פסגות: "יש תיקון בריא בשוקי המניות, זו לא תחילתו של שוק דובי"

גיא בית-אור, מנהל מחלקת מאקרו בבית ההשקעות פסגות: "צריך להתחיל להתרגל לירידה הדרגתית בקצב הצמיחה בארה"ב - אך לא מדובר בכניסה למיתון. בעוד שלגבי ארה"ב אנו לא כל כך מודאגים, המצב באירופה קצת יותר מטריד"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא בית-אור, מנהל מחלקת המקרו בפסגות
גיא בית-אור, מנהל מחלקת המקרו בפסגות

"אנו עדים בימים אלה לתיקון בריא בשוקי המניות" - כך כותב למשקיעים גיא בית-אור מנהל מחלקת מאקרו בבית ההשקעות פסגות.

שוקי המניות בארה"ב רשמו אתמול בערב ירידות חדות. מדד S&P500 ירד ב-2.5% והשלים ירידה של 8.5% בחודש האחרון, הדאו-ג'ונס ירד ב-2.4% והשלים ירידה של 7.5% בחודש האחרון, ונאסד"ק ירד ב-4.4% - הירידה היומית החדה מאז 2011 - והשלים ירידה של 11.1% בחודש האחרון. הבוקר התנהל המסחר באסיה בירידות שערים חדות, וגם בישראל נצפים מסכים אדומים. אופטימיות קלה ניתן לקבל מהחוזים העתידיים על הבורסות בארה"ב אשר מצביעים על עליות של עד 1.8% בפתיחה.

"הירידות בשווקים הן תוצאה של נתוני מאקרו בינוניים עד חלשים ועונת דו"חות שמצליחה לאכזב לאחר תקופה ארוכה של רווחי שיא", כותב בית-אור למשקיעים. לדבריו "לא מדובר בתחילתו של שוק 'דובי', לפחות לא בשווקים המפותחים". בניגוד לתחזית האופטימית לגבי השווקים המפותחים טוען בית אור כי השווקים המתעוררים כבר מצויים בתקופה של שוק דובי: "אנו לא מצפים שהם ייצאו ממנו בזמן הקרוב".

לדידו של בית-אור, למרות החולשה בשוק הנדל"ן האמריקאי, אין אנו עדים לנתונים שמעידים על מיתון שממתין מעבר לפינה, במיוחד לא כאשר שאר הנתונים בארה"ב ממשיכים להיות חזקים היסטורית. בית-אור מציין כי בספר הבז' שפורסם אתמול דווח על פעילות כלכלית בריאה בארה"ב - אף על פי שלא מעט מחוזות התחילו לדווח על אי ודאות גדלה כתוצאה ממלחמות הסחר. באותה נשימה הם גם דיווחו על קושי בגיוס עובדים (שוק עבודה הדוק) ולחצי מחירים גוברים. "ומה הפד ייקח מזה?", כותב בית-אור, העלאות הריבית צריכות להימשך".

לדבריו, "עלינו להתחיל להתרגל לירידה הדרגתית בקצב הצמיחה בארה"ב לכיוון 2.3%-2.0% לעומת 3.0% השנה, אך לא מדובר בכניסה למיתון. תהליך ההתאמה מתחיל לבוא לידי ביטוי בנתונים ובעונת הדו"חות – והשווקים מבצעים תמחור מחדש. בעוד שלגבי ארה"ב אנו לא כל כך מודאגים, המצב באירופה קצת יותר מטריד שכן הנתונים הכלכליים מתחילים להיות חלשים וביחד עם הבעיות מול איטליה, זה נראה יותר ויותר סביר כי ה-ECB יצטרך להתחיל לחשוב על חישוב מסלול מחדש בקרוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום