"משקיעים סבלניים למלחמות ואירועים גיאו-פוליטיים יוצאים נשכרים"

מנכ"ל פסגות רונן טוב: "אם אתה פסימי חשוב שיהיו לך מניות בתיק ואם אתה אופטימי מאוד חשוב שיהיו לך בתיק גם איגרות חוב"

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם בר

האירועים הגיאו-פוליטיים המתרבים באזור סביבנו יחד עם המצב הרעוע בחלק ממדיניות גוש האירו ועליית מחיר חומרי הגלם בעולם עמדו במרכז דבריו של רונן טוב, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, בוועידת שוק ההון של TheMarker ובריטמן אלמגור זהר Deloitte.

מנכ"ל פסגות רונן טובצילום: בכר דודו

תחת השם "מה באמת מזיז את השווקים", חתר טוב להראות על סמך אירועים שונים שהתרחשו בהיסטוריה הקרובה שאירועים גיאו-פוליטיים ומלחמות, דרמתיים ככל שיהיו, לא באמת משפיעים לטווח הארוך על שוק המניות ומשקיעים שנוהגים בתקופה כזו בסבלנות יוצאים נשכרים.

את הדוגמא הראשונה לקח טוב ממלחמת המפרץ הראשונה ב-1991 שפרצה בעקבות פלישת עיראק לכווית ובה ספגה ישראל 36 טילי סקאד שנורו אליה מעיראק. "כולנו ישבנו אז במקלטים ובחדרים אטומים. הנזק הכלכלי מהמלחמה אז הוערך ב-650 מיליון דולר. הבורסה ירדה, אבל המשקיעים היותר סבלניים נהנו מהחזרה לעליות שהייתה לאחר ההתערבות של האמריקאים", אמר טוב.

כדוגמא שנייה הוא הביא את מלחמת לבנון השנייה שהייתה בקיץ 2006 . "במהלך חודש המלחמה נורו אלפי טילי גראד על ערי הצפון. נהרגו מעל 100 איש ואלפים נפצעו. על פי ההערכות, זה עלה לנו 22 מיליארד שקל, קרוב לתוצר המקומי. גם פה הטווח הארוך ניצח ולבסוף שוק המניות השאיר מאחור את המלחמה וחזר לעלות". כדוגמאות נוספות לטענה, הזכיר טוב את רצח רבין ב-1995 ופיגועי 11 בספטמבר בארה"ב ב-2001.

מצד השני, טוען טוב שבשונה מאירועים גיאופוליטיים, לאירועים כלכליים דווקא כן יש השפעה ארוכה וממתנת על הכלכלה. דוגמא ראשונה לכך הביא טוב את משבר האנרגיה בשנות ה-70 לאחר שארגון אופ"ק החליט להגביל את תפוקת הנפט. המשבר החמור שהיה אז התעצם בעקבות ההפיכה שהתרחשה אז באיראן. "ברמה הכלכלית , נכנס אז העולם למיתון קשה ולתהליך של אינפלציה שהקיף את כל העולם".

טוב הזכיר כאן גם את משבר הסאב פריים בשנת 2008 והוביל לקריסתו של בנק ההשקעות האמריקאי ליהמן ברדרס. "התוצאה היתה ירידה חדה במחירי הבתים ומשבר נזילות עולמי שעדיין אנחנו חווים אותו גם היום".

"האירוע האחרון הוא עליית מחירי הסחורות שנובעת מתוכניות ההרחבה והדפסת הכספים בארה"ב ובאירופה. זה משולב עם מזג האוויר המשוגע ששוטף את העולם כשאנחנו עדים לשיטפונות גדולים באוסטרליה ובצורת מתמשכת בסין ואינדונזיה. זה גורם לעליית מחירי הדלק ומוצרי המזון בסופרים". טוב הצביע על כך שגם את גל ההפיכות ששוטף מתחילת השנה את העולם הערבי מניעים התייקרות מחירי הדלק והמזון.

 טוב סיכם כי "צריך לשים לב שלא בהכרח מה שקורה בישראל משפיע על אוסטרליה ושאר העולם, אבל הפוך כן - ולכן חשוב להתכונן - ועושים את זה באמצעות תיק השקעות מאוזן. לא נכנסים לפינות ולא נחשפים יותר מדי לסקטור מסוים. חשוב לשלב בתיק גם מניות וגם אג"ח ממשלתי וגם אג"ח קונצרני. גם אם אתה פסימי חשוב שיהיו לך מניות בתיק ואם אתה אופטימי מאוד חשוב שיהיו לך בתיק גם איגרות חוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker