשאר לו הרבה כסף בסוף החודש להוציא על מוצרי מזון", כך קובע כלכלן דש אלכס זבז'ינסקי בסקירתו. ממחקר שערך זבז'ינסקי עולה כי עליית מחירי המזון בישראל היתה חדה יותר מעליית מחירי המזון ביתר מדינות העולם, כאשר סין היחידה שעקפה את ישראל, אך בפער קטן.

זבז'ינסקי השווה בין עליית מחירי המזון בישראל לעליית המחירים בשאר מדינות ה-OECD. הוא ניטרל את השפעת האינפלציה הכלכלית וחילק את שיעור עליית מחירי המזון בשיעור עליית מדד המחירים לצרכן.

מהמחקר עולה כי עליית המחירים בישראל, שלפני פעולה זאת לא היתה שיאנית העליות, היתה בשיאה, יחד עם סין שעקפה אותה במעט עם עליית מחירים חדה יותר. "עליית מחירי המזון בישראל חריגה ואינה כתוצאה מובהקת מעליית מחירי הסחורות אשר משפיעה על כל העולם", כתב  זביז'נסקי במחקרו.

עם זאת, מצא זבז'ינסקי כי ההוצאה החודשית על מזון בישראל ביחס לתוצר לנפש היתה נמוכה בהשוואה לעולם. בדיקה זו מבררת האם אחרי זינוק של עשור במחירי המזון רכישת מוצרי מזון הפכה לנטל על האזרח הישראלי ביחס לעולם הרחב. לבדיקתו, ההוצאה הישראלית על מזון קרובה לכ-20% מסך ההוצאה החודשית כפי שנהוג ביתר לעולם. בשעה שהתוצר לנפש בארץ מתקרב ל-28 אלף דולר.

כתוצאה מכך, מסיק זבז'ינסקי כי מחד המזון בישראל לא הכי יקר בעולם, אך מסייג דבריו בסברה, כי ייתכן שהמשקל הנמוך יחסית של הוצאת האזרח על מזון נובע מכך שהאזרח הישראלי מוציא הרבה מאוד כסף על הוצאות חיוניות אחרות כגון מגורים, המהווים בישראל כרבע מסל הצריכה והתייקרו בשיעור חד בשנים האחרונות. בשורה התחתונה, האזרחים נותרים עם פחות אפשרויות תמרון לקניית מזון.

לסיכום קובע זבז'ינסקי כי "הפערים החברתיים הגדולים בישראל מקשים להתייחס לממוצע, אשר במציאות אינו מתקרב למצב האזרחים בפועל אשר התייקרות המוצרים פוגעת בחלק ניכר של האוכלוסיה בצורה קשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker