מרק הגרמנית החליטה לא להשיק תרופה אורלית מתחרה לקופקסון של טבע

בשורות טובות ליצרנית הרווח העיקרית של טבע: מחקר של מריל לינץ' קבע כי קופקסון מועדפת על נוירולוגים בארה"ב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

>> תרופת הקופקסון, מרכז הרווח העיקרי של טבע, זכתה ביומיים האחרונים בשתי בשורות טובות. חברת Merck KGaA הגרמנית הודיעה כי לא תנסה לקבל את אישור רשויות הבריאות של התרופה האורלית Cladribine לטיפול בטרשת נפוצה, בעקבות שיחות שקיימה עם רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA).

החברה הגרמנית הסבירה כי בעקבות השיחות הגיעה למסקנה שיש סבירות גבוהה שהניסויים הקליניים המתנהלים בימים אלו לא יעמדו בדרישות ה-FDA ולא ישמשו בסיס להגשת בקשה לאישור התרופה. החברה מציינת כי עמידה בדרישות הרשויות בארה"ב ובאירופה תצריך ניסוי חדש שהשלמתו תארך כמה שנים.

מרק הגרמנית תפסיק את שיווק התרופה ברוסיה ובאוסטרליה, שבה כבר התקבל אישור. ה-FDA הודיעה במארס 2011 למרק כי לא יוכל לאשר את הבקשה לשווק קלדריבין למרות קיומן של ראיות מספיקות לאפקטיביות של התרופה. ה-FDA ביקשה ממרק לספק לה ניתוח טוב יותר של הסיכונים הכרוכים בטיפול בתרופה.

הרשות האירופית החליטה בספטמבר 2009 שלא לאשר את שיווק התרופה בשל ההשפעה המדכאת שיש לתרופה על המערכת החיסונית ועל רקע ארבעה מקרים של סוגים שונים של סרטן שהתגלו בחולים במהלך הניסוי.

בשורה טובה נוספת היתה סקר בקרב נוירולוגים שערך צוות האנליסטים של בנק מריל לינץ'. הסקר העלה כי השקת התרופה האורלית גילניה, שפותחה בידי חברת נוברטיס באוקטובר 2010, הביאה לגידול מתון בשוק הטרשת הנפוצה. 72% מהנוירולוגים שרשמו את התרופה סברו שהשקתה לא הביאה לגידול בשוק, ואילו 25% סברו שההשקה הגדילה את השוק. הסקר העלה כי מרבית הרופאים סבורים שקופקסון היא התרופה הטובה ביותר לחולים.

הרופאים העריכו כי נתח השוק של גילניה יעלה ל-19% בתוך שנה. להערכתם, אם התרופה 12-BG של חברת ביוג'ן איידק והתרופה האורלית לקווינימוד של טבע יאושרו עד 2013, יגדל נתח השוק של התרופות האורליות ל-28%, כשהנתח של לקווינימוד יגיע ל-6% והנתח של גילניה יהיה 16%.

מרבית הרופאים רושמים כיום את הגילניה כחלופה לתרופות שניתנות בהזרקה. היעדר נתונים לגבי בטיחות השימוש בתרופה בטווח הארוך הוא החסם המשמעותי ביותר לאימוצה. להערכת מרבית הרופאים, מעבר לתרופה אחרת בעקבות היעדר תגובה לטיפול יהווה את הפוטנציאל העיקרי למכירות בעבור 12-BG ולקווינימוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker