הירידות בבורסה במאי מחקו לקופות הגמל את כל התשואה שצברו השנה

הקופות של אלטשולר הגדילו את הפער מהמתחרות בזכות השקעות בניירות ערך זרים, שירדו פחות מהישראליים

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> קופות הגמל של אלטשולר שחם ממשיכות להגדיל את הפער בתשואות משאר הקופות בענף. את מאי סיימו הקופות של אלטשולר שחם במקום הראשון בטבלת התשואות המצטברות מתחילת 2011 עם תשואה של 2.39% בקופת התגמולים הגדולה - פער של כ-1.5% מהמקום השני בטבלה.

כמו בחודשים האחרונים, גם במאי הניבו הקופות של אלטשולר שחם את התשואה הטובה בענף, אך הפעם היא נעה בין מינוס 0.08% למינוס 0.15%. זאת, בזמן ששאר הקופות בענף הניבו תשואות שליליות שנעו בטווח של מינוס 0.5% עד מינוס 1.2%.

במאי מחקו רוב הקופות בענף הגמל את התשואות החיוביות שצברו מתחילת השנה, והן מחזיקות כעת בתשואות מצטברות שליליות. בקצה מזדנבות הקופות שמנהל הלמן אלדובי עם תשואה של מינוס 1.2% ב-2011.

יאיר לוינשטיין, אלטשולר שחםצילום: TheMarker

כמו בחודשים הקודמים, גם במאי נהנו הקופות של אלטשולר שחם מחשיפה גדולה לחו"ל שמגיעה להיקף של 45% מהתיק. "במאי הכל ירד, אבל שוקי המניות בחו"ל ירדו פחות מהמדדים בישראל. מה שבלט אצלנו לטובה זה שאנחנו משקיעים בחו"ל לא רק במניות - אלא גם באג"ח הקונצרניות. אנחנו כמעט לא משקיעים בארץ באג"ח קונצרניות. האפיק הזה בחו"ל השיג במאי תשואה של 2%", אמר ל-TheMarker יאיר לוינשטיין, מנכ"ל הגמל באלטשולר שחם. בין האג"ח הבולטות שמחזיקות הקופות של אלטשולר שחם בחו"ל ניתן למנות את האג"ח של ג'י.פי מורגן שהניבה במאי תשואה של 3.3% ומהווה כ-1% מכלל התיק שמנהלות קופות הגמל של בית ההשקעות.

לוינשטיין מציין כי גם החלק המנייתי המנוהל בישראל השיג במאי תשואה שלילית נמוכה מכלל השוק. בין המניות הישראליות הבולטות בתיק שלו נמצאות מניות הבנקים, שירדו במאי ב-2.7%, בעוד מדד תל אביב 25 ומדד תל אביב 100 ירדו ביותר מ-3.6%.

עם התגברות האי ודאות בשווקים הוחלט באחרונה באלטשולר שחם לקצר את המח"מ באג"ח הממשלתיות בישראל, כלומר להחליף אג"ח בעל מח"מ ארוך באג"ח בעל מח"מ קצר יותר. למרות הירידות בשוק המניות, מספר לוינשטין כי שיעור המניות בתיקים לא השתנה, והוא כיום 33%. היקף המזומנים בתיק הוא 15%. "ברגע ש-45% מהתיק מושקע בחו"ל, מבחינת נזילות אני רואה זאת כמו מזומן. ברגע שאני רוצה, אני יכול להיכנס ולצאת בלחיצת כפתור - בלי להשפיע על המחירים", הוא מוסיף.

קופות הגמל של ילין לפידות, שהובילו בשנת 2010 את טבלת התשואות של הענף, ובלטו גם בתשואות שהניבו בחודשים הראשונים של 2011, הידרדרו מעט, וכעת הן מדורגות במקום השלישי בתשואות המצטברות ל-2011. מלבד אלטשולר שחם, גם קופות הגמל שמנהלת קבוצת הראל ביטוח הניבו תשואה טובה מהן מתחילת השנה.

בהסתכלות ארוכת טווח של שלוש שנים, ממשיכות קופות הגמל של ילין לפידות להוביל את הענף עם תשואה מצטברת של יותר מ-32% - פער של כ-5% מהמקום השני, שבו נמצאות קופות הגמל גפן ותמר שמנהלת קבוצת כלל.

בתחתית טבלת התשואות המצטברות לשלוש השנים האחרונות, נמצאות קופות הגמל שרכש בית ההשקעות פסגות מפריזמה ב-2009. קופת התגמולים קרן אור הניבה תשואה מאכזבת של 5.79% בשלוש שנים. קרן ההשתלמות כנרת הניבה בכל התקופה תשואה של 9.83% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker