סמדר ברבר-צדיק: "המשבר קילקל לבנקים את התיאבון להתרחב בחו"ל"

מנכ"לית הבנק הבינלאומי אמרה בכנס קיסריה כי "המשק הישראלי עלה כיתה: הוא התנהל ונוהל לפי הספר"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

שלשום השתתפה מנכ"לית הבנק הבינלאומי, סמדר ברבר-צדיק, בכנס קיסריה ואמרה כי "תהליכי ההבשלה שעבר המשק הישראלי בעשור האחרון, לא רק שמיתנו ואף בלמו את היווצרותם של משברים 'תוצרת בית', אלא גם חיזקו את יכולת ההתמודדות עם משברים מיובאים כדוגמת המשבר האחרון".

לפי ברבר-צדיק, "המשק הישראלי והכלכלה הישראלית 'עלו כיתה'. היטבנו להתמודד עם המשבר המיובא האחרון. 'עליית הכיתה' מתבטאת בעיקר בכך שבשנים שלפני המשבר התנהל ונוהל המשק לפי הספר: עודף בחשבון השוטף, מדיניות פיסקאלית שקולה ומאוזנת, מערכת בנקאות יציבה בעלת פרופיל סיכונים שמרני, וכן מדיניות מוניטארית שהגיבה מהר. מדינה שמתנהלת היטב בזמנים רגילים, סביר שתהיה ערוכה יותר להתמודד עם משבר ותיחלץ ממנו במחיר נמוך יותר".

סמדר ברבר-צדיק וגליה מאורצילום: וקנין עופר

ברבר-צדיק התייחסה גם לפעילות של הבנקים הישראליים בחו"ל. לבינלאומי יש שלוחות בלונדון ובציריך. "נראה כי המשבר האחרון הפחית במידה מסוימת את תיאבונה של מערכת הבנקאות להתרחב בחו"ל, במקביל להחמרה רגולטורית במתן היתרים להרחבת הפעילות בחו"ל. למרות פרישה גיאוגרפית נרחבת יחסית והיקפי ההשקעה ניכרים שהושקעו במהלך השנים, לא 'התרוממה" פעילות השלוחות בחו"ל, והן לא הצליחו לייצר לבנקים הישראליים מקור רווח משמעותי ויציב", ציינה ברבר-צדיק.

ברבר-צדיק התייחסה לתלותו של המגזר העסקי באשראי הבנקאי המחייב תשומת לב מיוחדת בעת החלת רגולציה, שעלולה לבלום את צמיחת האשראי הבנקאי. היא התייחסה גם למה שקורה בתחום המימון החוץ-בנקאי וציינה כי "ב-2011 עומד לפירעון אג"ח קונצרניות בהיקף של כ-18 מיליארד שקל, לעומת כ-14.5 מיליארד שקל ב-2010. שנות ההנפקות 'העליזות' כנראה לא יחזרו, ויש פירמות שלא ברור איך יממנו עצמן בעתיד. הבנקים לא יספקו את כל צורכי המימון של הפירמות, ולא בגלל בעיית מקורות או דרישות הלימות ההון, אלא בגלל חסמי כניסה איכותיים של ניהול סיכונים".

בתוך כך משיק הבנק מוצר חדש בתחום הבנקאות הקמעונית. מדובר בחשבון up-Start, המיועד ללקוחות בגילאים 25-35, שיפתחו חשבונות פעילים עם העברת משכורת של 4,000 שקל לפחות, או תיק השקעות בגובה של 50 אלף שקל לפחות. במסלול up-Start עו"ש יוענק פטור מעמלות פעולה, וכן תינתן מסגרת משיכת יתר בגובה המשכורת ועד לגובה של 10,000 שקל ללא ריבית והצמדה לשנה.

הבנק, שפעיל מאוד בתחום ההשקעות, מקווה למשוך קהל צעיר לתחום זה. במסלול up-Start השקעות יוענקו הטבות בעמלות ניירות ערך: עמלת קנייה/מכירה של ניירות ערך והנחה בדמי ניהול פיקדון ני"ע.

בשני המסלולים יוענקו בנוסף שירותים מיוחדים והטבות מיוחדות ללקוחות הפועלים באמצעות האינטרנט ו/או המוקד הטלפוני. חלק מההטבות הן בתחום האשראי המעניק הלוואות בריבית פריים פלוס 1.99%, שיוענק רק באמצעות אתר הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker