הנתיב הגיאולוגי נגמר – הנתיב הפיננסי הנדסי מתחיל

לנגוצקי: "אם הבשורות מבחינת תגליות עתידיות הן משמחות, העתיד מבחינת שיתוף הפעולה עם ריבוי הגורמים בעייתי מאוד"

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

"החיים של המחפשים הולכים להיות קשים. הנתיב הגיאולוגי נגמר ובמקומו מתחיל נתיב הנדסי פיננסי" אמר הגיאולוג יוסי לנגוצקי, שנחשב לאבי תגליות הגז הטבעי תמר ודלית בעומק הים התיכון, אשר שינו את חוקי המשחק בשוק הגז הישראלי ההולך ומתפתח.

לנגוצקי הסביר כי "הרבה מהמפעילים אינם מיומנים וצפויים קשיים גדולים מאוד בהפקת הגז והנחת הצינורות אם לא יהיה איגוד כוחות. אם הבשורות מבחינת תגליות עתידיות הן משמחות, העתיד מבחינת שיתוף הפעולה עם ריבוי הגורמים בעייתי מאוד".

לנגוצקי מיין את כל הרישינות הימיים בישראל לפי המפעיל שלהם, כאשר פועלים בה היום 11 מפעילים: "לקחתי את כל הרישיונות והנחתי עליהם באופן ספקולטיבי 8 תגליות שאף אחת מהן לא אמיתית - כל אחת בהיקף של 300 BCM, רחוקה 100 ק"מ מהחוף ו-100 ק"מ אחת מהשנייה".

"המכון הגיאולוגי האמריקאי חישב את הפוטנציאל לגז טבעי באגן הלבנט, קו התפר של תמר. אני מניח שאם הוא היה יודע את התוצאות שלה המספרים שלו היו יותר גדולים", אמר לנגוצקי והוסיף כי "אגן הלבנט מצוי גם בתחומי ישראל, לבנון ומעט בסוריה וקפריסין. לצערי הרב גם קולגות שלי שייכו את כל החיזוי שלהם לישראל וזו פשוט טעות. צריך לחשב לפי 40% והשאר שייך למדינות האחרות.

יוסי לנגוצקיצילום: וקנין עופר

לאחר לנגוצקי, עלה לבמה פרופסור יאיר עין אלי, יו"ר הוועדה לאנרגיה לתארים מתקדמים בטכניון, השוקד בימים אלה על מטרה קרובה מאוד לזו שלנגוצקי דיבר עליה. הוא מקים את הפקולטה להנדסת נפט וגז בטכניון, שעתידה להכשיר תוך 12 חודשים  20-25 מהנדסי נפט וגז ישראלים בשנה, החל מדצמבר הקרוב.

עין אלי הסביר כי "אנחנו נמצאים בגיאופוליטיקה-כלכלה הישראלית. בעשור הקרוב עלינו לקדם את התעשיה, השאלה רק כיצד. פיתוח מאגרי הגז וניצולם ביעילות מציבים אתגרים כבדים ועצומים כמו שטרם נראו. הקמנו צוות חירות אקדמאי והרעיון הוא ליצור תשתית אקדמאית ישראלית", אמר עין-אלי והוסיף כי "כיום כל הכוח המקצועי ההנדסי מיובא מחו"ל ומשלמים כסף גדול, בעוד אנחנו רוצים לסמוך על תוצרת ישראלית. הנדסת הפקה, הובלה ואחסון של גז ונפט וניהול מאגרים. נתחיל ב-18 קורסים שיתפרסו על 4 מיני-סמסטרים ו-4 חודשים של פרוייקט גמר באסדות קידוח ובחברות עצמן".

עין אלי הוסיף כי "יש 11 מפעילים ומחפשים, לכולם דרושים מהנדסים מהסוג שאין בנמצא היום. האסון בנתניה היה יכול להימנע עם אנשים מיומנים בהובלה ואחסון של גז. ב-5-7 השנים הקרובות נזדקק ל-150 מהנדסים, שהם כוח עבודה אדיר: 80 גיאולוגים ו-75 מהנדסי פיתוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker