יגאל בריטמן: ההתפתחויות באיזור ישנו ההתייחסות להשקעות בישראל

אילן בירנפלד: "החדשנות חייבת להיות חלק אינטגרלי מה-DNA הארגוני"

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק

"הנשיא אובמה, אשר כפי הנראה תרבות האיזור קצת זרה לו, בשינוי מדיניותו כלפי המזרח התיכון מגלגל לפתחנו מרכיב אסטרטגי חדש בדמות סיכונים גיאו-פוליטיים. מי שאינו לוקח זאת בחשבון ומוסיף להתמקד בבחינת סיכונים עסקיים, תשואות ועליית ערך בלבד עשוי להיות מופתע". כך אומר היום רו"ח יגאל בריטמן, יו"ר ומנהל עסקים ראשי של פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר בוועידת שוק ההון של TheMarker.

"לא אגזים אם אומר, כי ההתפתחויות הגיאו-פוליטיות, במזרח התיכון בכלל ובישראל בפרט, יהוו גורם לא מבוטל בהתפתחותו של המשק הישראלי, ומן הסתם ישנו את ההתייחסות להשקעות הריאליות ולהשקעות פיננסיות בשוק ההון בישראל גם יחד", מוסיף בריטמן.

יגאל בריטמןצילום: עופר וקנין

נושא מהותי נוסף על סדר היום הוא ההתפתחויות בשוק הנדל"ן הישראלי. "מדובר על שוק אשר מהווה קטליזטור משמעותי בהתפתחות הכלכלית, וככזה יש לבחון היטב האם מתפתחת בו בועה", אומר בריטמן. "בועה מתפתחת במקרים בהם הביקוש הינו פיקטיבי, אולם בישראל הביקוש הוא אמיתי. התבוננות בשוק הנדל"ן הישראלי מגלה כי ישנן התחלות בנייה נמוכות מדי ביחס לביקושים מצידם של זוגות צעירים. אמנם בשנים האחרונות עלה היקף המכרזים ליחידות דיור, אך הוא אינו עולה בקנה אחד עם הגידול במספר משקי הבית החדשים. משנת 2008 ועד הרבעון הראשון של שנת 2011 עלו מחירי הדירות בישראל בשיעור נומינלי של כ-55%".

"עקב עליית המחירים החדה, נוכח המחסור בהיצע, ניצבים כיום קשיים מהותיים בפני רוכשים פוטנציאלים שאין בידם את ההון הדרוש, ואין ביכולתם לעמוד בנטל המשכנתאות. בנק ישראל מנסה לשנות את המשוואה באמצעות דיכוי הביקושים, הקשחת תנאי ההלוואות והמשכנתאות והעלאת הריבית במשק. אלו אינם מספקים מענה הולם למצוקה הקיימת בשוק הנדל"ן למגורים. הפתרון חייב לכלול הפשרת קרקעות והסרת חסמים בירוקרטים".

בריטמן סיים את דבריו בנתונים האופטימיים של המשק הישראלי. "על אף הקשיים, ובראשם הפערים הכלכליים-חברתיים, הכשל בענף הנדל"ן והשינוי הגיאו-פוליטי - מצבנו בהחלט טוב", סיכם בריטמן. בריטמן ציין כי: "לכאורה, מדובר בכלכלה חזקה, אך חלוקת הצמיחה הינה הטרוגנית מה שיכול להשפיע על התפתחותו של המשק בישראל".

בירנפלד: "החדשנות חייבת להיות חלק אינטגרלי מה-DNA הארגוני"

"המושג דמוקרטיה מקבל משמעות חדשה במדינה שאין לה גבולות או טריטוריה, אין לה חוקה או תשתית משפטית ואזרחית, אין בחירות - אך עדיין לאזרחים יש קול ואפשרות להגיע בלחיצה אחת לכיכר העיר", כך אומר היום רו"ח אילן בירנפלד, שותף מנהל בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר בועידת שוק ההון.

לדבריו, אנו נמצאים בעיצומה של מהפכה גלובלית, ואנחנו נדרשים לבחון את המודלים העסקיים, לא להקל ראש במתחרים חדשים וחדשניים ולהציב את הנחות היסוד בסימן שאלה מתמיד: "החדשנות בעידן הנוכחי חייבת להיות תפיסה ארגונית וחלק אינטגרלי מה-DNA הארגוני, אך נכון להיום לא כך הדבר. מקומה של החדשנות אינו עוד רק במחלקות המחקר והפיתוח, בצוות קטן שאוסף סביבו המנכ"ל או בחברת ייעוץ שתביא את הדבר הגדול הבא - היא צריכה להיות מוטמעת בקרב כל העובדים".

לדברי בירנפלד, עולה השאלה אם בעולם המשתנה במהירות גבוהה כל כך ניתן עדיין להסתמך על תוכניות אסטרטגיות ארוכות טווח. "אני לא אומר שצריך לזנוח לחלוטין תוכניות אסטרטגיות", ציין. "אבל חשוב לבחון אותן תוך כדי תנועה. חברות נדרשות היום לאמץ מודלים חדשים, להקים קהילות, לגייס שגרירים שיסייעו להן לשווק ולהפיץ את המוצר או השירות ולהגיב במהירות לצרכים המשתנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker