אל מסרי: "כמו שהבורסה הישראלית התפתחה ב-20 השנה האחרונות - כך יקרה לבורסה ברמאללה"

"בבורסה הפלסטינית מושקעים כיום כספים בשווי של כ-3 מיליארד דולר ובשנה הקרובה היא תגדל בכמיליארד שקל"

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחרונה, גוברים הדיבורים סביב נושא העצמאות לעם פלסטינאי וגורמים שונים הן פוליטיים והם כלכליים מנסים להעריך את מועד הכרזה על המדינה הפלסטינאית. על רקע הדיונים האלו, נעם היום בשאר אל מסרי, הטייקון הפלסטינאי בוועידת שוק ההון של TheMarker וברייטמן אלמגור זוהר Deloitte, והראה כי הפלסטינאים מתקרבים לעצמאות גם בזירה הפיננסית בכך שהבורסה ברמאללה מתפתחת בקצב מרשים.

"לבורסה ברמאללה יש פוטנציאל גדול, ואני מאמין שב-10 השנים הקרובות היא תתפתח ותצמח, כחלק מהתפתחותה של המדינה הפלסטינית אך הכול תלוי בהתפתחויות הפוליטיות. הפוליטיקה משפיעה על כל תחומי החיים של הפלסטינים וכמובן שגם על הבורסה. בשנות האינתיפאדה, משנת 2000 ועד 2008, הצטרפו לבורסה ברמאללה 4 חברות בלבד. לשם השוואה, משנת 2008 ועד 2010 הבורסה גדלה מ-28 חברות ל-46. מתחילת 2011 הונפקו בבורסה ברמאללה בממוצע של חברה אחת בחודש, כך שהקצב משתפר. בבורסה הפלסטינית מושקעים כיום כספים בשווי של כ-3 מיליארד דולר זה שוק קטן מאוד, אבל אני מאמין שכל שיפור בתהליך המדיני יכול להזניק את הבורסה הזאת קדימה", אמר היום אל מסרי (50)  - אחד מאנשי העסקים הבולטים בגדה המערבית, הבעלים של חברת מסאר אינטרנשיונל ומי שעומד מאחורי הקמת העיר הפלסטינית החדשה, רוואבי.

בשאר אל מסריצילום: בכר דודו

מסרי עשה בדבריו השוואה בין הבורסה ברמאללה לבורסה באחד העם: "בדיוק כמו אצלכם, כשיהודים וישראלים רבים מהעולם משקיעים בבורסה בתל אביב, גם בבורסה ברמאללה משקיעים פלסטינים מכל העולם. כיום, כשליש מהחברות בבורסה הפלסטינית, כולל החברה שלי, הן חברות חוץ. ממש לא חייבים להיות פלסטינאים כדי לסחור ברמאללה ואפילו יש מעט משקיעים ישראלים, כמו ידין קופמן, השותף של סעד נאשף לחברת ה-IT, סדארה, שמבינים את פוטנציאל ההתפתחות. אני מעריך שבשנה הקרובה הבורסה ברמאללה תגדל בכמיליארד שקל, וכמו שהבורסה הישראלית התפתחה ב-20 השנה האחרונים - דבר דומה יקרה לבורסה ברמאללה, ואני מקווה שתוך זמן קצר יותר".

כיצד הפך פעיל הפת"ח שישב בכלא ישראלי לטייקון נדל"ן ומשקיע בקרן היי טק פלסטינאית

אל מסרי נולד בשכם, וכבר בגיל צעיר התגייס לשורות הפת"ח. במהלך פעילותו בארגון הוא השתתף בחלק מההפגנות בשכם נגד ההתנחלויות, ובעקבות זאת נעצר וישב מספר שנים בכלא הישראלי. לאחר שהשתחרר עבר אל מסרי למצרים, שם השלים את לימודיו בתחום ההנדסה, ומיד אחר כך עבר לוירג'יניה, ארצות הברית, שם עשה תואר בכימיה. אל מסרי עלה לכותרות לראשונה כאשר ניסה לרכוש חברה ישראלית, המחזיקה אדמות במזרח ירושלים. מדובר בחברה הבורסאית, "דיגל", שבנתה את חברת נוף ציון בתוך שכונת ג'אבל מוכאבר, בדרום מזרח העיר.

באחת הפעמים שטס אל מסרי לביקור מולדת בישראל, הוא גורש על ידי השלטונות הישראלים בחזרה לארצות הברית, בשל פעילות העבר שלו בשטחים. אל מסרי עשה חיל בארצות הברית ואת עיקר הונו עשה שם באמצעות עסקי נדל"ן שונים שפרחו במדינה, הרבה לפני משבר הסאב פריים שפקד אותה. לאחר שנישא לאמריקאית הוא קיבל אזרחות בארץ האפשרויות הבלתי נגמרות ועבר לבירה וושינגטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker