ואדים סבידרסקי

>>קומברס צלחה באחרונה מכשול משמעותי בדרך חזרה לרשימה הראשית בנאסד"ק, כאשר השלימה את הגשת הדו"חות הכספיים ל-2010. צעד זה צפוי להחזירה למתווה של דיווחים סדירים לרשויות האמריקאיות, והתחזיות מדברות על כך שהמניה תחזור לרשימה הראשית כבר ביולי.

כעת ניצב בפני הנהלת החברה אתגר לא פשוט: לרכוש מחדש את אמון העובדים והמשקיעים, שנפגע קשות מאז נחשפה לפני כמה שנים פרשת הבקדייטינג (תיארוך לאחור של אופציות) . הפרשה הובילה את החברה למשבר עמוק ולפיטורי כ-2,000 עובדים, ושלחה את מניותיה להיסחר ברשימת הפינק שיט של המניות דלות הסחירות ואת מייסד החברה, קובי אלכסנר, לברוח לנמיביה.

מעבר להישג של הגשת הדו"חות הכספיים ל-2010, גם תוצאותיה העסקיות השנתיות של קומברס הראו שיפור במרבית הפרמטרים, ובעיקר צמצום הפסדים וגידול בהכנסות מעל לתחזית. תזרים המזומנים השוטף אמנם נותר שלילי - אבל בקופת החברה יש כ-580 מיליון דולר.

בתחילת השנה הצהיר אנדרה דהן, המנכ"ל הקודם, כי החברה סיימה להכין תוכנית אסטרטגית חדשה לצמיחה בשנים הקרובות. "בעוד כחמש שנים קומברס תהיה במקום אחר לגמרי, הוא אמר, "עם מניה שנסחרת, יכולת לבצע השקעות ועובדים שגאים לעבוד בה". כעת, נותר לראות אם קומברס תעמוד במשימה - אלא שדהן לא מוביל את החברה יותר, לאחר שתהליך הרה-ארגון המקיף שהוביל גבה ממנה מחיר כבד ועסקיה הידרדרו לשפל עמוק. שוחחנו עם פעילים בתחום כדי להעריך מהם סיכוייה של קומברס לעמוד באתגר.

החזרה למסחר ברשימה הראשית בנאסד"ק היא קריטית עבור קומברס. המשמעות העיקרית שלה היא השבת תשומת הלב של השוק. קומברס שחוותה תהליך הבראה שנמשך כמה שנים, צפויה להיתפש בעיני המשקיעים, המתחרים, העובדים, הספקים וגורמים עסקיים רבים אחרים כחברה הפועלת באופן מסודר - מה שייצור אקלים עסקי נוח סביבה.

גם מבחינת בעלי המניות ובעלי עניין אחרים בחברה זהו סימן כי החברה החלימה, וכי כל הניירת מנוהלת בה כראוי. כך, כל הדו"חות הכספיים הבאים יהיו מבוקרים, בדומה לדו"ח האחרון.

אביבית מנה-קליל, מנכ"לית משותפת בשלוחה הישראלית של בית ההשקעות האמריקאי אופנהיימר, המתמחה במניות דואליות ומסקרת את קומברס, סבורה שהחזרה למסחר ברשימה הראשית היא שינוי מהותי: "גופים מוסדיים רבים מנועים מלהשקיע במניות הנסחרת בפינק שיט. התחזית היא שקומברס תחזור לרשימה הראשית כבר ביולי - כך שקרנות סל ומוסדיים רבים אחרים יחזרו לסחור במניה.

"גם אם מדובר בצעד טכני, המשמעות היא חזרתם של משקיעים פוטנציאלים ועמם גם מחזורי המסחר הגבוהים. ברגע שהחלו להתרוצץ הסיפורים על בדיקת דו"חות מחדש בקומברס לפני כמה שנים, מרבית המוסדיים זרקו את הסחורה", מדגישה מנה-קליל.

השלב הראשון הוא טכני - קרנות אינדקס, כמו ETF העוקב אחר חברות טכנולוגיה או אחר חברות מגודל מסוים, יהיו חייבות לקנות את המניה. בשלב השני צפויה כניסת גופים מוסדיים המעריכים שקיים פוטנציאל לשיפור בעסקי החברה.

"כולם שולחים קורות חיים"

עם זאת, עובדים בקבוצת קומברס שחוו את הרה-ארגון הכואב על בשרם - יותר מ-1,000 עובדי הקבוצה נאלצו לעזוב את מקום עבודתם, כולל דהן, מאז אימוץ התוכנית באפריל, ואלה שנשארו סבלו מביטול הטבות מינימליות - ממשיכים להביע סקפטיות.

משרדי קומברס ברמת החיי"ל
משרדי קומברס ברמת החיי"ל

"נראה כי כל ההליך שהביא לחזרה למסחר הגיע באיחור. החברה איבדה המון אנשי מפתח ורבים נוספים בדרך החוצה", אומר מנהל לשעבר, שעזב את קומברס ב-2010. "קשה לעצור גל כזה. קשה לי להגיד דברים כאלה כי צמחתי בקומברס, אבל החברה נהפכה למקום עבודה לא אטרקטיבי מבחינת תנאים. כולם בקומברס שולחים קורות חיים, כולל מנהלים בכל הדרגים. הייתי חוזר לקומברס רק תמורת משכורת מאוד-מאוד גבוהה", מדגיש המנהל לשעבר שנמצא, לדבריו, בקשר שוטף עם רבים מעובדי החברה.

לטענתו, עובדים בקומברס חושבים שקשיי הנזילות שאליהם נקלעה החברה הם פועל יוצא של מינוי דהן לתפקיד המנכ"ל: "לפניו, היו מנכ"לים ישראלים כריזמטים, שישבו בישראל וזכו לכבוד רב בארגון. אחר כך הביאו את דהן מארה"ב, כדי להחזיר את החברה לפסים של צמיחה, והוא הוציא מאות מיליונים על החזרת החברה למסחר - וזה מה שגרם לבעיית הנזילות".

קבוצת קומברס, כולל החברות הבנות, נמנעה בשנים האחרונות מלפרסם את דו"חותיה הכספיים בשל פרשת הבקדייטינג. המשבר שאליו נקלעה החברה חייב נקיטת צעדים דרסטיים לאחר שנים של שריפת מזומנים שדיללה את קופת החברה, כולל קיצוצים בהוצאות ובכוח האדם.

המנהל לשעבר מסביר כי בתקופת ה"הבראה" החברה נגררה לעסקות פגומות רבות, מה שבסופו של דבר פגע בתזרים: "היינו חייבים להראות מכירות על פי דרישה ושיירשמו בספרים ברבעון הזה ולא אחר - אז לקחנו גם עסקות שהיו לא ריאליות מבחינת רווחיות".

קומברס פועלת בארבעה תחומים עיקריים. פעילות הליבה, האחראית על כמחצית מהכנסות הקבוצה, היא בילינג - אספקת פתרונות חיוב לקוחות לספקי תקשורת ותוכן. תחום נוסף, שבו לחברה כ-60% מהשוק העולמי, הוא שירותי ערך מוסף (VAS), כמו SMS ו-MMS. תחום פעילות שלישי וחשוב הוא אינטרנט בסלולר (העברת נתונים, טראפיק). התחום הרביעי הוא שירותים - הדרכה, תמיכה והטמעה. לקוחות החברה הם בעיקר חברות תקשורת, סלולר, כבלים וספקי טלפוניה.

כעת, כחלק מהשינוי הארגוני, מתמקדת קומברס בתחומי הבילינג והאינטרנט בסלולר - וביצירת סינרגיה בין שני התחומים. כל חטיבה מתפקדת ונמדדת כיחידת רווח עצמאית, מה שנועד לפשט את הקשרים התוך-ארגוניים.

האתגר שניצב בפני קומברס הוא השקה מוצלחת של מוצר הדור הבא, Comverse1 (קומברס1), המאפשר חיוב צרכן תקשורת בזמן אמת, גם בתחום האינטרנט בסלולר. פעיל בשוק מעריך כי לתחום הבילינג יש פוטנציאל לא מבוטל: "אנשים צורכים מידע בכמויות גדולות ויש צורך לדעת איך לחייב את הלקוחות. לכן, מערכות הבילינג תופסות תאוצה וקומברס הופכת לשחקן מוביל בשיטת חיוב converged (חיוב בזמן אמת).

"ב-2010 החברה השקיעה כ-17% מהכנסותיה בפיתוח, מעל למקובל בענף. בניגוד למתחרים, היא מתמקדת יותר באספקת טכנולוגיה ללקוח מאשר במתן ערך מוסף למוצריה, כמו הטמעה", מפרט הפעיל.

באופנהיימר מוסיפים: "בתחום הבילינג קומברס פונה יותר לארגונים קטנים יחסית, בעוד המתחרה אמדוקס משרתת בעיקר ארגונים גדולים. לחברה צבר עסקות בשטח וגם בצנרת - כך שגם בפן העסקי היא צפויה לשינויים מהותיים". באופנהיימר מעריכים כי כבר במחצית השנייה של השנה תיתכן הפתעה חיובית וקומברס תציג תזרים מזומנים חיובי, כך שהיא תוכל להתמקד בהצפת ערך לחברה. כמו כן, מעלים שם שוב את אפשרות מכירתה של החברה הבת ורינט, הפועלת בתחום שונה לחלוטין מקומברס.

יתרה מזאת, בתחום הבילינג קומברס צפויה לגייס בקרוב כ-150 עובדים לאור הביקושים המתגברים למוצריה, ובעיקר ל-Comverse1. "בעקבות זכייה בעסקות ברחבי העולם, בחברה רוצים להיות מוכנים לאספקת ההזמנות. החדשות המהותיות כאן הן הביקושים הגוברים, כשהגיוסים העתידיים בחטיבות אחרות יהיו תלויים בביקושים למוצריהן", אומר הפעיל.

מפטרים ומגייסים

עם זאת, התניית היקף כוח האדם בביקושים למוצרים היא בעייתית עם כל הרציונל שבה, כי היא יוצרת תחושת אי-ודאות ועוינות בקרב העובדים. בינתיים, הביקושים עולים על הציפיות ובשוק מדברים על התחדשות הגיוסים, אבל על הנהלת החברה לזהות מגמות ארוכות טווח כדי לא לחזור על טעויות העבר - עליהם להציג חברה רווחית ובמקביל להתגבר על התדמית השלילית של חברה מפטרת.

בקומברס לא מפרסמים נתונים מדויקים על מספר המפוטרים. לפי פרסומים בתקשורת, בקבוצה מועסקים כ-4,000 עובדים, 1,500 מהם בישראל, לעומת יותר מ-6,000 עובדים לפני כמה שנים - כך שמדובר בפיטורים של כשליש מעובדי החברה.

המנהל לשעבר ממחיש עד כמה עגומה התמונה: "בשנה האחרונה עזבו המון מנהלים; משהו כמו עשרה מתוך 30 בשנה וחצי האחרונות, כי הם לא יכלו לעשות כלום. רבים עברו לאמדוקס, ל-AT&T ולנייס. הנתונים שהתפרסמו בתקשורת הם רשמיים בלבד - היו גם פיטורים שלא פורסמו והוטל גם עוצר גיוסים גורף.

"כשעובדים עזבו, החברה לא עשתה כלום כדי לעצור אותם, כי לא היו לה כלים - לא היה באפשרותה להציע להם דבר, שלא לדבר על סגירת חדר כושר, ביטול סבסוד הארוחות וכל הדברים הקטנים האחרים, כמו טיולי חברה. מתוך שישה בניינים ברמת החייל שבהם פעלה, החברה הצטמצמה לשלושה. גם כשהתבקשתי לגייס עובדים, לא היה לי מה להציע להם", מסכם המנהל לשעבר את התקופה האחרונה שבה עבד בחברה.

כחלק מהרה-ארגון גיבשה הנהלת החברה תוכנית רווחיות ואיזון בין הוצאות להכנסות, כשסבבי הפיטורים היו חלק מהנוסחה. "לא מסתכלים לאחור, אלא על מה שנחוץ כיום", מסביר הפעיל בשוק את פיטורי מאות עובדים מאז תחילת השנה. כך, נוצר מצב שבו החברה פיטרה וגייסה בו-זמנית - העבירו חלק מעובדי חטיבת הערך המוסף לחטיבת הבילינג, אבל דרושים גם אנשים בעלי ידע מחוץ לחברה, מה שהוביל לקיצוץ בחטיבות אחרות כדי לשמור על רמת הוצאות רצויה.

בין השאר ביקשו בחברה לשפר את ההתנהלות מול הספקים ואת יעילות המשרדים. כעת, על הנהלת החברה לבנות מחדש את הקשר עם עובדיה וליצור גרעין עובדים שהחברה חשובה להם. כחלק מכך, הנהלת החברה החלה להשקיע בהחזרת תוכנית רווחה לעובדים.

"ההנהלה החדשה מתמקדת בדרך הנכונה", סבור הפעיל בשוק ומעריך כי שלב א' של תוכנית ההתייעלות בא לידי ביטוי בחיסכון תפעולי של כ-50 מיליון דולר ב-2010, וכי שלב ב' יהיה מורכב בהרבה ויתמקד בעסקות החברה - ולא רק בחיסכון.

הפרסומים בתקשורת הצביעו על פיטורי 350 עובדים ב-2010. באופנהיימר מעריכים כי בסבב הפיטורים האחרון, שבוצע השנה, פוטרו כ-700 עובדים נוספים. נוסף על הפיטורים נקטה ההנהלה עוד פעולות כדי להנזיל הון: היא מכרה חלק ממניות ורינט ברבע מיליארד שקל, את אולטיקום ב-90 מיליון דולר ומגרש באזור רעננה.

"השוק אדיש לחילופי ההנהלה"

עזיבתו של דהן הובילה לשינויים בדרג הניהולי המדווח למנכ"ל החדש, צ'ארלס בורדיק (שמכהן הן כיו"ר הן כמנכ"ל) - אם כי יישום התוכנית האסטרטגית, שבורדיק היה ממפתחיה, נמשך. "המנהלים החדשים משתלבים היטב ברה-ארגון ומהווים כוח שמסוגל לרוץ עם החברה קדימה", אומר הפעיל.

"מסתמנת רוח חדשה, אבל תהליך כזה דורש זמן - והחוכמה היא לא רק לדעת ליישם את התוכנית, אלא לדעת מתי יש לשנותה. אחרי השינויים בצמרת, יש להנהלה החדשה יותר גמישות וסמכות לקבל החלטות ולהגיב מהר יותר", מסכם הפעיל.

מנה-קליל סבורה אחרת: "מורגשת בשוק אדישות לגבי חילופי ההנהלה. המנכ"ל החדש הוא לא 'כוכב עולה' - הוא מגיע מתוך הארגון ואין ציפייה שהביאו 'סטיב ג'ובס' לקומברס, כי תוכנית הרה-ארגון החדשה היא די ברורה".

המנהל לשעבר מתאר את יחס העובדים לחילופים בצמרת: "לגבי דהן, אפילו מנהלים יותר בכירים היו מאוכזבים ממנו - לא כמו גבי מצליח שהחליף את דרור בין, ותלו בו תקוות שיחזיר את החברה לצמיחה, אך באחרונה פיטרו גם אותו. בהתייחס לבורדיק, אחרי שעזבתי אני מדבר באופן שוטף עם אנשים ושואל עליו, אבל אף אחד לא מכיר אותו בשמו ולא מודע לקיומו. מנהל צריך להיות מקומי, כמו פעם; אחד שנכנס לחדרי עבודה ומרגישים אותו, כי לא מנהלים אנשים מרחוק".

דהן הסביר את נחיצותה של תוכנית ההתייעלות זמן קצר לפני עזיבתו בתחילת השנה: "גלי הפיטורים, לצד קיצוצים אחרים, בוצעו כתוצאה מבעיית נזילות. אבל בשונה מהמצב הקודם, כיום בזכות התוכנית החדשה מצאנו דרך לקשור את העובדים מבחינה אמוציונלית".

ואכן, בימים האחרונים מיישמת ההנהלה החדשה תוכנית טיפוח של עובדי החברה. קומברס גיבשה תוכנית מקיפה לטיפוח עובדי הקבוצה בישראל ובחו"ל - ומשקיעה בהכשרה, בבניית קריירה בתוך בארגון, בתוכניות תגמול חדשות ובשקיפות מצבה של החברה בפני העובדים.

החלק הפיקנטי בתוכנית הוא החזרת סבסודה של ארוחת הצהריים במבחר מסעדות, מה שהיה בזמנו סמל סטטוס בתעשיית ההיי-טק. התוכנית גם כוללת חלוקת פרס מנכ"ל שנתי לעובדים מצטיינים, "הפי אוור" (Happy Hour) באתרי החברה בעולם, ארוחה וסוף שבוע כתגמול על הישגים יוצאי דופן, החזרת מועדון המנהלים וחגיגת הצלחות עסקיות.

עם זאת, את נאמנות העובדים לא רוכשים בארוחות, אומר המנהל לשעבר - ומצביע על האתגר הגדול שעוד מחכה להנהלה ביחסיה עם העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker