שאלת 1.3 מיליארד היורו שמונעים את השלמת שינוי השליטה באיי.די.או גרופ

עזיבתו של לוקסי הותירה את דירקטוריון איי.די.או גרופ בשליטת קבוצת אפולו דיין. האם הקבוצה תצליח לשכנע את נתי סיידוף למכור לה את אחד הנכסים החזקים של שיכון ובינוי והאם שינוי השליטה יחייב רכישת מניות הציבור באיי.די.או פרופרטיז?

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי סיידוף
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מהיום שבו יעקב לוקסנבורג סגר את העסקה ומכר את כלל מניותיו באיי.די.או גרופ לאפולו בפרמיה של 17% ממחיר השוק, הוא שלשל לכיסו ולחברות בבעלותו רווח של יותר מ-50 מיליון שקל. זאת לאחר שהכריע את מאבק השליטה על החברה בין קבוצת אפולו דיין לשיכון ובינוי . בשוק כבר הבינו שבזמן הקרוב עומדת להתפרסם הצעת רכש במטרה למחוק את מניות איי.די.או גרופ מהמסחר בישראל.

העובדה כי רק ביוני האחרון מכרה שרי אריסון את 47% ממניותיה בשיכון ובינוי ב-1.1 מיליארד שקל לאיש העסקים נתי סיידוף, הובילה את הפעילים בשוק להניח כי קרן הנדל"ן האירופית אפולו ומיקי דיין, באמצעות חברת Dune המחזיקים כיום יחדיו ב- 42% מאיי.די.או גרופ, יציעו את הצעת הרכש. כך ילחצו על סיידוף שאולי מעוניין להחזיר לכיסו חלק ארי מהשקעתו בישראל, ויגרמו לו למכור להם את אחזקותיה של שיכון ובינוי במניה (37.5%).

בהנחה כי העסקה תתבצע לפי מחיר שוק, שווי החבילה שלה כיום הינו כ-828 מיליון שקל. אם החבילה תחולק כדיווידנד לבעלי המניות, חלקו של סיידוף בה יסתכם ב-348 מיליון שקל. סכום זה יאפשר לו לסגור במהרה את הלוואות המוכר שאותה קיבל מאריסון בסך 250 מיליון שקל. הוא אמור לשלמה תוך 15 חודשים ממועד השלמת העסקה.

ההנחה הרווחת הינה כי כיסיה של קרן אפולו מספיק עמוקים בשביל להציע לסיידוף הצעה מפתה. בפועל סיידוף כבר  איבד את השליטה באיי.די או גרופ, ולא יכול להשפיע רבות על החלטות הדירקטוריון וזהות המנכ"ל. לכן רק המחיר הנכון יכול לשכנע אותו לא להותיר אותה כהשקעה פסיבית בפרוטפוליו הנכסים של שיכון ובינוי,ולמכור אותה לקבוצת אפולו דיין למרות היותה אחד הנכסים החזקים ביותר של  שיכון ובינוי.

אם סיידוף אכן יסכים למכירה, הוא יבצעה כאשר מצב הנדל"ן בברלין נמצא בשיא, אף שאף אחד לא יכול להבטיח כי יימשך.

לאורך השנה האחרונה עלתה לא מעט השאלה מדוע בשעה שברור לכולם בשוק הישראלי כי אפולו ודיין פועלים כקבוצה אחת, עד היום הם טרם הצהירו על הסכם שיתוף הפעולה ביניהם כנדרש על פי דין. הבורסה מפרטת בנפרד את אחזקותיו של דיין - 19.68% ואת אחזקותיה של קרן אפולו - 21.96%.

דיין: "לא עובדים יחד"

"אנחנו לא עובדים יחד, כל אחד עובד בעצמו ומחליט החלטות לבד", אמר ל-TheMarker מיקי דיין. "לא תכננו את הרכישה יחד. לראיה, אפולו רכשו את המניות של לוקסי אך אני לא עשיתי זאת. עבדתי בשיתוף פעולה עם אפולו כשזה היה לטובת החברה, ועשיתי זאת גם עם שיכון ובינוי". 

לשאלה איך לדעתו תסתיים הפרשה, השיב דיין: "העיקר שכולנו נהיה בריאים והכל יהיה ברוח טובה. בסופו של יום לכל אחד יש את הצרכים הכלכליים שלו". לשאלה אם סיידוף לחוץ למכור את חלקו, השיב: "אני לא יודע" אך סירב להכחיש או לאשר שמתקיימים מגעים ביניהם. 

לשאלה אם קבוצת אפולו דיין יכולה להישאר כבעלים כאשר שיכון ובינוי תמשיך להחזיק במניות, השיב: "אין סיבה שלא. אם הם ישתפו פעולה אין מניעה להמשיך לעבוד יחדיו".

אולי החשש של דיין ואפולו להצהיר בפומבי על שיתוף הפעולה ביניהם נעוץ בכללים שנקבעו בחוק בלוקסמבורג. החוק הזר קובע כי כאשר מתקיימת החלפת שליטה בחברת האם, נדרשים לבצע הצעת רכש מלאה לכלל מניות הציבור במניית הבת.

המשמעות עבור אפולו ודיין הינה כי אם יצהירו כבר עכשיו שהם פועלים יחד, איי.די.או גרופ עשויה להידרש לבצע הצעת רכש למניות הציבור באיי.די.או פרופרטיס, שעוסקת ברכישת דירות בברלין ובהשכרתן למגורים ולמסחר. היא נסחרת בבורסת פרנקפורט בשווי של כ-2.16 מיליארד יורו.

שווי מניות הציבור בחברה עומד כיום על כ-1.33 מיליארד יורו והצעת הרכש יכולה אף לעלות, שכן היא תידרש להתבצע במחיר ממוצע של המניה בשלושת החודשים האחרונים. המניה הגיעה בשיאה בתקופה זו למחיר של יותר מ-55 יורו לעומת 48 יורו כיום.

בחודשים האחרונים ניסו הצדדים לקבל חוות דעת משפטית שתאפשר להם לחמוק מהצעת הרכש בגרמניה, ביום שבו יתבצע שינוי השליטה בשיכון ובינוי. עד כה הרשות לניירות ערך בלוקסמבורג סירבה לתת פרה-רולינג בנושא בטרם תתבצע עסקה, ודרשה כי הצדדים יבצעו את המהלך ורק לאחר מכן תתקבל החלטה. כעת מנסים היועצים המשפטיים לראות אם בתקופה הקרובה יימצא פתרון.

נזכיר כי ביום שבו רכש סיידוף את שיכון ובינוי הציעו אפולו ודיין לרכוש את חלקה של שיכון ובינוי באיי.דיי.או גרופ, אך סיידוף שחשב כי העברת השליטה בשיכון ובינוי לא תחייב פרסום הצעת רכש מלאה למניותיה של איי.די.או פרופרטיס, הבהיר לדיין ואפולו שאם יהיה צורך בכוונתו להזרים לאיי.די.או גרופ את האמצעים הכספיים יחד עם קרן אמריקאית שותפה.

התהייה אם אפולו הצליח לשכנע אותו למכור להם את האחזקות במחיר הולם, או שסיידוף יהפוך בעתיד להיות הלוקסי החדש - נותרה בעינה.

בשיכון ובינוי הכחישו כי מתנהלים מגעים למכירת האחזקות. מקורבים לסיידוף טענו: "אם סיידוף ימכור זה ידווח בבורסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker