רשות ני"ע לגבעות: הזהירו המשקיעים שקצב ההפקה שדווח אינו אינדיקציה להפקה המסחרית

(עדכון) אתמול דיווחה החברה כי החלה במבחני ההפקה ב"מגד 5" וכי כמות החביות היומית עומדת על 800 חביות

ערן אזרן
ליאור זנו

"על גבעות עולם להזהיר את ציבור המשקיעים כי קצב ההפקה עליו דיווחה אתמול  (800 חביות ביום) מתבסס על הפקה למשך זמן קצר יחסית, ולכן אינו מהווה בהכרח אינדיקציה לקצבי ההפקה במהלך ההפקה המסחרית". זהו לשון פנייתה של רשות לשותפות הגז גבעות עולם, בהמשך לדיווחה של החברה מאתמול לפיו החלה במבחני ההפקה וכמות החביות היומית המופקת מקידוח מגד 5 עומדת על 800 חביות.

אתר מגד 5

הרשות פנתה עוד לחברה והורתה לה להציג פרטים נוספים בדבר התוכנית לביצוע מבחני הפקה. בתגובה לכך אכן שיגרה הבוקר גבעות דיווח נוסף שבו היא מפרטת את התוכנית הכללית, שכוללת פירוט על סוגי המבחנים, מועדי הביצוע, וסוג המבחנים.

עם זאת, גבעות מציינת בדיווח כי "היות ומקטע זה נבחן תקופה ארוכה במהלך המבחנים בחודשים פברואר-מארס, השותף הכללי מעריך כי למרות הזמן הקצר יחסית שבו נמדד קצב ההפקה אין כל סיבה נראית לעין לפקפק במהימנות המידע או לחשוש כי הוא עלול להטעות משקיע סביר".

לפני כשבועיים זינקו יחידות ההשתתפות של גבעות בעקבות שמועות לא מבוססות אודות תחילת הפקה מסחרית של 1,000 חביות ליום במחיר גבוה מאוד של 150 דולר לחבית.

השותפות הודיעה כבר לפני מספר חודשים כי תתחיל בביצוע מבחני ההפקה לטווח ארוך בקידוח בתחילת יוני, והיא עומדת בלוח הזמנים שנקבע. את הנפט שהיא מפיקה במהלך המבחנים היא מוכרת כבר תקופה ארוכה לבתי הזיקוק. כך, לדוגמא, מכרה במהלך הרבעון הראשון של 2011 נפט שהופק במהלך מבחני ההפקה תמורת 4.6 מיליון שקל.

במארס האחרון הסתיימו מבחני ההפקה קצרי הטווח, והשותפות הודיעה על קצב הפקה יציב של 785 חביות ביום ממקטע 8b, שיכול להגיע עד 1,085 חביות ליום אם תבוצע ההפקה מכל המקטעים, דבר הנתקל כעת בקשיים טכניים.

זה שנים ארוכות ידוע כי בשדה מגד נמצא נפט באדמה. השאלה, במשך 20 השנים האחרונות ו-5 קידוחים שבוצעו במקום, היא כיצד ניתן להוציאו מהאדמה, בקצב גבוה מספיק כך שיהיה כלכלי. לפי הנתונים האחרונים, קצב ההפקה היה נמוך והשותפות נקטה באמצעים כדי לנסות ולהגבירו.

על פי הדו"ח של חברת ייעוץ הבינלאומית מקבוצת בייקר יוז, גבעות עולם מתכננת להתחיל ולהפיק נפט ממגד 5 ולהמשיך לפתח את השדה כולו. בשלב הראשון, תבצע גבעות את הקידוחים מגד 6 ו-7 ופעולות המרצה בכל הקידוחים, ובשלב הבא תבצע עד כ-40 קידוחים בכל שדה מגד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker