העלאת המחירים של סלקום מקפיצה את מניות הסלולר

ההודעה ממנה חששו הצרכנים - עושה טוב למשקיעים ■ מניית סלקום קופצת ב-7% לאחר הודעת החברה על העלאת מחירי הסלולר, וגם מניות פרטנר, בזק ואלקטרה צריכה מגיבות בחיוב ■ המהלך עשוי לאפשר למתחרות להעלות מחירים גם כן

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ניר שטרן
גיא ארז
גיא ארז

הסנונית הראשונה בדבר היחלשות התחרות העזה בשוק הסלולר מקפיצה את מניות הסקטור. חברת סלקום הודיעה היום (א') על ייקור החבילות ללקוחות חדשים ב-10 שקלים בחודש, ושלוש מניות הסלולר מגיבות בעליות שערים חדות, תוך ריכוז מחזורי מסחר גבוהים מהרגיל.

מניית סלקום קופצת ב-6.3% לשווי של 2.55 מיליארד שקל, פרטנר עולה ב-5% לשווי של 3 מיליארד שקל, ואלקטרה צריכה , המחזיקה בגולן טלקום, עולה בכ-6%. גם מניית בזק , בעלת השליטה בפלאפון, מגיבה בחיוב להתפתחות - ועולה בשיעור מתון יותר של 1.1%.

עליות השערים בכל סקטור הסלולר מצביעות כי בשוק רואים בהעלאת המחירים של סלקום את האות הראשון להיפוך המגמה בשוק התחרותי, מירידות מחירים בלתי פוסקות לעלייתן. זאת, היות והמהלך של סלקום עשוי לאפשר למתחרותיה לפעול בצורה דומה.

הדו"חות הכספיים האחרונים שפירסמו חברות הסלולר, הצביעו על קושי פיננסי של החברות להתנהל ברמות המחירים הנוכחיות. פרטנר רשמה רווח מינורי של שני מיליון שקל ברבעון החולף, ואילו סלקום הפסידה כ-30 מיליון שקל - והיא גם הראשונה מביניהן להעלות מחירים.

למרות הדו"חות החלשים, בשוק ההון כנראה ציפו למספרים חלשים בהרבה ברקע לסביבה העסקית המאתגרת, ומניותיהן של שתי החברות דווקא רשמו עליות חדות מאז פרסומן. מניית פרטנר עלתה מאז פרסום דו"חותיה בסוף חודש מאי בכ-32%, כשהיא נתמכת ברכישה עצמית של מניותיה בהיקף של 50 מיליון שקל (מתוך תכנית לרכישה בהיקף של 100 מיליון שקל). מניית סלקום עלתה מאז ועד תחילת אוקטובר בכ-15% בלבד, אך מאז נחלשה משמעותית.

למרות התגובה החיובית של שוק ההון, אנליסט המסקר את הסקטור הביע ספקנות בדבר המשמעות של המהלך של סלקום. "החברה בעצם משדרת לשוק 'אני מעלה מחירים - תצטרפו אליי'. אך העבר מצביע כי כל הנסיונות הקודמים לבצע העלאת מחירים כשלו, תמיד נשאר שחקן שמציע מחירים זולים בהרבה. העלאת מחירים כוללת בשוק תתבצע רק כאשר יירד מספר השחקנים הגדול מדי בשוק".

לדברי האנליסט, גם אופן הודעתה של סלקום על העלאת המחירים מעט תמוה. "בדרך כלל חברות מעלות מחירים בשקט, ולא מודיעים על כך לכל כלי התקשורת. לדעתי יש כאן קריאת מצוקה של סלקום, היות והיא לא יכולה לחיות עם המחירים הקודמים שהסבו לה הפסדים. מנגד, אני לא חושב שמדובר בבשורה יוצאת דופן עבורה. ה-ARPU שלה (גובה החשבונית הממוצעת ללקוח) עומד על 52 שקל לחודש - וכעת הלקוחות החדשים ישלמו 50 שקל. זה עדיין נמוך מהממוצע, כך שסלקום עדיין תפסיד, אבל פחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker