עקרונות השקעה לתקופות של אי ודאות

שוקי ההון מתנדנדים, הסיכונים מתרבים - ושמי הכלכלה העולמית מתקדרים. זו אינה הפעם הראשונה שזה קורה, וכל מי שמשקיע לאורך זמן בשווקים הפיננסיים צריך לדעת כיצד להתכונן גם לימים שכאלה

עמי גינזבורג
עמי גינזבורג

>> שוקי ההון אינם מסבירים פנים למשקיעים בחודשיים האחרונים. העצבנות שנרשמת בבורסות בעולם מורגשת היטב גם בישראל.

בינואר הגיע מדד תל אביב 100 לשיא של כל הזמנים, 1,247 נקודות, ומאז הספיק לאבד 13.5% מערכו. רוב הירידה במדד נרשמה בחודש וחצי האחרונים. מדד מניות הבנקים הישראליים, שמשמשים ברומטר למצב המשק הישראלי, איבד בתוך חצי שנה כ-16% למרות הרווחים הגבוהים שהציגו הבנקים המקומיים ברבעון הראשון, והירידה החדה שרשמו בהפרשה לחובות מסופקים. מדד ת"א 75 איבד כמעט 19% מערכו מאז השיא של ינואר האחרון.

בעולם הגדול התמונה אינה טובה בהרבה. חלק ממדדי המניות חזרו או ירדו אל מתחת לרמה שבה שהו באמצע מארס, אז העיבו עליהם אסון הצונאמי והכור הגרעיני ביפאן.

העצבנות והחרדה אינן מתחלקות באופן שווה בכל העולם. בגוש היורו ובמדינות דרום אירופה קיימת עצבנות גדולה עקב משבר החובות של מדינות PIIGS, שהובילה לירידה של 12% במדד יורוסטוקס 50 מאז השיא שרשם בפברואר. לעומת זאת, בגרמניה, שכלכלתה נראית עמידה וחזקה יותר ושחברות התעשייה והרכב שלה נהנות מצמיחה נאה, הסתפק המדד המוביל דאקס בירידה של 7% בלבד.

גם בארה"ב הסתפק המדד המוביל, 500 S&P, בירידה של 7% מהשיא שרשם באפריל. בשווקים המתעוררים הירידות היו חדות יותר - בין 14% בברזיל ל-12% בסין ובהונג קונג.

ראש ממשלת יוון בפרלמנט ביום חמישיצילום: רויטרס

לחרדה בשווקים יש סיבות רבות וטובות, שלא כדאי להמעיט בערכן. משבר החובות באירופה, למשל, נראה כיום קשה יותר לפתרון מכפי שנראה לפני שנה.

במאי 2010, כשהוקמה קרן הסיוע האירופית וגובשה חבילת ההצלה ליוון, נראה היה שהסיפור היווני הוא רק אפיזודה חולפת. המשקיעים השתכנעו שמדובר רק בסיפור מקומי, שכלכלת יוון אינה כה חשובה וגדולה ושחבילת הסיוע וצעדי הקיצוץ בתקציב של יוון - ישיבו את הסדר על כנו.

אלא שבשנה האחרונה המצב רק הסתבך והלך. החוב היווני תפח לכדי 160% מהתמ"ג, והחשש מפני הידרדרותה של המדינה לחדלות פירעון נראה מוחשי מאי פעם. בדרך נזקקו עוד שתי מדינות בגוש היורו, אירלנד ופורטוגל, לסיוע חירום, ועל פי הערכות שונות גם הסיוע הזה לא יספיק כדי לחלץ אותן מהמשבר.

כמה ממנהיגי אירופה השמיעו הצהרות שלפיהן חדלות פירעון של יוון תהפוך לצונאמי פיננסי מסדר הגודל שזרעה הקריסה של בנק ליהמן ברדרס בספטמבר 2008. הבנקאים באירופה מאיימים שחדלות פירעון של יוון עלולה להצית כאוס פיננסי שהנפגעים העיקריים בו יהיו בנקים גדולים בצרפת ובגרמניה.

החשש מפני משבר פיננסי נוסף מדיר שינה מעיניהם של מנהיגי גוש היורו, אך הם אינם מצליחים להסכים על הפתרון הנחוץ. בינתיים הם מתווכחים אם להעביר ליוון חבילת חילוץ נוספת או לתת לה לפתור את בעיותיה באמצעות ארגון מחדש של חובותיה (שהוא בסך הכל שם אחר לחדלות פירעון).

בעיה נוספת שמעיבה על השווקים היא חוסר היציבות המתמשך במזרח התיכון, ששומר על מחירי הנפט ברמתם הנוכחית הגבוהה - קרוב ל-100 דולר לחבית. גם אסון הצונאמי ביפאן עדיין נותן את אותותיו, הן בכלכלה היפאנית והן בקרב חברות שתלויות באספקת רכיבים מהאזור פגוע האסון.

הסכנה הגדולה: החוב האמריקאי

צילום: TheMarker

מקור נוסף של סיכון גלובלי מגיע מכיוונם של השווקים המתעוררים. מדינות מתעוררות כמו סין, הודו וברזיל סובלות במידה זו או אחרת מאינפלציה גבוהה ומקפיצה חדה במחירי הנדל"ן. סין והודו מנסות לקרר את כלכלתן באמצעים שונים לרבות העלאות ריבית תכופות, מה שעלול להאט את צמיחתן ולפגוע גם בצמיחה של מדינות הסוחרות עמן.

ואם כל זה לא מספיק, על הפרק נמצאת הבעיה הגדולה מכולן - החוב העצום של ארה"ב, שמתקרב ל-100% תוצר ורק תופח מדי חודש. ארה"ב תהיה חייבת בקרוב להציג פתרון מעשי להפחתת חובותיה כדי להימנע מהפחתת דירוג האשראי שלה. קשה לראות פתרון שלא יפגע בצמיחה של המשק האמריקאי.

מול ים הסיכונים הגלובלי ניצבים כיום המשקיעים חסרי אונים, עם אלטרנטיבות שמצטמצמות והולכות: הריביות שמציעות האג"ח הממשלתיות עדיין נמוכות מאוד, ורבות מהן אינן מחזירות אפילו את האינפלציה המלובה על ידי מחירי הסחורות; בשוק המניות הבעיה היא אחרת. מחירי המניות אמנם לא נראים גבוהים במיוחד על פי פרמטרים כמו מכפילי רווח או תשואות דיווידנד, אך תפנית שלילית בכלכלה העולמית, תרחיש שאי אפשר לשלול אותו כיום על הסף, תפגע קשה ברווחי החברות.

אז מה עושים? הדרך העיקרית להתמודד עם מצבי אי וודאות בשווקים היא לחזור לעקרונות ההשקעה הבסיסיים ולדבוק בהם לאורך זמן. אפשר לעשות זאת תוך נקיטת טקטיקות זהירות כמו התבססות על מניות של חברות גדולות ויציבות, או על ענפים שמייצגים עסקים דפנסיביים, כאלה שאינם נפגעים משמעותית בעת מיתון.

אי ודאות היא תמיד חלק מהמשחק בשוקי ההון, והשאלה החשובה היא כיצד היא מתבטאת במחירי הנכסים, בעיקר אלה שנושאים סיכון עם פוטנציאל לרווח. מי שלא מאמין בשווקים צריך להתבצר בפיקדונות בנקאיים וקרנות כספיות ולהסכין עם הריבית הריאלית הנמוכה שיקבל. בטווח הקצר אסטרטגיה כזו עשויה להוכיח את עצמה, מכיוון שלשוקי המניות והאג"ח יש עדיין פוטנציאל ירידה לא מבוטל. בטווח הארוך, לעומת זאת, מי שסבור שהכלכלה העולמית אינה עומדת בפני משבר עולמי חדש וארוך צריך להתחיל לפקוח עיניים ולחפש הזדמנויות.

על מה להקפיד?

אז על מה צריך להקפיד המשקיע המבולבל של יוני 2011? הנה כמה רעיונות.

צילום: TheMarker

1. פיזור מושכל של התיק

עיקרון הפיזור מוכר היטב לכל מי שמצוי בשוקי ההון. ועדיין, ראוי להזכיר ולהדגיש שפיזור השקעות הוא יותר מאשר קנייה של קרן נאמנות שמשקיעה במדד ת"א 100 או קנייה של שתי קרנות מסוג 90/10 שמשלבות מניות ואג"ח מדינה.

כדי לפזר את תיק ההשקעות יש להרכיב אותו מכמה נכסים בעלי מאפייני סיכון/סיכוי שונים (מניות גדולות, מניות קטנות, אג"ח מדינה ואג"ח קונצרניות), מנכסים שנקובים בכמה מטבעות, מנכסים שמפוזרים על כמה מדינות ומנכסים שמפוזרים בין ענפים ותעשיות שונות שאינן מתואמים זה עם זה. פיזור נאות עשוי להחליק את התנודות בתיק, ולשפר את היכולת להתמודד עם הפחד שאופף מדי פעם אפילו את המשקיעים המנוסים והאמיצים בעולם.

אגב, על פי הנתונים שרואים בחודשים האחרונים, נראה שמשקיעים ישראלים רבים מסיטים כספים מהשוק הישראלי לשווקים בחו"ל. לטווח הארוך זוהי מגמה מבורכת, שמלמדת על התבגרות של המשקיע הישראלי והבנה שפיזור השקעות וסיכונים מחייב חשיפה משמעותית של תיקי ההשקעות לעולם הגדול.

2. לא להתנזר לחלוטין ממניות

משקיעים בעלי אורך נשימה צריכים להמשיך להשקיע במניות. כדי להקטין סיכון אפשר ומותר לצמצם חשיפה, או לעבור למניות בעלות פרופיל סיכון נמוך יותר. התנזרות מוחלטת ממניות היא שגיאה שתמיד מתבררת רק לאחר שהשוק משלים מהלך מהיר של עלייה - ואז כבר מאוחר מכדי לתקן.

על פי הפרמטרים המקובלים, מחירי המניות כיום אינם גבוהים. כך לדוגמה, מכפיל הרווח החציוני במדד ת"א 100 הוא כיום פחות מ-10, ובמדד ת"א 75 הוא נמוך מ-9.

גם במדד 500 S&P רמת מכפילי הרווח נמוכה יחסית, ומניות אמריקאיות מובילות רבות נסחרות במכפילי רווח של 12-13. השוק אינו זול במיוחד, אבל קשה לומר שהוא יקר מאוד. המחירים נראים סבירים בסך הכל, ובחלק מהמקרים הם כנראה גם נמוכים.

3. לשים לב לחברות גלובליות מובילות

2011 מתאפיינת עד כה בנסיגה של משקיעים משוקי המניות של משקים מתפתחים וחזרה לשווקים המפותחים, אף שרוב הבעיות הכלכליות שנמצאות על סדר היום העולמי מתרכזות דווקא במדינות המפותחות. זוהי מגמה שמעידה כנראה על החשש שמא קצבי הצמיחה המהירים בשווקים המתפתחים יואטו, וכן מפני האפשרות שבחלק מהמדינות הצומחות שוקי המניות יקרים מדי.

מי שמעדיף להשקיע את כספו דווקא במניות של חברות מערביות, עשוי למצוא עניין בכמה חברות גלובליות גדולות ומוכרות במערב שנסחרות כיום במחירים נוחים למדי, ובתשואות דיווידנד של 3% או 4% בשנה.

מיקרוסופט, לדוגמה, נסחרת כיום במכפיל רווח שקרוב ל-9 ובתשואת דיווידנד של 2.6%, בשעה שהאנליסטים מצפים כי הרווח שלה יגדל השנה בכ-22% לעומת 2010. את חברת כרטיסי האשראי אמריקן אקספרס אפשר לקנות כיום במכפיל רווח של 12, ואת חברת האנרגיה אקסון מוביל במכפיל 7.

מי שמעדיף את העוצמה והחוסן של קוקה קולה יוכל לאסוף אותה במכפיל 17, ובתשואת דיווידנד של כמעט 3%. מי שמחפש תשואות דיווידנד נדיבות יותר עשוי למצוא עניין בחברת התקשורת ורייזון, שהדיווידנד שלה מייצג תשואה שנתית של 5.5%.

כל חברה ניצבת בפני סיכונים, ושגם לחברות גדולות וחזקות יש מדי פעם נפילות. עם זאת, הסיכוי של חברות כאלה לצלוח האטה כלכלית גלובלית גבוה למדי - ואם צמיחת הכלכלה העולמית תימשך, פוטנציאל הרווח בהן גבוה ומצדיק את סיכוני ההשקעה.

4. חשיפה לשוק האג"ח העולמי

בעת המשבר הפיננסי העולמי הועברו חובות רבים מהמגזר הפרטי לממשלתי, בעיקר באמצעות הלאמות של בנקים ושל סוכנויות משכנתאות. כך, בשעה שלממשלות רבות יש בעיות פיננסיות, רבים מהתאגידים הגדולים הצליחו ליישם תוכניות הבראה והתייעלות וחיזקו את מאזניהם. מקור נוסף לעודף תשואה שניתן לגזור בשוק האג"ח העולמי הוא השקעה באג"ח של מדינות מתפתחות, שנהנות מחובות נמוכים יחסית.

שוק האג"ח הגלובלי הוא גדול ורחב, ולמשקיע פרטי קשה להיחשף אליו באופן עצמאי. הדרך הנוחה והטובה לעשות זאת היא באמצעות קרנות נאמנות ישראליות שמתמחות באג"ח בחו"ל, וכאלה יש כיום לא מעט.

אפשרות אחרת לחשיפה הן קרנות סל זרות (ETF) כדוגמת AGG המשקיעה בסל אג"ח עולמי, או LQD שמשקיעה באג"ח חברות בדירוג גבוה. מי שמעוניין בסיכון גבוה יותר ובפוטנציאל תשואה גבוה יותר עשוי למצוא עניין בקרנות כמו HYG ו-JNK, שמשקיעות בעיקר באג"ח זבל.

כדאי לקחת בחשבון ששוק האג"ח מושפע מאוד מהריביות הממשלתיות, שמצויות כיום ברמות נמוכות. תהליכי העלאת הריבית שכבר החלו בחלק מהעולם מייצגים סיכון מסוים לשוק האג"ח העולמי בטווח הבינוני.

5. חלק מהענפים בעולם עדיין מסוכנים

למרות ההתאוששות שרשמה הכלכלה העולמית בשנתיים האחרונות, חלק מהענפים עדיין רחוקים מהתאוששות. כזהו למשל מצבם של שוקי הנדל"ן במערב אירופה ובארה"ב, שעדיין לא התאוששו מגלי ההדף של בועת האשראי.

בנקים לא מעטים בארה"ב ובאירופה עדיין מכילים במאזניהם נכסים שערכם לא הופחת במהלך המשבר האחרון, כמו אג"ח מגובות משכנתאות או מכשירי חוב מסובכים אחרים. סיבוב נוסף של משבר עולמי עשוי לחייב אותם לבצע הפחתות כאלו ולחשוף את חולשתם.

שוק הסחורות, שהתאושש יפה בשנתיים האחרונות, הוא סיכון מסוג אחר. חלק מהחברות שעוסקות בסחורות מתומחרות לפי מכפילי רווח נדיבים, אולי נדיבים מדי. בכל מקרה, מהסיכון שטמון בהן אסור להתעלם.

6. לארוב בצד עם מזומנים

קשה לדעת היכן ייעצר מהלך הירידות בשוקי ההון בעולם. כמו שאנו רואים בישראל, כיוון השווקים לא תמיד תואם באופן הדוק את כיוונה של הכלכלה. כך או כך, השווקים עשויים להתנדנד עוד זמן מה עד שימצאו לעצמם את הכיוון הרצוי.

בזמנים של שווקים תנודתיים תמיד עשויות לצוץ הזדמנויות השקעה קורצות. מי שמאמץ גישה אקטיבית יותר להשקעות צריך להכין לעצמו עתודות של מזומנים, כדי שיוכל לאסוף את ההזדמנויות האלה ברגע שיגיעו למחיר שמתאים עבורו.

-

מדינות PIIGS

כינוי למדינות החלשות של גוש היורו - פורטוגל, אירלנד, איטליה, יוון וספרד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker