ויסוניק הישראלית תימכר לטייקו לפי שווי של 100 מיליון דולר

העסקה מהווה פרמיה של כ-150% לעומת שווי השוק שלה, וכן פרמיה של כ-75% לעומת הונה העצמי שנאמד ב-197 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

חברת ויסוניק העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות אבטחה מתקדמות לבתים בדרך להימכר לענקית מוצרי האבטחה האלקטרוניים טייקו אינטרנשיונל (Tyco International ) לפי שווי של כ-100 מיליון דולר - המהווה פרמיה של כ-150% לעומת שווי שוק שלה (נסחרת בת"א לפי שווי שוק של כ-140 מיליון שקל ) וכן פרמיה של כ-75% לעומת הונה העצמי שנאמד ב-197 מיליון שקל נכון לסוף מארס 2011 . ככל הידוע ויסוניק מספקת לטייקו חלק ממוצריה.

טייקו נוסדה בשנת 1960 ע"י ד"ר ארתור ג'יי. רוזנבורג והיא נחשבת כיום לחברה המובילה בעולם בתחום אספקת מוצרי ושירותי אבטחה אלקטרוניים, הגנה שריפות ודליפות ועוד. מטה החברה, המנוהלת ע"י אדווארד די. בריין (Edward D.Breen ) ממוקם בעיר שפהאוזן שבשוויץ, היא מעסיקה למעלה מ-100 אלף עובדים ביותר מ-60 מדינות ברחבי העולם. טייקו נסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי שוק של כ-22 מיליארד דולר והיא סיימה את שנת 2010 עם הכנסות של כ-17 מיליארד דולר.

יעקב קוטליצקי, בעל השליטה בויסוניקצילום: טואג אייל

ויסוניק מצויה בשליטת יעקב קוטליצקי המחזיק בכ-71.4% מהון המניות ששווי שוק שלהן נאמד ב-100 מיליון שקל. כמו כן, בעלת עניין בחברה הנה חברת פורסט השקעות (כ-6%). מקורבים לויסוניק ציינו כי: "קוטליצקי איש אמיד שלא זקוק למזומנים באופן מיידי ימכור את החברה רק אם יקבל הצעה שהוא לא יוכל לסרב לה".

ויסוניק , נוסדה בשנת 1973 ע"י האחים משה (ז"ל) ויעקב קוטלינצקי. מטה החברה נמצא ברמת החייל, היא מעסיקה למעלה מ-550 עובדים ומוצריה נמכרים ביותר מ-70 מדינות ברחבי צפון ודרום אמריקה, אירופה, אפריקה ו-אסיה.

החברה, המנוהלת ע"י אבי בריר, פועלת בשני תחומים עיקריים. התחום הראשון הוא אבטחה אלקטרונית, שבמסגרתו עוסקת הקבוצה בפיתוח, ייצור, שיווק ומכירה של מוצרים ומערכות של אבטחה אלקטרונית לשימוש ביתי ובבתי עסק. מוצרי החברה כוללים בקרות מרכזיות, שלטים וגלאים המאפשרים לגלות פריצה ולהתריע בפני מפגעים שונים כמו: עשן, דליפות גז, הצפות מים וכו'. כמו כן, במסגרת תחום זה עוסקת ויסוניק בפיתוח, ייצור, שיווק ומכירה של מערכות בתחום ה-Home Healthcare המיועדות לאוכלוסייה מבוגרת, הכוללת מערכת מצוקה אישית וגלאי מצוקה, וכן אפיקציות של "בית חכם".

התחום השני שבו פועלת החברה (בעיקר באמצעות חברה הנכדה ויסוניק טכנולוג'יס) הוא פיתוח, ייצור, שיווק ומכירה של מוצרים ומערכות לאבטחה ואיתור של ציוד ואנשים בזמן אמת המיועדים לבתי חולים, בתי כלא, מוסדות לבריאות הנפש ומוזיאונים.

ויסוניק החלה להיסחר בבורסה הראשית בלונדון באפריל 2004 לפי שווי שוק של כ-35 מיליון ליש"ט, אך נמחקה מהמסחר בשנה שעברה לאחר שמנייתה אבדה כ-22% ונותרה להסחר בת"א שם מנייתה ירדה בכ-53% ב-5 שנים האחרונות.

בשל המצב הכלכלי המאתגר באירופה הכנסותיה של ויסוניק ירדו ברבעון הראשון של 2011 בכ-7%, לעומת הרבעון המקביל, לכ-21 מיליון דולר והרווח הנקי שמר על יציבות ברבעון, לכ-2 מיליון דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker