הנמר הבלטי נעמד במהירות על הרגליים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הנמר הבלטי נעמד במהירות על הרגליים

הצמיחה המהירה של אסטוניה בעשור הקודם ניפחה בועת נדל"ן אדירה, שהתרסקה במשבר העולמי ופגעה קשות בכלכלתה  אלא שהמדינה הקטנטנה התאוששה במהירות מפתיעה, והצטרפותה הטרייה לגוש היורו צפויה להביא אליה עוד השקעות זרות

>> בינואר, בעיצומו של משבר החובות באירופה, הצטרפה לגוש היורו הרועד חברה חדשה: אסטוניה - מדינה בלטית קטנטנה.

הצירוף לגוש תוכנן זמן רב לפני שבעיותיו התגלו לעיני כל ועוד לפני כניסתה של אסטוניה לאיחוד האירופי ב-2004. לכן, עוד לפני החלפתה על ידי היורו היתה כבר הקרונה האסטונית צמודה אליו.

למרות הבעיות בגוש היורו, לפי הסקרים מרבית תושבי אסטוניה תמכו בהצטרפות. עבורם, המעבר ליורו 20 שנה לאחר שהשתחררו מהשלטון הרוסי, הוא הוכחה שהם סוף סוף הגיעו "הביתה", למערב אירופה.

למעשה, כבר ב-1918, לאחר מאות שנות שליטה זרה - דנית, שוודית, גרמנית ורוסית - זכתה אסטוניה לעצמאות מדינית, אך ב-1940 היא סופחה לברית המועצות. מאז, לא הפסיקו אזרחיה לחלום על עצמאות, עד שהשיגו אותה ב-1991 הודות להתפרקותה הגוש הסובייטי.

אסטוניה היתה הרפובליקה העשירה והמפותחת בברית המועצות, אך המעבר לעצמאות היה קשה. עם זאת, הרפורמות המבניות המהירות, הליברליזציה הרחבה והמאמצים לקיים אינטגרציה כלכלית עם מערב אירופה נשאו פרי: ב-2003-2007 רשמה אסטוניה צמיחה שנתית של 8% וזכתה לכינוי "הנמר הבלטי". כלכלתה נהנתה מקשרי מסחר חזקים עם מדינות סקנדינוויה ומערב אירופה וכן מזרם ההשקעות שהגיע מהן.

הצמיחה הגבוהה, הגידול המהיר בהכנסות התושבים, הריבית הנמוכה והליברליזציה בשווקים הפיננסיים הובילו לגידול מהיר בהיקפי האשראי באסטוניה ב-2000-2007. אחת התוצאות היתה בועת נדל"ן.

מחירי הבתים עלו ב-400% בשבע שנים, בעיקר ב-2005-2007. הגידול בהכנסה הפנויה היה מהיר, אך התייקרות הבתים היתה מהירה בהרבה.

ב-2008 הגיע המשבר העולמי, שקטע את זרם ההשקעות וגרם להצטמקות האשראי. התפוצצות בועת הנדל"ן החריפה את הפגיעה בכלכלה עד כדי כך שב-2009 נרשמה בכלכלת אסטוניה התכווצות של חריפה של 14% - מהחמורות בעולם. אנליסטים אמרו אז שאסטוניה לא תצליח לעמוד בקריטריונים להצטרפות ליורו ושהיא תצטרך לבצע פיחות במטבע, ואולי אף תפשוט רגל.

אלא שכבר ב-2010 הצליחה אסטוניה להתאושש ורשמה צמיחה של 3.1%. הצמיחה הובלה על ידי גידול מהיר ביצוא השירותים והסחורות, שנתמך בשיפור בכלכלת העולם.

בנוסף, אסטוניה סגרה את 2010 עם עודף של 0.1% תמ"ג במאזן התקציבי - והיתה למדינה היחידה באיחוד האירופי עם עודף בתקציב. השנה צפוי התקציב לעבור לגירעון של 0.4% - בין הנמוכים במדינות המפותחות. החוב הלאומי של אסטוניה הוא מהנמוכים בעולם - 7% מהתמ"ג.

היורו האיץ את האינפלציה

בעקבות המשבר נקטה ממשלת אסטוניה צעדי צנע כדי לעמוד ביעדים התקציביים וכדי לא לחרוג מתנאי הקבלה לגוש היורו, למרות הנפילה החדה בהכנסות המדינה. שכר עובדי המדינה קוצץ, המסים הועלו, הוצאות הרווחה צומצמו ורבים מעובדי המגזר הציבורי פוטרו. צעדים אלה תרמו לגידול בשיעור האבטלה, שהגיע כמעט ל-20%. מאז ירד שיעור האבטלה, אך הוא עדיין גבוה - 14.4%.

עם זאת, ברבעון הראשון של 2011 רשמה אסטוניה צמיחה כלכלית של 8% לעומת התקופה המקבילה. ההערכה היא שהצמיחה תסייע בהורדת שיעור האבטלה.

בעיה אחרת שעמה מתמודדת אסטוניה לא תיפטר על ידי האצת הצמיחה. באפריל עלה שיעור האינפלציה השנתי במדינה ל-5.4% לעומת 5.2% במארס. האצת האינפלציה מובלת על ידי העלייה במחירי המזון והאנרגיה בעולם. הסיכון שבפניו עומדת כעת אסטוניה הוא שהאינפלציה תחדור למדד הליבה דרך העלאות השכר.

ההערכה היא שהמעבר ליורו הוסיף כ-0.3% לאינפלציה. כעת, התחזית היא ששיעור האינפלציה השנתי יגיע ב-2011 ל-4.8% - לעומת 2.7% בשנה ב-2010. עם זאת, ההערכות הן שהלחצים האינפלציוניים החיצוניים יתמתנו כבר ב-2012, ושהאינפלציה תגיע לרמות של 3%-3.5%.

עם כל הקשיים שבהצטרפות לגוש היורו, טמונים בה יתרונות רבים. בין החשובים שבהם: הגברת המודעות לפוטנציאל הכלכלי של המדינה וירידה דרסטית בסיכון שמייחסים לה משקיעים הזרים.

כ-60% מסך ההשקעות הזרות לאסטוניה מגיעות מפינלנד ומשוודיה. סך ההשקעות הזרות במדינה הגיעו ל-185% מהתמ"ג, כשכמחצית מסכום זה היא השקעות ישירות, שאינן ניתנות למשיכה מהירה.

כלכלת אסטוניה אטרקטיבית להשקעה בין היתר בשל העובדה שהיא מהכלכלות החופשיות בעולם. התחזית היא כי ההצטרפות לגוש היורו תגדיל עוד יותר את זרם ההשקעות.

אמנם לא ניתן לומר שאסטוניה עשירה באוצרות טבע, אך לפחות מבחינת ייצור החשמל תלותה ביבוא קטנה: המדינה מספקת בעצמה את חומרי הגלם ל-75% מסך צריכת החשמל שלה, בעיקר על ידי אבני נפט (Oil shale). משאבי טבע נוספים שהמדינה נהנית מהם כוללים עץ, גרניט ואבן סיד. המדינה מייבאת נפט ומוצרי דלק ממערב אירופה ומרוסיה.

מגזר השירותים האסטוני אחראי ל-69% מהתמ"ג, שיעור זהה לזה של כלכלת ארה"ב ושל כלכלות במערב אירופה. מגזר התעשייה תורם 29% לתמ"ג. בירת המדינה, טאלין, נהפכה למרכז פיננסי אזורי הודות למסים נמוכים, אקלים עסקי נוח, חקיקה ברורה ושקופה, היעדר שחיתות, ביורוקרטיה מצומצמת ורמת השכלה גבוהה של התושבים.

לאסטוניה יש מגזר IT חזק הודות לפרויקט ממשלתי מקיף משנות ה-90 ששם דגש על השקעה בהשכלה טכנולוגית. היא הוגדרה כמדינה המתקדמת ביותר באירופה מבחינת מינהל מקוון.

למרות חשיבותו של מגזר הכרייה לצורכי החשמל של המדינה, הוא תורם כ-1% בלבד לסך הכלכלה. זאת, לעומת ענף התחבורה והתובלה, שאחראי ל-10% מהתמ"ג. הענף גדל על רקע החשיבות של תנועת סחורות בין אירופה לרוסיה, כולל הובלת נפט ודלקים.

הייצור התעשייתי באסטוניה מפותח ומכוון לייצוא. המדינה מייצאת מכונות וציוד כבד, מוצרי אלקטרוניקה מתוחכמים, עץ ומוצריו, מתכות, מוצרי פלסטיקי, טקסטיל ומזון. שותפות הסחר העיקריות שלה הן פינלנד, שוודיה, גרמניה, ליטא, לטוויה, פולין ורוסיה.

התשואות הכי גבוהות באירופה ב-2010

הבורסה לניירות ערך של אסטוניה, Nasdaq OMX Tallinn, פועלת מ-1996. היא שייכת לקבוצת Nasdaq OMX המפעילה בורסות בפינלנד, שוודיה, איסלנד, דנמרק והמדינות הבלטיות. בבורסה נסחרות מניות של 15 חברות ממגזרים שונים ושווי השוק שלה הוא 1.68 מיליארד יורו.

המדד הכללי הוא OMX Tallinn. מתחילת השנה עד 15 ביוני רשם המדד ירידה של 2%. ב-2010 רשם המדד את העלייה הגדולה ביותר בין כלל שוקי אירופה, עם תשואה של 73% (לעומת התשואה של מדד שוקי הספר MSCI Frontier Market שהניב 19%).

מאז השפל בשוקי המניות בעולם בפבואר-מארס 2009 רשם OMX Tallinn עלייה של 164%. ב-12 החודשים האחרונים הניב המדד תשואה של 24%. החשיפה של קרנות זרות לבורסה המקומית קטנה מאוד עד לא קיימת בשל שווי השוק הקטן שלה. לכן מומלץ למשקיעים המעוניינים להיחשף לשוק ההון באסטוניה להשקיע באמצעות רכישה ישירה של מניות בודדות בבורסה המקומית.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתוב המלצה למכירה או רכישה של ניירות ערךתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#