אורנשטיין נענה לבקשת ועדת האשראי לטייקונים: תקבל גישה לתיקי ביהמ"ש של פישמן

נשיא בית המשפט המחוזי בת"א אמר כי לאור הסכמתו של אליעזר פישמן, יש לאשר גישה למסמכים ■ יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל: "במקום בו נתקלה הוועדה בהתנגדויות חריפות של בנקים ורגולטורים שסירבו לתת מידע, הפעיל בית המשפט שיקול דעת"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמן
יסמין גואטה
יסמין גואטה

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין נענה היום (ב') לבקשה שהגישה ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים, לעיין בתיקי הפירוק של קבוצת פישמן ותיק פשיטת הרגל של אליעזר פישמן עצמו.

בבקשה, שהגישה הוועדה לבית המשפט, נטען כי היא מוצאת חשיבות גבוהה בעיון בתיקים, שכן לגישתה מדובר באחת מפשיטות הרגל הגדולות בישראל ויש להניח שמצויים בתיקים מסמכים משמעותיים שעשויים לסייע בהעמקת החקירה.

פישמן עצמו לא הביע התנגדות לבקשה, והותיר את ההחלטה לשיקול דעתו של בית המשפט. בנק הפועלים התנגד לבקשה בכל הנוגע למסמכים של לקוחות הבנק שאינם פישמן מחמת סודיות בנקאית. עם זאת, בכל הנוגע לעניינים שקשורים בפישמן עצמו, הוא הותיר את הבקשה לשיקול דעתו של בית המשפט. גם כונסי הנכסים שמונו על ידי בית המשפט התנגדו לבקשה בכל הקשור לעניינים בנקאיים שנוגעים לצד שלישי.

אורנשטיין ציין בהחלטה כי החיסיון הבנקאי בין בנק ללקוח הוא של הלקוח ולא של הבנק. "משכך, בהינתן שהחיסיון הבנקאי הוא של הלקוח ולא של הבנק, אזי שעה שהלקוח, קרי החייבים (פישמן והחברות בבעלותו, י.ג) לא התנגד להסרת החיסיון והשאיר את הבקשה לשיקול דעת בית המשפט, ולאור עקרון פומביות הדיון, יש מקום לאשר לוועדה לעיין בתיקים בכל הנוגע למסמכים של החייבים".

בכל הנוגע לצד שלישי, הדגיש אורנשטיין כי הבנקים ופישמן אינם יכולים לוותר על החיסיון שלו ולכן פסק כי על הבנקים וכונסי הנכסים להודיע לבית המשפט ולוועדה, מי אותו צד שלישי, שקיים חשש שאם תתקבל הבקשה - יהיה בה כדי לפגוע בחובת הסודיות כלפיו. בכך לדבריו, תיסלל הדרך בפני הוועדה לפנות לצד הרלוונטי ולקבל את עמדתם באשר לעיון במסמכים.

יו"ר ועדת החקירה, ח"כ איתן כבל, בירך הערב על ההחלטה ואמר כי מדובר בהישג משמעותי לוועדה. עוד הוסיף כי "במקום בו נתקלה הוועדה בהתנגדויות חריפות של בנקים ורגולטורים שסירבו לתת מידע, הפעיל בית המשפט שיקול דעת והבין את המשמעות הציבורית הגדולה שיש בעיון בתיקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker