השווקים ברחבי העולם נופלים, האם זו הזדמנות טובה לקנות מניות?

לאומי שוקי הון: "העשור הבא יהיה שונה - כדאי להתחיל לבחון חלופות סולידיות ממניות" ■ מגדל שוקי הון: "בהסתכלות קדימה, התמחור נהפך לנוח מבעבר" ■ המומחים מסבירים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסחר בבורסה
מסחר בבורסהצילום: בלומברג

השווקים ברחבי העולם נופלים והמשקיעים מודאגים, אבל המומחים דווקא מרגיעים: המצב לא מזהיר, אבל אין צורך להילחץ. השאלה הגדולה היא האם זה זמן טוב לרכישות?

"זה לא התסריט של 2008 וגם לא התסריט של שנת 2000, אבל ברור שהשוק נמצא בהליך של תיקון משמעותי, יותר ממה שראינו בתחילת השנה", אומר דודי רזניק, מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון.

האם אנשים צריכים להיות בפאניקה?

"תלוי באיזה פוזיציה הם נמצאים. נראה כי בשלו התנאים למימוש משמעותי בשווקים. הבורסה בארה"ב מובילה את הירידות, לאחר שהמשקיעים הבינו כי הריביות ימשיכו לעלות. אנחנו לא בעידן של ריבית אפס, עידן הכסף הזול נמצא מאחורינו, והבנק הפדרלי הפסיק לבצע הרחבות כמותיות ולרכוש נכסים פיננסיים. ההפנמה של העידן החדש מובילה את השווקים לתמחור מחדש. ברור לכולם כי רמות המחירים יהיו נמוכות יותר, אך קשה לצפות את העתיד ולדעת מה יהיו המחירים".

דודי רזניק
דודי רזניקצילום: אסף שילה

האם הירידות מתרחשות במחזורים גדולים?

"נכון לעתה, הירידות בארה"ב אינן במחזורים גדולים. לדעתי זה לא מלמד הרבה. אמנם יש שטוענים כי אם המחזורים בירידות גדולות, אז יש מוכרים גדולים. אבל לדעתי זה לא פרמטר שצריך להסתכל עליו. אנו לא רואים שיש היום גופים שהשוק מעניין אותם, או כאלה שנכנסים לשוק. אם היו רוכשים, אז לא היינו רואים את הירידות של אתמול. ירידה כזו, של 4.5% ב נאסד"ק , לא היתה לנו בשש או שבע השנים האחרונות".

נתקלת בלקוחות לחוצים שמצלצלים לבנק?

"עיקר העבודה שלנו היא מול המוסדיים, אבל נראה כי בישראל אין היסטריה, מכיוון שהשוק ירד רק ב-1.5%, והרבעון השלישי של השנה היה חזק מאוד במדדים המקומיים. השוק הישראלי עשה מהלך אגרסיבי של עליות. במהלך הרבעון השלישי, ת"א 125 עלה ב-8% ומדד הבנקים , אחרי גל הירידות שעברו בימים האחרונים, עדיין מציג עלייה של 15%".

ישראל היא שוק מאוד קטן, יכול להיות שהגופים המוסדיים מאותתים אחד לשני לא למכור דרך התקשורת?

"אני לא חושב שזה המצב, עובדה שהשוק בישראל ירד בחדות ב-2008. צריך להבין כי הירידות החדות שראינו בארה"ב באו לאחר תקופה ארוכה שבה אירופה ואסיה ירדו גם הן בחדות. ארה"ב מתחילה להצטרף למרבית הבורסות בעולם רק עכשיו, ולרדת בעצמה".

האם לדעתך קיימת הזדמנות להיכנס לשווקים?

"יכול להיות שנראה בימים הקרובים תיקון חד למעלה, אבל לדעתי עוד לא ראינו את התחתית של הירידות".

מה היית ממליץ למי שיש לו כסף מזומן והמתין עד כה בצד למימוש?

"אל תתפסו סכין נופלת. עדיף לפספס חלק מהמהלך של ההתאוששות מאשר להיות במהלך שלמראית עין הוא כמו הזדמנות לתפוס בתחתית את גל העליות הבא, ולגלות מאוחר מדי שמדובר רק בפתיח לירידות נוספות".

המוסדיים מנצלים כעת את ההזדמנויות או ממתינים על הגדר?

"אני לא רואה את הפעילות שלהם בחו"ל. בשוק המקומי אנחנו לא רואים דרמה גדולה, ובשוק האג"ח אין בכלל דרמה. יש עליות קלות, מפני שאנשים יוצאים ממניות ומעבירים מעט כספים לאג"ח, אבל בפועל אני לא חושב שהמוסדיים עושים מהלכים דרמטיים".

אנשים עם תיקי מניות בסיכון גבוה וחשיפה מירבית למניות צריכים לחשוש?

"לא, כי אנחנו לא עומדים בפני תקופת ירידות כמו אלה שראינו ב-2008. יכול להיות שהתשואה של מישהו שעשה מתחילת השנה 10% נמחקה, ויכול להיות שהתיק שלו ירד מעט, אבל לא נראה את התיק נמחק ב-50%. החברות בארה"ב מפרסמות דו"חות טובים. זה לא יעצור את הירידה בשווקים, אך לא רואים קריסה של הכלכלה הריאלית. זה בסך הכל תמחור מחדש והבנה שהעולם משתנה לעולם של ריביות יותר גבוהות, אחרי עשור שבו הן היו אפסיות, עם כסף אין סופי".

איך אתה ממליץ לסוחרים להגיב?

"לא נעים להיות בעין הסערה, ולראות איך הנכסים בתיק שלך יורדים בחדות ב-5%-8%. לכן, כל אחד צריך להיות ברמת הסיכון שמתאימה לו. מי שלא אוהב להסתכן, שלא יהיה חשוף למניות. כראייה קדימה, חייבים להבין כי העשור הבא הוא לא העשור הנוכחי, וכדאי להתחיל להסתכל על חלופות יותר סולידיות ולאזן את התיקים".

רמת מחירים כדי להיכנס לשוק

גם גיא רוזן, מנהל השקעות במגדל שוקי הון, שומר על ארשת רגועה. הוא מסביר כי הסיבות לנפילות הן מעבר למלחמת הסחר שנפתחה לפני כמה חודשים בין ארה"ב וסין, ומעבר לחשש מעלית ריבית בארה"ב שתפגע בעליות המימון של החברות ובדולר. "החלו רעשים נוספים של נתונים פחות טובים, כמו האטה במכירות הקמעוניות בארה"ב. בנוסף, קרן המטבע האירופאית, שעד היום נתנה תחזית צמיחה חיובית קדימה, הורידה אותה, והסכסוך באירופה סביב התקציב באיטליה, גם לא מוסיף ליציבות של השוק האירופאי. מעבר לכך, הממוצע הנע של ה- S&P 500 נשבר מטה, מה שמאיץ את הירידות. המון כסף של הציבור הנמצא במדדים יוצא החוצה. כתוצאה מכך, כלל המניות חוטפות, ואנו רואים שהירידות פחות סלקטיביות", הוא אומר.

האם הלקוחות מצלצלים אליכם בלחץ?

"כרגע לא. אנחנו לא מרגישים משהו דרמטי".

מה היית מייעץ לעשות כעת עם התיק?

"משום שהתמחור של החברות נהפך להיות נוח ביחס למה שהיה בעבר, בהסתכלות קדימה, אם אין מיתון (תרחיש שהשוק לא רואה בתקופה הקרובה), זו רמת מחירים נוחה להיכנס לשוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker