"שוק המט"ח מסוכן; בנק ישראל לא יעזור למי שחושב שהשקל יכול רק להתחזק"

בארי טאף, יועצו של סטנלי פישר וחבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל: "יתרות המט"ח נותנות לנו את דרגות החופש כדי לטפל במשבר"

רם עוזרי

"אין מקום לשאננות גם כאשר מדובר על שוק המט"ח. אני לא חושב שבנק ישראל יעזור לגורמים שחושבים שהשקל יכול רק להתחזק. קיבלנו תזכורת בימים האחרונים לכך ששוק המט"ח מסוכן. אין שוק שהשינויים בו הם חד כיווניים. יש רק שני סוגים של משקיעים: אלו שיש להם זיכרון קצר, וכאלו שאין להם זיכרון בכלל. אני ממליץ למי שחשוף למטבע הישראלי להיות בעל זיכרון, ובעל זיכרון לא קצר".

צילום: ניו יורק טיימס

כך אמר היום בארי בארי טף, ראש חטיבת השווקים בבנק ישראל, חבר הוועדה המוניטרית של הבנק ויועץ קרוב של נגיד הבנק סטנלי פישר, בוועידת שוק ההון של TheMarker ובריטמן אלמגור זהר Deloitte.

"תוספת הביקושים של 47 מיליארד דולר שהזרים בנק ישראל לשוק המט"ח מתחילת 2008 עד מארס 2009, בתוספת חובת נזילות חובת דיווח וצעדים נוספים, השפיעו בכ-30% על מניעת ייסוף יותר גדול של השקל ממה שראינו בפועל".

עם זאת, מוסיף טאף, אם בנק ישראל לא היה רוכש את המט"ח, מישהו אחר היה רוכש אותו. "עוד לא ראיתי נימוק, הצדקה או מודל תומך לטענה שיתרות המט"ח של בנק ישראל גבוהות מדי", אמר טף. נתונים ממדינות שונות בעולם שהציג מצביעים לדבריו על כך שביחס לחוב, לתל"ג ולאוכלוסייה, יתרות המט"ח של בנק ישראל נמצאות בתוך הטווח המקובל בעולם וקצת מעל החציון.

"הגדלת יתרות המט"ח הוא אחד הצעדים הנכונים במדיניות הכלכלית במדינת שיראל בשנים האחרונות", הוסיף טף. "יתרות המט"ח נותנות לנו את דרגות החופש כדי לטפל במשבר - אם יבוא. יכולים למכור אותם לממשלה, לתמוך במדיניות המוניטרית ויכולים פשוט להחזיק אותם כמכשיר ביטוח. מוריד את דירוג ההון של המשק הישראלי ומעלה את דירוג ההון של ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker