מנכ"ל משרד המשפטים: "נבצע השנה מאמץ חקיקתי לתיקון חוק הביקורת הפנימית"

יואל חסון: "כבר מספר רב של חודשים אני מנסה לקדם את החוק אבל משרד המשפטים תוקע את המערכת"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"אנו מודעים לבעייתיות הקיימת בחוק הביקורת הפנימית, ונפעל לתקנה בשנה הקרובה", אמר מנכ"ל המשרד המשפטים גיא רוטקופף, בכנס לשכת רואי החשבון, בתגובה להאשמותיו של יו"ר הוועדה לביקורת המדינה יואל חסון, כי משרד המשפטים מעכב את טיוטת החוק.

ל-TheMarker נודע כי החוק כבר מוכן, אך חוסר ההסכמה נובע בעיקר מכך שהלשכה הישנה דרשה כי יהיה רישוי למבקרים פנימיים, בעוד שהלשכה העולמית התגדה לקיום רישיונות פרטניים למקצוע הביקורת הפנימית. במקביל, ניתקה לשכת המבקרים העולמית את מערכת היחסים עם הלשכה הישנה, עקב חשדות לאי סדרים בהתנהלותה.

גיא רוטקופף - מנכ"ל משרד המשפטיםצילום: אפלבאום תומר

"זו הפעם הראשונה מזה 70 שנה בה נזרקת חברה בלשכה העולמית", הסביר פיל טריילינג, סגן יושב ראש לשכת המבקרים העולמית. טריילינג בא להרגיע את חברי הלשכה הישנה כי הלשכה העולמית אינה מנתקת עימם קשרים אלה תחבור לגוף אחר אשר יקום בישראל אותו מוביל טננבאום.

לגבי עניין הרישוי הסביר טריילינג בראיון בלעדי לthemarker כי רק במאי התכנסו כ-170 חברים והחליטו כי הם מתנגדים כי יהיה רישוי למקצוע הביקורת הפנימית והם חושבים שראוי כי מקצוע זה יהיה פתוח בפני כל מי שרוצה לעסוק בו . עוד הוסיף, כי אם בישראל תחייב המדינה את המבקרים הפנימיים לשאת ברישיון הלשכה העולמית תציין את התנגדותה אך לא תעשה בעיות ללשכה המקומית על נוהל שכזה. לגבי הוויכוחים בין לשכת רואי החשבון ללשכת המבקרים הפנימיים הישנה, טען טריילינג, כי לדעת הארגון העולמי על מבקר הפנים להחליט בעצמו האם הוא מעוניין להיות שכיר או עצמאי והדגיש כי תהליך ביקורת הפנים הוא פנימי אבל יכולה להיעשות על ידי גורם חיצוני.

לדברי רוטקופף, יש הרבה חילוקי דעות בעניין הרישוי אבל על העצמאות של המבקר הפנימי והמעמד של המבקר הפנימי הועדה המחוקקת לא תוותר אף פעם.

יואל חסון קיבל את עמדתה של לשכת המבקרים העולמית כי צריך לעמוד בסטנדרטים אותה היא מכתיבה, אבל לגבי הגוף החדש שקם, הציע חסון שיחכה למיצוי ההליכים מול הלשכה הישנה שעתה עורכת רוויזיה במטרה להתקבל בחזרה לגוף העולמי . לטענתו ריבוי מחלוקות בין הלשכות יערער את מעמדה של הביקורת הפנימית בישראל.

חסון ציין כי למצער הם יודעים על הרבה גופים אשר מחזיקים את המבקר הפנימי בחדר במרתף רחוק מהנהלה ואחר כך הם מגלים התנהלות לא נאותה של אותו הגוף לגריסתו המבקר אמור להיות כיד ימינו של המנכ"ל עם דלת פתוחה לבוא להנהלה בכל נושא. בנושא זה ציין דורון קופמן נשיא לשכת רואי החשבון כי תפקיד המבקר אינו תפקיד כה נחמד לביצוע למרות שמתוכו מתגלים השערוריות הכי גדולות שקראנו עליהם בעיתונים. רו"ח שלמה נס ציין כי אסור שבחברה המבקר הפנימי ירגיש כי הוא אינו יכול לבקר את ההנהלה ודורון כהן מנהל רשות החברות הממשלתיות סיכם שכלב השמירה הזה ידע איך לנשוך וחזק.

במהלך הכנס הכריז נשיא הלשכה דורון קופמן על הקמת לשכת מבקרים פנימיים חדשה, בראשה יעמוד חגי טננבאום ארז, המבקר הפנימי של משרד הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker