צעדי הצינון לא עזרו: היקף המשכנתאות זינק במאי ב-35% ל-4.8 מיליארד שקל

אלכס זבז'נסקי: רוכשי דירות הזדרזו לקחת הלוואות בריבית משתנה טרם כניסת הוראות החדשות וגרמו לניפוח ההיקף

ואדים סבידרסקי

למרות צעדי הצינון של שוק הדיור אשר ביצעו באחרונה בנק ישראל ומשרד האוצר, בין היתר באמצעות הקשחת התנאים לנטילת האשראי לרכישת דירות, נרשם בחודש מאי זינוק חד של 35% בהיקף המשכנתאות אשר ביקש הציבור בהשוואה לחודש אפריל.

בחודש האחרון של האביב ולאחר החגים נטלו רוכשי הדירות בישראל משכנתאות בסך של כ-4.82 מיליארד שקל. הגידול בהלוואות לדיור חל בכל הסוגים ובכל קבוצות ההצמדה, כך עולה מנתונים שפירסם היום בנק ישראל.

אחד הכלים המקובלים לצינון נטילות האשראי - העלאת הריבית על ידי הבנק המרכזי - לא הצליח גם הוא לבלום את הזינוק. כך לדוגמא, הריבית הממוצעת המשתנה על משכנתא לא צמודה למדד המחירים לצרכן עלתה במהלך מאי בכ-0.06% ל-4.57%. מתחילת השנה, עלתה ריבית זו ב-1.03% והיקף המשכנתאות בקטגוריה זו זינק מ-1.98 מיליארד שקל בחודש ינואר ל-2.08 מיליארד שקל בחודש מאי - עלייה של 5%. ירידה חדה בלקיחת הלוואות לא צמודות בריבית משתנה נרשמה מחודש אפריל, ולאחר מכן חזר הציבור לבקש הלוואות אלו, ביקוש שהביא לגידול של 23.7%.

אלכס זבז'נסקי, כלכלן ראשי בדש השקעות, מסביר כי הקפיצה במשכנתאות בחודש מאי לרמה של כמעט שיא של השנה האחרונה נובעת כנראה מהחלת ההוראה המגבילה את חלקה של המשכנתא בריבית משתנה ל-60% של בנק ישראל שנכנסה לתוקף החל מ-5 במאי. רוכשי הדירות הזדרזו לקבל הלוואות עד הכניסה לתוקף של ההוראה, וגרמו לניפוח של כמות המשכנתאות בחודש מאי.

עם זאת, זבז'נסקי מעריך כי בחודש יוני נראה מספרים נמוכים משמעותית שישקפו תחילתה של האטה בשוק הדיור אשר עבר ככל הנראה את שיאו. "הקפיצה העיקרית היתה כמובן בהלוואות בריבית משתנה. נציין שרוכשי הדירות עדיין מעדיפים בצורה מוחלטת לקחת הלוואות בריבית משתנה וכמעט לא משתמשים בהלוואות בריבית שקלית קבועה.

בינתיים, הפער בין הריבית הקבועה לבין הריבית המשתנה הצטמצם מהרמה של יותר מ-2.5% בשנה שעברה ולפחות מ-1.5% היום. בפערים הללו לא בטוח שהלוואה בריבית משתנה תהיה עדיפה לאורך זמן על פני ההלוואה בריבית הקבוע, כאשר הריבית של בנק ישראל תחזור בהדרגה לריבית נורמלית, כפי שבנק ישראל שואף", מסביר זבז'נסקי.

בדש מעריכים כי נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ימתין עם העלאת הריבית לחודש יולי על רקע מדד המחירים האחרון שהיה נמוך יחסית, שתי העלאות הרצופות האחרונות והאי ודאות הגוברת באירופה. החלטה זו תתפרסם בשבוע הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker