יוסי מימן: "אם יש קרטל או מונופול - יש לנו איך לטפל בזה"

מימן על ועדת ששינסקי: "לא משנים כללים באמצע המשחק"; על הבעיות באמפל: "יש לנו מספיק מזומנים בשביל לשרת לפחות שנתיים של אג"חים"

ליאור זנו
שתפו בפייסבוק

"אם יש קרטל או מונופול יש לנו איך לטפל בזה או שתתנו לשוק לעשות זאת בעצמו. מדברים המון על ריכוזיות. אנחנו רוצים שאותם גורמים שמשקיעים בארץ יפסיקו ויתחילו להשקיע יותר בחו"ל? אנחנו לא רוצים להבריח אותם. כל האווירה בארץ היא שאם מישהו הצליח פה הוא לקח משהו ממישהו" - כך אמר יוסי מימן, נשיא קבוצת מרחב, בראיון לגיא רולניק בוועידת שוק ההון של TheMarker ו-בריטמן אלמגור זהר ו-Deloitte.

"לפני כשנה עמדו הרגולטור להחליט אם נוכל להכנס לתחום רכישת הגז הטבעי", סיפר מימן. "החלטנו שאנחנו לא רוצים להיות בתחרות עם הלקוחות שלנו, גם אם הרגולטור היה מאשר לנו. כל הנושא של ההגבלים עסקיים כבד עלי. אני מבין את הסכנות של עודף ריכוזיות. מצד שני, היום ב-TheMarker הופיעו כל אנשי העסקים בתחום בתקשורת ואני ביניהם. ההשפעה שלי על העיתונאים שלי בערוץ 10 היא 0. להפך, אם יום אחד אנחנו משדרים משהו שלילי על פוליטיקאי אני עומד מאחורי זה, ואם אומרים עליו משהו חיובי יום לאחר מכן, זה בזכות עצמו".

לדברי מימן, "אנחנו צריכים להחזיר את עצמנו לפרופורציות. אנחנו 6 מיליון איש במעגל העבודה - זה פילדלפיה רבתי. תנו לשוק לעשות את שלו. אני נורא מבסוט מהמרד של הקונים של הקוטג': לא פיקוח על מחירים - אבל אם יש מונופולים, יש לנו כלים פורמלים לטפל בזה".

מימן ששמר עד היום על זכות השתיקה בעניין ועדת ששינסקי, אמר היום: "אני שמח על הגילויים שהיו בארץ. לא מאמין בעצמאות בכל תחום אבל אני שמח ל'פוש' הלאומי - זה יעשה טוב לכולנו. בקשר לוועדה, זה נושא עדין. מצד אחד, אני מאוד מכבד את תשובה ומצד שני אנחנו קצת בתחרות. אני לא אוהב שמשנים לי את כללי המשחק בחלק מהמשחק. אם המדינה אומרת אני נותנת לך לחפש בתמורה לסכום מסויים בסיכון גבוה ואז אתה מצליח מאוד והם רוצים להעלות את הסכום – זה לא אפשרי באמצע הדרך. מסים מותר לעלות, מותר להוריד. מה שחשוב זה שאמינות ישראל למשקיעים הזרים תישמר".

מימן, מבעלי ספקית הגז המצרית EMG, התייחס גם להתרחשויות במצרים: "היה ברור להרבה אנשים בעולם שהשלטון המצרי יגיע לסיומו. אף אחד לא צפה איך זה יגמר, כולל כל המודיעין בכל רחבי העולם. המהפכה הצרפתית נמשכה 12 שנה - במצרים ייקח לפחות 7-6 חודשים עד שהמצב יתחיל להתייצב שם. זה לא נגד אינטרסים ישראלים, אנשים פשוט התעייפו - מקדאפי וממובארק. זה תהליך של רענון ואנחנו כמובן באמצע".

"כשיש שלטון המבוסס על אדם אחד והוא שולט על הכל נוצר ואקום בלתי נסבל כשהוא הולך. אין מנהיגות אלטרנטיבית, אין אופוזיציה, הצבא נאלץ לקחת את השלטון הזמני, והתהליך עוד בעיצומו".

"אני לא רוצה להתעסק בנבואות אבל אני חושב שאסטרטגית לא יהיה שינוי במצרים. זה לא אומר שלא יהיו עקיצות פה ושם לישראל - כן גרעין, לא גרעין. יחפשו אותנו על כל מיני דברים אבל הם ישמרו על המסגרת של הסכם השלום".

מימן התייחס למעצר של שותפו ב-EMG, חוסיין סאלם: "באופן אישי זה מצער, הוא במצב לא פשוט. זו היכרות של 15 שנה, אדם שהיה אמיץ מספיק לעשות עסקים עם ישראל כשלא היו הרבה מתנדבים במצרים. זה פוליטי, לדעתי, נובע מקרבתו למובארק. הם הכירו כקצינים צעירים בצבא המצרי - זו חברות של 50 שנה. אני רק יכול להגיד שעשיתי שני עסקים אתו, ולא קטנים, עם משמעות אסטרטגית לא קטנה. פעם ראשונה שאיפשרו לקבוצת ישראלית להכנס לשותפות במצרים, והשני זה EMG. שתיהן עברו את הבנק האירופאי, כל הבנקים העולמיים היו מוכנים להוציא את הניירות לבורסות העולם, לא הייתה שום שחיתות".

צילום: וקנין עופר

מימן התייחס גם לפרסומים בעיתונות המצרית על כך שבניו של מובארק קיבלו עמלות עבור התיווך בעסקות הגז: "את הבן הצעיר הכרתי פעם אחת. הלכתי לוועידה, שכמובן איחרתי אליה", חייך מימן. "הוא מדבר בביטחון עצמי, שואל אותי על ישראל, על האזור ואז הוא הולך ואני שואל מי זה? אומרים לי - זה הבן של מובארק. אני רק רוצה להתייחס לעיתונות המצרית. הלוואי שחלק מהמספרים שהיה נכון. מדובר שם על 20 מיליארד דולאר שהוא לקח - סך כל המכירות בקושי מגיע ל-650 מיליון דולר וזה לפני התשלום לממשלת מצרים. לקחו את המחיר של רוסיה, הקמעונאי של אירופה בשיא החורף, וזה כאילו שהיו מושכים את כל הגז בפעם הראשונה".

"אי אפשר להגיד שאני נהנה - פעמיים התקיפו את הצינור המצרי, לא את זה לישראל ומה שחשוב שפעמיים תיקנו, וזו היתה החלטה של הממשל המצרי החדש. זה מחזק אותנו. חזרו, התחילו להזרים. הצפי שלי זה שההזרמה תמשיך. אני אגזים אם אגיד שאני מאושר מהמצב אבל לא אשנה את תוכניות החופש שלי לקיץ".

אז אתה חושב שהרצון לעשות עסקים יהיה חזק יותר מהקטע הפוליטי, שמארגנים מחדש את מפת אנשי העסקים?

"אם הייתי מתחיל עכשיו עבודה בפרוייקט מצרי ישראל חדש אז כן. אחד הדברים שנהניתי מהם, מעבר לאלמנט הכספי, זה לא מוה שהוביל את הפעילות שלי. אני מאמין שאנחנו חייבים להתחיל ביוזמות פוליטיות וכלכליות ולבחון עם מצרים. 2.5 מיליארד דולר זה כמעט 10% מהייצור המצרי, במדינה שמחפשת עבודה. יש מעל 800 אלף מצרים שעובדים בתעשיית הטקסטיל באזור הסחר החופשי. אני מאמין שצריך לחזק את הקשרים. העובדה היא שלא רק שחידשו את הגז, אלא הם לא משנים את היחס לישראל".

מימן נשאל גם לגבי חששות המשקיעים מיכולת פרעון האג"ח של אמפל הציבורית שבשליטתו, המציגות ירידות חדות מאז תחילת המהומות במצרים: "אמפל היא חברה מאוד בריאה עם מעל 700 מיליון שקל של נכסים. יש לה מספיק מזומנים בשביל לשרת לפחות שנתיים של אג"חים. כשאנחנו מדברים על המניה של EMG, אין ספק שהעובדה שהיו שינויים משפיעה. בינתיים, החברה הורידה את החוב שלה. אני שקט, ואני לא חושב שצריך לצעוק "גוועלד".

מימן התייחס גם לערוץ 10 שבשליטתו: " מי שיודע לעשות דברים גדולים יודע גם לעשות שטויות. יצא מזה שיש עוד ערוץ טלוויזיה. האם הייתי עושה את זה שוב? יש לנו ערוץ המתקרב לסך הכל של 40%. אנחנו משלמים 20 מיליוון שקל עבור הפיקוח עלינו - זה פשוט אבסורד רגולטורי. זו רגולציה מטורפת. שכחנו שאנחנו פילדלפיה, אבל כשעושים תוכנית טלויזיה היא רצה בכל העולם האנגלו-סקסי ואצלנו רק פה

אז למה אתה ממשיך? הבנתי שהעלות היא 100-80 מיליון שקל

"אנחנו מאוד קרובים לנקודת איזון. להזרמות הייתי מתייחס כעבודה בתהליך, במלאי. היום אני מייצר תוכן שאראה עוד חצי שנה על המסך. הבנקים לא בדיוק עומדים לנו בתור. אני לא מתיייחס לזה כשריפת כסף, אני חושב שזה יתחיל להיות רווחי מהשנה הבאה".

נכנסת ויצאת מסמייל. הייתה הזדמנות לממש רווח אבל כך אתה רואה את שוק התקשורת? היתה תקווה שתהיה עצמאי?

"מרלון ברנדו ב"סנדק" היה אומר "יש לי עסקה שלא וכל לסרב לה". כשקנינו לא היייתה מחשבה על מימוש, בעיקרון אנחנו לא קונים דברים למטרות מימוש, אנחנו מחפשים את התזרים ותוספת ערך לחברות שאנחנו קונים. פה הייתה עסקה מאוד הגיונית לקונה ולמכור.

אתה רואה מצב בו אתה מעביר את ערוץ 10?

"הרומן נגמר בערך 3 חודשים אחרי שהתחיל. לא נתגרש, אנחנו לוקחים ייעוץ.

אצל כחלון

"הוא דווקא עשה מהפיכה".

מה אתה חושב על הרגולטור שלך?

"בסופו של דבר כל אחד מכם ישלם פחות, זה לא יכול להיות רע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker