"בעלי השליטה צריכים להחזיר חלק מהרווח לצרכן על ידי פיתוח תשתיות"

כחלון: "יש שאומרים שהממשלה מכרה את בזק ועכשיו היא נכנסת שוב לשוק דרך חברת החשמל'. אנחנו מתערבים רק בגלל הכשל הקיים בשוק"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים63
ערן אזרן

"אני מאמין שעל כל חברה שמוכרת לנו מוצר להחזיר לצרכן חלק מהכסף - לא בצורה של צ'ק הביתה אלא בפיתוח תשתיות. כאשר בעלי השליטה מושכים את כל הרווחים כדיבידנד לא נשאר כסף להעביר חזרה", כך אמר בסוף השבוע שר התקשורת משה כחלון בכנס ממשל תאגידי שנערך באוניברסיטת בר אילן. "חברות התקשורת נמנעות מלהשקיע בתשתיות כי אין להן עניין ואין להן מוטיבציה לכך. הן מושכות את הכסף ועושות עם זה דברים אחרים", הוסיף כחלון.

כדוגמא לדבריו הציג כחלון את הצורך בשיפור תשתיות הפס הרחב כדי לאפשר טלוויזיה אינטרנטית (IPTV). "לבזק ול-HOT אין אינטרס לעשות את זה. טלוויזיה בפס רחב תתחרה עם yes של בזק ועם הטלוויזיה בכבלים של HOT. לכן אנחנו כמדינה קיבלנו החלטה לאפשר לחברת החשמל לקבל רישיון ולמכור תקשורת באמצעות כבלי החשמל הקיימים. זה יביא למצב אחר - היא תוכל למכור את התשתית שלה בשוק הסיטונאי, נאמר לנטוויז'ן, שתוכל להתחרות ולהיכנס לשוק".

"יש כאלה שאומרים שהממשלה מכרה את בזק רק לפני כמה שנים ועכשיו היא שוב נכנסת לשוק דרך חברת החשמל'. אני רוצה להגיד שאנחנו מתערבים בשוק רק בגלל הכשל שיש בו. אנחנו מקווים שהכול יהיה בידיים פרטיות עם תחרות חופשית ומחירים הוגנים, ושהמדינה תחזיק מה שהיא צריכה בלבד", הסביר.

לדברי כחלון, מדינת ישראל לא יכלה לצמוח ללא תשתיות תקשורת שכן מדובר ב"מחולל הצמיחה הגדול בעולם", כלשונו. "לא פעם אני תוהה מה יותר חשוב - כבישים פיסיים או תשתיות תקשורת? התשובה אינה חד משמעית, אך החזון שלנו הוא לראות כל בית במדינת ישראל מחובר לקו אינטרנט מהיר. הדבר יטיב עם ילד בפריפריה שאוכל אותה עשר פעמים: גם גר רחוק, גם זוכה לחינוך פחות טוב וגם לרפואה פחות יעילה. התשתית תאפשר שתלמידים מהצפון יוכל ללמוד אצל מרצה בבר אילן".

כחלון ציין כי התפקיד שלו כרגולטור הוא לאזן את השוק ולהשאיר את התחרות גדולה ורחבה עד כמה שניתן. "אנחנו בודקים כרגע את החבילות שבזק משווקת. הטענה של המתחרות היא שבזק מוכרת במחירים כל כך זולים, דבר שפוגע בהן ועלול בטווח הארוך לפגוע גם בתחרות. המחירים של בזק מפוקחים. יש שיטה: על מנת להוריד את המחיר לוקחים מוצר מפוקח ומלבישים עליו בחינם משהו שאינו מפוקח. למשל, המחיר של דקת שיחה בטלפון בזק הוא עשר אגרות. מוסיפים עליו משהו שאינו מפוקח, כמו אינטרנט, וככה מוכרים זול ומסכנים חברות אחרות", הסביר.

כחלון סיפר עוד על רפורמה נוספת עליה שוקד משרדו בימים אלה - הנדידה הפנים ארצית. במסגרת הרפורמה יחויבו החברות הסלולאריות לאפשר למפעילים חדשים שימוש ברשתות שלהן. "אני מקווה שנזכה לשיתוף פעולה מלא מצד חברות הסלולר", אמר כחלון. "אנחנו לא רוצים שמדינת ישראל תישתל ביער של אנטנות. החברות הסלולאריות מבינות שצריכים להיכנס מתחרים נוספים. אנחנו עובדים כך שכל החברות יוכלו לרכב על אותן האנטנות. קיימות שתי שיטות: האחת, כל חברה תהיה מחויבת להתאים את האנטנות שברשותה לכל החברות - ואז נצמצם בשליש את מספר האנטנות. דרך שנייה היא לקבוע שרק אנטנות חדשות יהיו משותפות. מכיוון שלאנטנות קיים בלאי, ומידי שנה החברות נאלצות להחליף אחוז מסוים מהן, הרי שבתוך מספר שנים יהיו חמש חברות עם מערך אנטנות אחד".

רפורמה נוספת בשוק התקשורת אותה הזכיר כחלון נוגעת להגדלת מספר ערוצי הממיר הדיגיטלי (DTT). "היום yes ו-HOT משווקות חבילות עם 200 ערוצים שאף אחד לא צריך. אנחנו מתכננים להכניס 18 ערוצים לממיר הדיגיטלי. הדבר הזה יגרום לחברות הכבלים והלוויין למכור גם חבילות קטנות יותר עם מספר ערוצים נמוך במחיר זול, וזאת כדי למנוע נטישה לטובת ממיר שיספק מספר ערוצים קטן. מדובר שוב בהתערבות ממשלתית, אך אין לנו ברירה", סיכם את דבריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker