שובו של הסיכון הביטחוני

אחת הדרכים להתמודדות עם סיכון גיאופוליטי היא רכישת ביטוח לאג"ח

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
אסא ששון

המשקיעים בשוק ההון יודעים שסיכון הוא חלק מהוויית ההשקעה שלהם. אצל חלקם זהו בעצם העיקר: הם משקיעים בשוק בגלל הריגוש שנובע מהסיכון.

כל השקעה כרוכה בסיכון, ואחד הדברים שמבדילים בין אפיקי ההשקעה השונים הוא המינון של הסיכון הזה. הנה כמה מסוגי הסיכונים שמאיימים על המשקיעים בשוק ההון.

1. סיכון הריבית.

הריבית הנקבעת על ידי בנק ישראל אחראית לאחד הסיכונים העיקריים שעמם מתמודדים המשקיעים בשוק. חלק לא מבוטל מההשקעות בשוק מבוצעות באמצעות הלוואות, וככל שהריבית גבוהה יותר כך עולה גובה ההחזר. אבל לא רק הלווים חשופים לסיכוני הריבית, אלא גם המשקיעים באג"ח.

אם הריבית עולה, הרי שהאלטרנטיבה חסרת הסיכון (הריבית שמקבלים בפיקדונות בבנק) נהפכת לאטרקטיבית יותר, והמשקיעים ידרשו בעבור כספם תשואה גבוהה יותר. ככל שמועד הפדיון של האג"ח רחוק יותר, כך התמורה שידרוש המשקיע תהיה גבוהה יותר. למי שכבר רכש את האג"ח, עליית התשואה משמעה ירידה במחיר - כלומר בשווי השקעתו בשוק.

2. סיכון חברה.

חברה עסקית היא עסק מסוכן: היא עלולה לקרוס, הבעלים עלול לגנוב ממנה כסף ולהיעלם, העובדים עלולים לפתוח בשביתה ולעצור את פעילותה - ושריפה יכולה לכלות את המפעל שלה, אם יש לה כזה. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם סיכון כזה היא להכיר את החברה ואת הנהלתה, ולעקוב אחר ההתפתחויות בה.

3. סיכון ענפי.

זהו תת-סוג של סיכוני החברה. דוגמה בולטת מייצגת יצרנית סרטי הצילום קודאק. טכנולוגיית הצילום הדיגיטלי, שהחלה להתבסס לפני כ-10-15 שנים, חיסלה במהירות את השימוש בסרטי צילום, הבסיס ההיסטורי לעסקיה של קודאק. קריסת ענף סרטי הצילום הובילה להתכווצות דרמטית בעסקיה של קודאק ולקריסה בשוויה.

4. סיכוני המדינה.

כל הסיכונים שהוזכרו כאן מוכרים למשקיעים. ואולם מעל לכל אלה מתנשא סיכון אחר, שבשנים האחרונות נשכח מעט: הסיכון הפוליטי-מדיני.

המשקיעים מנסים להעריך עד כמה מערכת החוק והמשפט במדינה שבה הם משקיעים היא חזקה, כדי להבטיח את זכויות הקניין שלהם. הם גם בוחנים עד כמה תנועות ההון במדינה הן חופשיות. בנוסף, הם בודקים אם המדינה נוטה לשנות חוקים לרעתם באופן שרירותי ובלי הודעה מוקדמת.

המשקיעים בישראל, למשל, רגילים לכך שהמערכת הפוליטית אינה יציבה ושהממשלה עשויה להתחלף מדי שנתיים-שלוש. זהו סיכון מוכר, שאמור להיות מתומחר באופן קבוע בשוקי המניות והאג"ח - ואולם משקיעים זרים עשויים להתייחס לכך אחרת. הם מצפים שהמערכת הפוליטית במדינות מפותחות תהיה יציבה יותר.

סיכון נוסף שמרבית המשקיעים בחרו להתעלם ממנו בשנים האחרונות הוא הסיכון הגיאוגרפי. לסיכון זה נכנסים כמה משתנים - מטאורולוגיה למשל. יש אזורים בעולם שבהם מתרחשות סופות בתדירות גבוהה - ואלה עלולות לפגוע בעסקים. כנגד סיכון כזה ניתן לרכוש ביטוח או לדרוש פרמיית סיכון גבוהה, כך שהמשקיע נהנה מתשואות גבוהות בתקופות שבהן מזג האוויר אינו מחולל נזק.

במקביל קיימים סיכונים גיאופוליטיים. דוגמאות בולטות להם מלוות את ההשקעה בהודו, שלה סכסוך ארוך שנים עם פקיסטאן בנוגע לחבל קשמיר; בדרום קוריאה, שמסוכסכת עם צפון קוריאה; ובטייוואן, שסין ממשיכה לתבוע בעלות עליה.

השכונה הקשוחה של ישראל

גם ישראל ממוקמת בשכונה קשוחה - המזרח התיכון. האירועים האחרונים במדינות האזור עשויים להשפיע בעתיד גם על כלכלת ישראל. עם זאת, צירופה של ישראל לארגון המדינות המפותחות, OECD, מיקם אותה בקבוצת ייחוס חדשה, שהמשקיעים מצפים למצוא בה סיכון פוליטי וגיאוגרפי נמוך.

בחודשים האחרונים הסיכון הגיאופוליטי באזורנו עלה מדרגה. זה החל בגבול הדרומי, עם קריסת שלטונו בן 30 השנה של חוסני מובארכ במצרים. בינתיים השלטון בסוריה, שכבר הרג מאות מפגינים, מחזיק מעמד - אך עדיין לא ברורה ההשפעה של ההפגנות לטווח הארוך. לבנון גם היא שרויה בטלטלה פוליטית מתמדת, עם סכסוך מתמשך בין המחנות העדתיים והפוליטיים בה.

שלוש מארבע המדינות הגובלות בישראל סובלות כיום מאי יציבות, ועתידן הפוליטי לוט בערפל. מדובר במדינות שרוב אוכלוסייתן עוין את ישראל. לכך יש להוסיף את הבעיות מול הרשות הפלסטינית, שעומדת לבקש בספטמבר מהאו"ם הכרה כמדינה עצמאית. גם ההשלכות של צעד כזה עדיין לא ברורות.

אחת הדרכים להתמודד עם סיכון גיאופוליטי היא לרכוש ביטוח לאג"ח באמצעות חוזי CDS. מדובר בחוזים שמבטיחים למשקיע הגנה מפני חדלות פירעון. מחירי החוזים האלה עולים כשסיכוני המדינה גדלים. דרך נוספת להגן על התיק מפני הסיכון הגיאופוליטי היא באמצעות פיזורו לחו"ל - רכישת נכסים פיננסיים במדינות שונות, מרוחקות זו מזו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker