"להשקיע בבנקים ובסחורות - לא בנדל"ן ובמזון"

מאיר מזוז מנכ"ל חברת קרנות הנאמנות של אקסלנס: "הבנקים ירדו מתחילת שנה ב-12% - כשתהיה התאוששות הם יתנו תשואה עודפת"

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"כשמדד ת"א 100 יתאושש, הבנקים יתנו תשואה עודפת" - כך אמר מאיר מזוז, מנכ"ל חברת קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אקסלנס במסגרת מרתון השקעות שנערך בוועידת בוועידת שוק ההון של TheMarker ובריטמן אלמגור זהר Deloitte.  מזוז נדרש לנקוב בשני ענפים מומלצים להשקעה בתקופה זו ושני ענפים שכדאי להתרחק מהם. מזוז בחר להמליץ על הבנקים.

"אני חושב שהבנקים הולכים בעתיד לחלק דיבידנדים יפים, אולי למעט דיסקונט שעובר כיום שינוי ארגוני. ראינו את הבנקים נותנים תשואה להון של 10% שזה בהחלט יפה", אמר מזוז. לדבריו, מגמת עליית הריבית במשק שאותה מוביל בנק ישראל, מיטיבה עם רווחי הבנקים: "יש קורלציה גבוהה בין ריבית בנק ישראל למרווח הרווח של הבנקים".

אז למה מניות הבנקים יורדות ויורדות? מזוז מסביר את הסנטימנט השלילי בענף, בפעילות של משקיעים זרים שנובעת מסיבות שאינן קשורות לנתונים של החברות והיא כללית לכל השוק בימים אלה. "הבנקים ירדו מתחילת שנה ב-12% כמו שירד מדד ת"א 100, אבל כשתהיה התאוששות הם יתנו תשואה עודפת".

ענף אחר שמזוז ממליץ להשקיע בו הוא הסחורות ובכלל זה מניות חברות הדשנים כמו פוטאש העוולמית. "שוק הסחורות מושפע כיום ממזג האוויר הקיצוני שיש במדינות בעולם. זה והביקוש הגובר מצד המדינות המתפתחות ימשיכו לדחוף את מחירי הסחורות כלפי מעלה. ככה ששוק הסחורות בהחלט מעניין ובכללו ענף הדשנים שייהנה מביקושים גבוהים".

מצד שני, מציין מזוז את מניות הנדל"ן היזמי ומניות רשתות המזון ככאלה שכדאי להדיר מהן רגלים בתקופה הזו. "הנדל"ן היזמי המקומי עשה מהלך מאוד חזק בשלוש השנים האחרונות. הוא עלה ב-60%-80%. עכשיו מתחילים לראות התקררות של השוק. גם מספר המשכורות הנדרשות כדי לרכוש דירה בישראל עולה. בסין כשמדברים על בועה מדברים על 110 משכורות לרכישת דירה, בישראל המצב כבר הגיע ל-135 משכורות ובעולם המפותח הממוצע עומד על 85 משכורות".

גורם נוסף שלדבריו פועל נגד אטרקטיביות הענף הוא ההחלטה של קובעי המדיניות לצנן את שוק הנדל"ן בישראל. "להערכתי, הם יצליחו בכך וכשמדברים על השקעה במניות הנדל"ן, צריך לקחת את זה בחשבון".

לגבי ענף רשתות המזון הקמעונאי מזהיר מזוז מפני הקיטון בצריכה הפרטית כתוצאה מעליית האינפלציה. "זה יצור מהלך לכיוון הרשתות הזרות ויפגע בחברות המקומיות. יש כיום תחרות מאוד חריפה בענף רשתות המזון. כמעט כל רשת שנפגשנו איתה מדברת על רכישות והגדלת שטחי המסחר. זה מבטא תחרות קשה. רואים את זה גם ברווחיות הגולמית של רשתות המזון שנמצאת בירידה". לדבריו, גורם נוסף שמכביד על החברות הפועלות בענף הוא עליית הריבית במשק שמגדילה את הוצאות המימון של החברות.

מאיר מזוז

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker