מעריב למען נוחי דנקנר

כך הוצנעה הידיעה על הפשרה בתביעה של מכתשים אגן

יורם גביזון

התמונה של רו"ח דב כהנא סיפרה את הסיפור. איש שמחייך חיוך של שביעות רצון מהולה במבוכה, של מי שאינו מורגל בתקתוק המצלמות ובמנות גדושות של תשומת לב.

כהנא בן ה-81 ניצח השבוע את כור מקבוצת אי.די.בי - אחד הגופים החזקים במדינה. כהנא עשה את מה שאף גוף מוסדי לא העז לעשות - הוא הגיש תביעה ייצוגית נגד כור ומכתשים אגן שבשליטת נוחי דנקנר, בטענה לקיפוח המשקיעים מהציבור.

הכותרת של מעריב בנוגע לזכיית דנקנר בפרס הרצל

כור התבטאה בצורה מזלזלת ויהירה על עילות התביעה ועל השופטת דניה קרת מאיר, אך בסופו של דבר השתכנעה שמוטב לשבת לשולחן הדיונים ולהשאיר עליו 45 מיליון דולר מאשר להסתכן בהתבזות בבית המשפט העליון - ולהעמיד בספק את העסקה למכירת מכתשים אגן לכמצ'יינה הסינית, לפי שווי חברה של 2.4 מיליארד דולר.

סיפורו של כהנא הוא חלומו של כל עורך, ואכן העיתונים והאתרים הכלכליים זיהו מיד את הפוטנציאל במלחמתו הייצוגית של דוד בגוליית, והקדישו לו את עמודיהם הראשיים וכתבות של אלפי מלים. בעצם לא כולם. היה עורך ועיתון אחד שלא נכבש בקסמו של כהנא.

הסיקור ב"מעריב" על הפשרה בייצוגית נגד מכתשים אגן

עיתון "מעריב" העריך שהתובענה הייצוגית היא סיפור בקנה מידה של הידיעה על שרון אילון מקבלת מסז' מפנק במועדון ספא בשרון (58 מלים, עמוד 11) וחשובה פחות מהידיעה על זכייתו של נוחי דנקנר בפרס הרצל (כותרת בעובי 2 ס"מ, עמוד 12 בחדשות). לכן הוא החליט להגלות את הסיפור לעמוד פנימי, ולייחד לתביעה הייצוגית הגדולה בתולדות המדינה ידיעה לא חתומה בת 64 מלים, כולל ההערה: "מעריב נמנה עם קבוצת אי.די.בי", ותחת כותרת הגג "30 שניות על".

נוכח הפרישה הרחבה של קבוצת דנקנר במשק, לא מן הנמנע שגם בעתיד יהיו מקרים שבהם ידיעות כלכליות יזכו להקצאת שטח בלתי פרופורציונלי - גדול או קטן - לפי העניין או בעל העניין.

הסיקור הליליפוטי של אירוע כלכלי בסדר גודל של התביעה הייצוגית נגד מכתשים אגן מעמיד באור מגוחך את החלטת פרופ' דיויד גילה, הממונה החדש על ההגבלים העסקיים, לאשר את רכישת השליטה ב"מעריב" על ידי דיסקונט השקעות.

פרופ' גילה כתב ב-28 באפריל בהחלטתו על אישור הרכישה: "נבחנה השפעת המיזוג על הפרסום ברשת האינטרנט, כמו גם על הפרסום בעיתונות הכתובה. עוד נבחנה השפעת המיזוג על התחרות בין הקבוצות העסקיות הרלוונטיות בשווקים שונים שבהם הן פועלות. לאור מכלול העובדות, נמצא כי המיזוג אינו מעלה חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות".

שישה שבועות לאחר ההחלטה על אישור העסקה, ברור שהמיזוג מעלה גם מעלה חשש יותר מסביר לפגיעה משמעותית בתחרות. השאלה הבסיסית בכל החלטה של רשות ההגבלים העסקיים היא הגדרת השוק הרלוונטי. פרופ' גילה בחר להגדיר את שוק הפרסום כשוק הרלוונטי. על פי תפישה זו, העיתונות הכתובה והמקוונת מספקת שטחי פרסום ותו לא, ולקוחותיה הם המפרסמים.

הגדרה חלופית לשוק שבו פועל "מעריב" - חתרנית אולי לטעמו של גילה - גורסת שאמצעי תקשורת הם ספקי תוכן, מידע ידע ובידור, שנצרך על ידי ציבור הצופים הקוראים, הגולשים והשומעים. על פי הגדרה זו, רכישת "מעריב" על ידי בעל השליטה באחת מחברות האחזקות הגדולות במשק, הקטינה את ההיצע של תוכן כלכלי שעומד בפני הציבור משום שאחד מספקי התוכן נגרע אפקטיבית מהשוק, שכן הוא מתקשה לספק סיקור ראוי של פרשה הנוגעת לבעל השליטה.

השורה התחתונה של הסיפור של כהנא מוכיחה שקוראי "מעריב", שבשליטת דנקנר, העיתון השלישי בגודלו במדינה, קיבלו שירות גרוע בכל הקשור לפרשה מרכזית המשפיעה על עסקיו של דנקנר.

קשה להניח שגילה הוא עוד מקרה של אקדמאי עטור תהילה שנפל ממגדל השן ונחבט בקרקע המציאות. סביר יותר שגילה הוא עוד רגולטור שסובל מתסמונת "הרגע התיישבתי בכסאי החדש, הדרך לא היתה קלה. תנו להתרווח, ליהנות מהרגע, אל תעיקו ואל תאלצו אותי להתעמת על ההתחלה עם האנשים שבאמת שולטים במדינה".

סינדרום זה היה מזוהה עד כה עם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז. זמן לא רב לאחר שמונה מזוז, הוא קבע בפרשת האי היווני שתשלום בסכום של 600 אלף דולר לגלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר, עבור סקר שוק שערך בגלישה באינטרנט, לא נחשב שוחד.

גילה לא הבריק במבחן המשמעותי הראשון שלו כממונה על ההגבלים העסקיים, אבל המעורבות העמוקה של קבוצת דנקנר במשק תזמן לו כנראה הזדמנות נוספת להוכיח שהוא אכן ראוי לתהילתו כמומחה מהשורה הראשונה בהגבלים עסקיים - ולא דחליל רגולטורי בחליפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker