עופר נמרודי רכש רישיון לחיפושי מתכות בניגריה ב-6 מיליון דולר

עופר נמרודי הקים באחרונה את החברה הבת הכשרת הישוב אוצרות טבע

ליאור זנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו

>> אחרי שנכנס בשנה האחרונה לתחום חיפושי הגז הישראלי ומכר את השליטה ב"מעריב" פונה איש העסקים עופר נמרודי לתחום חדש: חיפוש וכרייה של משאבי טבע. ל-TheMarker נודע כי בחודשים האחרונים הקים נמרודי באמצעות חברת הכשרת היישוב שבשליטתו את חברת הבת "הכשרת הישוב אוצרות טבע", שמטרתה לרכז פעילות חיפוש וכרייה בעולם, והוא מנהל משאים ומתנים להשגת רישיונות לחיפוש מתכות.

בסוף השבוע הצליח נמרודי לחתום על עסקה ראשונה בתחום, באמצעות החברה הנכדה אלינור (על שם בתו) הרשומה באיי הבתולה, לרכישת 90% מהזכויות ברישיון לחיפושי בדיל במחוז נאסרה שבמרכז ניגריה. תמורת הזכויות תשלם אלינור כ-6 מיליון דולר לחברה הזרה מוכרת הרישיון. 2.5 מיליון דולר מתוך סכום זה יועברו למוכרת עם תחילת העסקה, בכפוף למספר התניות, והשאר יועברו לה רק אם יימצא בדיל בכמות שתצדיק כלכלית את הפקתו ואת החפירה של מכרה באזור.

נמרודי עוסק בהקמת התחום החדש בארבעת החודשים האחרונים, והוא שכר את חברת הייעוץ הבינלאומית SRK לביצוע ניתוח העתודות לארבע עסקות, כולל העסקה הראשונה שבוצעה עתה. בהמשך, אם ינחל הצלחה, מתכנן נמרודי להנפיק את הכשרה משאבי טבע באחת מארבע הבורסות המתמחות בחברות מחצבים: לונדון, אוסטרליה, קנדה או הונג קונג.

נמרודי מקווה לשחזר את ה"סיבוב" שעשה בתחום הגז הטבעי, שבו רכש בתוך קצת יותר משנה את השליטה ברישיונות שרה ומירה יחד עם צחי סולטן ונוחי דנקנר ב-16.1 מיליון דולר, והנפיק את החברה הבת הכשרה אנרגיה, השווה כיום 1.2 מיליארד שקל.

תהליך החיפוש והכרייה של משאבים טבעיים כגון מתכות או אבנים יקרות דומה לתהליך החיפוש וההפקה של גז או נפט, המוכר יותר לקורא הישראלי, וכולל ביצוע סקרים גיאולוגיים בשטח הרישיון שיעידו אם קיים סיכוי למציאת המתכת, ואם כדאי לבצע קידוח שיוכיח את קיומה. בשטח הרישיון, המשתרע על כ-50 קמ"ר, בוצעו בדיקות גיאולוגיות שהעידו על הסתברות להימצאות עתודות בדיל. הכשרה תבצע בדיקת כדאיות מלאה, הכוללת סדרת קידוחים לבדיקת המסחריות של המחצב. בין היתר ייבחנו רציפות המחצבים וצפיפותם.

כעת מנהל נמרודי משא ומתן עם גורמים נוספים לגבי כניסה למיזם החדש. בין היתר צפוי איש העסקים משה הירשברג - אחד המתווכים בעסקת פטרומד, שבה רכש נמרודי עם שותפיו סולטן ודנקנר את השליטה בשרה ומירה - להיכנס כשותף ולהחזיק 10%-20% מאלינור.

בדיל הוא יסוד נדיר יחסית, המשמש בעיקר להלחמות (לרוב בתחומי האלקטרוניקה) ולציפוי מתכות מפני קורוזיה. רוב הבדיל המופק כיום בעולם מגיע מדרום-מזרח אסיה ובעיקר מאינדונזיה, המספקת כשליש מכמות הבדיל העולמית. ב-12 החודשים האחרונים התייקר הבדיל בכ-50%, והוא נסחר כיום סביב רמה של 30 אלף דולר לטונה - שיא נומינלי של עשר שנים - הן בשל העלייה העולמית במחירי הסחורות וחומרי הגלם והן מפני שאינדונזיה אינה מצליחה לספק את כמויות הבדיל שסיפקה בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker