קוטג' זה כסף קטן; נסו להתמודד עם חברות הגז

לא בטוח שהלייקים באינטרנט וסערת הח"כים מתועלים למקום הנכון

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> לא בטוח שהלייקים באינטרנט וסערת הח"כים בכנסת מתועלים למקום הנכון: בזמן שמדינה שלמה מתעסקת במחיר הקוטג', מנהלת לה חברה אחרת תוכנית להעלות בעשרות שקלים את התעריף שהיא גובה על מוצר יסוד לכל משק בית.

חברת החשמל מנהלת בשנה וחצי האחרונות משא ומתן קשה מול השותפות במאגר הגז הטבעי תמר לרכישת גז עבור הסקת תחנות הכוח שלה למשך 15 השנים הבאות. בדצמבר 2009 חתמו הצדדים ללא מכרז על הסכם בשווי כולל של 9.5 מיליארד דולר, אלא שאז הוקפאו המגעים בין הצדדים לאחר שהתברר לשותפות כי הן עתידות לוותר על מחצית מרווחיהן העצומים לטובת בעלי הגז - הציבור הישראלי.

לאחר חקיקת חוק ששינסקי, החליטו השותפות במאגר "להעניש" ציבור זה באמצעות דרישה לייקר את מחיר הגז שייגבה מחברת החשמל ב-40%. בחברת החשמל ניסו להפיס את דעתן של השותפות הנזעמות: דלק, נובל אנרג'י, ישראמקו ואלון גז. הם הציעו לשותפות להכפיל את כמות הגז שתירכש ולהאריך את משך הרכישה ל-20 שנה - אך לשווא. אנשי העסקים סירבו להגמיש עמדתם והחוזה תפח לפתע ל-30 מיליארד דולר - שאותם יידרש לשלם הציבור הישראלי מכיסו, דרך חשבון החשמל.

ואולם, הנזק שייגרם לציבור הישראלי לא יסתכם בהתייקרות החשמל לצרכנים הביתיים בכ-10%, שמשמעותה תוספת חודשית של כ-30 שקל למשפחה. הוא גם לא ייעצר בקיזוז כוח הקנייה במשק בגין הוצאות היתר על חשמל. החשמל מהווה הרי תשומה עיקרית בכל הליכי הייצור במשק: החל במפעלי התעשייה שיידרשו לפטר עובדים, דרך מתקני ההתפלה ומשאבות חברת מקורות - אשר יחייבו את ייקור המים לציבור, וכלה בתעשיית המזון - שתאלץ לייקר שוב את הקוטג' שלנו, ובצדק.

מכיוון שחברת החשמל היא הלקוח הגדול ביותר בשוק הגז הישראלי, המחיר שהיא תשלם יהווה את מחיר הרצפה עבור תמחור הגז ליתר הלקוחות. כלל צרכני הגז יידרשו מעתה לשלם מחיר גבוה מזה ששילמה חברת החשמל. זאת, כשהמחיר החדש שדורשות שותפות תמר יהווה בסיס לתמחור הגז במשק גם בעשורים הבאים - ואולי גם ישמש את המצרים כתירוץ לייקר את הגז שלהם, שנמכר היום בישראל במחיר נמוך ב-30%.

20 מיליארד הדולרים שרוצות שותפות תמר לגרוף כעת לכיסן, הם לפיכך רק המתאבן בדרך לעושק הכיס הציבורי בעשורים הבאים, בסדרי גודל של עשרות ואולי אף מאות שקלים מדי חודש. אלא שהציבור טרוד בימים אלה בחישוב המחירים בשוק החלב שבו מתחרות שלוש חברות - במקום להפנות מבטו לשוק שבו קובעת חברה אחת בלבד כמה ישלם בעתיד על החשמל, המים, התרופות - וגם על הקוטג' שלו.

חברי הכנסת מתחרים זה בזה בהוספת שמן פופוליסטי למדורת החלב, במקום להסתבך חלילה עם לובי חברות הגז; להתאחדות התעשיינים מחיר החשמל כבר לא כזה חשוב; וברשויות המקומיות שכחו פתאום את המאבק על מחיר המים. 20 מיליארד דולר הם הרבה מאוד כסף. הם יכולים לקנות שליטה כלכלית, לקנות עיתונים ושתיקת גופים ציבוריים. לנו נותר לקוות, שרק לא יקנו את חברת החשמל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker