"תפקידם של הספקולנטים לייצר נזילות - אבל לא לקחת לנו את השוק"

סנכ"ל יצרנית פולי הסויה סולבר, אסף גדיש: "בורסת הסחורות מתנתקת מהמציאות"

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק

"מעבר לטווח הקצר, הכלכלה המסורתית של ביקוש והיצע עובדת. כולם רוצים לאכול. תופעת התנודתיות בשווקים אינה משקפת ביקוש והיצע ריאלי, אלא מונהגת על די גופים ספקולטיבית שעושים את הונם או מפסידים את הונינו תוך רכיבה על רכבת ההרים של מחירי הסחורות המשתנים", כך אמר אסף גדיש, סמנ"כל יצרנית פולי הסויה סולבר, בוועידת שוק ההון של TheMarker בתל אביב.

"הניסיון שלי הוא כמובן בסחורות לחקלאות - סויה, קצת תירס וקצת נפט. אומרים שחסר מזון בעולם, שרמת החיים עולה, שהביקוש ימשיך לעלות והמחירים יודעים רק כיון אחד - למעלה. מחירי הסחורות הגבוהים שמעלים את מחירי המזון הם בעיה כלל עולמית, אבל אנחנו מאותגרים על ידי הספקולנטים ומהירות השינוי בשווקים. מי שחושב שכלכלה רצינית יכולה להסביר ירידה של 10% בנפט ביום אחד טועה. זה כמו רכבת הרים שיצאה משליטה. כל שמועה משמשת את הספקולנטים כטריגר להרים את השוק לגבהים חדשים".

אסף גדישצילום: וקנין עופר

"תפקידם המקורי של הספקולנטים היה לייצר נזילות - אבל לא לקחת לנו את השוק. העולם מתמודד עם מעבר אוכלוסיות, בעיקר בשווקים המתפתחים, והצורך באוכל ביקוש גובר למזון, אבל היום בורסת הסחורות מתנתקת מהמציאות".

"השונות מייקרת גם את האופציות על מחירי הסחורות, שכדאי לזכור שהן כלי ביטוח ולא כלי ספקולטיבי", המשיך גדיש. "היום זה אולי ענף הביטוח היחידי שקונים, ומיד רוצים שיקרה אירוע בטיחותי. האם אתם רוצים שיגנבו לכם את האוטו רגע אחרי שעשיתם ביטוח? או שיקרה משהו אחרי שעשיתם ביטוח חיים?"

"אומרים 'תשקיעו בסחורות', אך לא אומרים להם שהסיכוי להצלחה שווה לזה שיפסידו את כל הסכום. אז איך אפשר להרוויח בקזינו? אולי באמצעות המזל. כדאי לדעת שסויה ותירס מתחרים על אותם שטחי קרקע, ויחס המחיר צריך לשקף את עלויות הגידול. ניתן לסחור ביחס הזה. עדיף פשוט להתבונן על הגרף - אם מזהים תבנית התנהגות אפשר לקנות בזול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker