דמי הניהול במיטב ממשיכים לטפס

מאז רפריל העלה בית ההשקעות מיטב דמי ניהול בקרנות המנהלות נכסים בהיקף של 2 מיליארד שקל

נועם בר
שתפו בפייסבוק

>> העלאות דמי הניהול הגיעו לקרנות הנאמנות של מיטב. מתחילת אפריל ביצע בית ההשקעות שורה של העלאות דמי ניהול שהקיפו 14 קרנות נאמנות המנהלות יחד כ-2 מיליארד שקל. בתקופה זו הוריד מיטב את דמי הניהול רק בקרן אחת, המנהלת נכסים בהיקף זניח של 2 מיליון שקל.

בימים האחרונים הועלו דמי הניהול בכמה קרנות, בהן קרן הנאמנות מיטב 90/10 המנהלת 123 מיליון שקל, שבה כבר הועלו דמי הניהול פעם אחת לפני כמה חודשים. בינואר הועלו דמי הניהול בקרן מ-0.5% ל-0.9%, וכעת בוצעה העלאה נוספת ל-1.09%, כל שבתוך פחות מחצי שנה, הועלו דמי הניהול בקרן יותר מפי שניים. במיטב מציינים כי למרות שתי העלאות דמי הניהול הללו, דמי הניהול בקרן עדיין נמוכים מממוצע דמי הניהול הנהוג בקטגוריית קרנות 90/10, שמסתכם בכ-1.3%.

"דמי ניהול של 0.5% היו מחיר מבצע, והם נמוכים באופן חריג, ועכשיו עשינו סוג של התאמה", מסביר רפי ניב, מנכ"ל קרנות הנאמנות במיטב. לדבריו, בכל הקרנות שבהן הועלו דמי הניהול הם לא הועלו לרמה חריגה, אלא לרמה שסביב הממוצע או מתחת לו.

בחלק מהפרסומים שמפיץ מיטב, המשווקים את קרנות הנאמנות שלו, מוזכר באותיות הקטנות כי דמי הניהול הנקובים בפרסומים הם מחירי מבצע וצפויים לעלות בהמשך. ניב טוען כי זוהי גישה חסרת תקדים בתעשיית קרנות הנאמנות: "חשבנו שנכון יהיה להגביר את השקיפות בעניין דמי הניהול, ושאם גוף מפרסם דמי ניהול נמוכים במיוחד, ראוי שידגיש כי זה מבצע וצפוי להשתנות. אנחנו לא רוצים אחר כך ביקורת, לא מעיתונאים ולא מיועצים", אמר ניב.

במהלך מאי נפדו כ-3.5 מיליארד שקל מקרנות הנאמנות המסורתיות, המשלבות אג"ח ומניות ומנוהלות בדמי ניהול ממוצעים של 1.3%, ואילו הגיוסים התרכזו בקרנות הכספיות, המנוהלות בדמי ניהול נמוכים של 0.3%. על הטענה כי רצף העלאות דמי הניהול בקרנות מיטב נועד לכסות על הפגיעה שספגו החברות בענף מגל הפדיונות של החודשים האחרונים, אומר ניב: "החלטנו על הדברים כבר מזמן. אין שום קשר למצב בתעשייה".

המהלכים של מיטב מצטרפים למהלכים שביצעו גופים מרכזיים אחרים בענף קרנות הנאמנות. השבוע הודיע בית ההשקעות אקסלנס כי יעלה את דמי הניהול בקרן קונצרני מח"מ עד 3 שנים, קרן גדולה במיוחד המנהלת יותר ממיליארד שקל. באפריל, העלה אקסלנס את דמי הניהול בקרנות אחרות. גם דש, פסגות וכלל פיננסים ביצעו באחרונה מהלכים דומים.

צילום: TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker