בלאומי אופטימים: אם הסמטימנט השלילי יחלוף - הבנקים ירשמו עליות מרשימות

כלכלני הבנק: המצב הגיאופוליטי עלול להמשיך את הסנטימנט השלילי - אך המכפילים בהם נסחרות המניות תומכים בעלייה לטווח הארוך

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בבנק לאומי מחזיקים בדעה כי נתוני הכלכלה הריאלית של המשק המקומי חזקים, והמכפילים בהם נסחרות המניות תומכים בעליות בטווח הארוך, אך המצב הגיאופוליטי כמו גם תוואי עליית הריבית עלולים להמשיך את הסנטימנט השלילי והתנודתיות בשוק, כך פירסמו כלכלני הבנק בסקירתם השבועית.

בלאומי מציינים כי הסנטימנט השלילי אשר גרר את מדד ת"א 25 אל מתחת ל-1,190 הנקודות, שפל שלא נרשם מאז ספטמבר, היה חריף יותר בישראל מאשר בעולם. מחזורי המסחר במניות היו גבוהים יחסית לתקופה האחרונה, ועמדו על ממוצע של 1.9 מיליארד שקל ליום לעומת 1.3 מיליארד שקל בשבוע שעבר.

לפי לאומי, אם הסנטימנט השלילי יחלוף, עשויים הבנקים לרשום עליות שערים מרשימות במידה, בשל העובדה שמכפיל ההון הממוצע במדד הבנקים עומד על 0.98 כאשר נתוני המקרו של המשק טובים מאוד.

כמו כן, ציינו בבנק את הזינוקים במניות נס טכנלוג'יס ופאנדטק ב-20% וב-27% בהתאמה, אך לטענת הבנק אם תחול האטה משמעותית בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית מגמת העליה במניות אלו תיפסק.

בבנק ממליצים להשקיע באג"ח ממשלתיות עם מח"מ בינוני. למשקיעים הם ממליצים על אחזקה מאוזנת בין האפיק הצמוד לשיקלי, תוך העדפת האפיק הממשלתי על פני הקונצרני, ולמי שמחזיק באג"ח קונצרני ממליצים בלאומי להסיט את הכספים למק"מ.

בלאומי מציינים כי השבוע התנהל האפיק הממשלתי במגמה שלילית על רקע פרסום מדד המחירים לצרכן. האג"ח הקונצרניות נסחרו בתנודתיות ובמגמה שלילית בעקבות החששות בשוק.

בגזרת המט"ח טוענים בלאומי כי הדולר ייסחר מול השקל בתקופה הקרובה בדומה למגמה בעולם.

סטיות התקן הגלומות באופציות על מדד המעו"ף זינקו לקראת סוף השבוע והן עומדות כעת על רמה של 19.5% לעומת כ-16% בתקופה האחרונה .

גם בפועלים מסכימים כי הנתונים הכלכליים בשוק המקומי חזקים, כגון תחזית הצמיחה של בנק ישראל העומדת על 5.2% ונתוני שוק האבודה המצביעים על 6% אבטלה בלבד, אך מעריכים כי קצב הצמיחה הגבוה יתקשה לשמור על עצמו ברבעונים הבאים וצפויה התמתנות בצמיחה. בו בעת מודאגים גם הם ממכלול האיומים החיצונים ובראשם הפחד מחדלות פירעון של יוון ואי הודאות הגיאופוליטית באזורנו מכבידים על שוק המניות. ביחידת המחקר של בנק הפועלים מציינים כי יש מניות בבורסה שראויות להשקעה לאור רמות המחירים הנוכחיות ומציעים למשקיעים בעלי אורך רוח וסבלנות להשקיע עם ידיעה שהשוק תנודתי והפוזיציה היא ארוכת טווח. למשקיעים הסולידים קובעים בבנק הפועלים כי אין זה הזמן להיות עם לשיפה מנייתית מלאה.

בנק פועלים 

בבנק הפועלים ממליצים על השקעה במניות מוטות צריכה פרטית בישראל ולענפים דפנסיביים, כמו גם מניות המאופיינות במדיניות דיבידנדים אגרסיביים.

עוד הם ממליצים, לשמר את רכיב הנזילות בתיק כדי לנצל הזדמנויות תוך שהם מציינים כי תשואת המק"מ לשנה עומדת על 3.55% וההמלצה שלהם להמתין עם השקעה במק"מ עד שיחזור לרמת 3.8%.

למשקיעים הם  ממליצים להגדיל את החשיפה לגילונים הארוכים, כי תוספת התשואה בסדרות 817 ו-520 עלתה במעט לרמת 0.09 ו-0.17 בהתאמה. בגזרת השחרים טוענים בפועלים כי התשואה השוטפת באגרות החוב השקליות במח"מ הבינוני שחר תומכת אף היא בהשקעה בהם. את החשיפה לאפיק המדדי הקצר ממליצים בפועלים לעשות באמצעות אגרות חוב קונצרניות מדורגות בשילוב אגרות חוב מדורגת A+ במינון נמוך.

בגיזרת המט"ח ממליצים הפועלים להחזיק בשיעור של כ-10% מט"ח תוך פיזור מטבעי הכולל דולר ארה"ב אירו וליש"ט במטרה לצמצם את הסיכון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker