קרן אירופית רכשה השליטה בחברת אדמה ב-43 מיליון יורו

רכישת חברת הנדל"ן על ידי אימואיסט מתבצעת בשווי הנמוך בעשרות אחוזים מהשווי שלפיו תיכננו בעלי החברה להנפיק ב-2008

מיכאל רוכוורגר

>> קרן ההשקעות האירופית אימואיסט מקבוצת אימופיננז (Immofinanz Group) סיכמה אתמול את העסקה לרכישת השליטה (69%) מחברת הנדל"ן אדמה הולדינג תמורת 42.5 מיליון יורו. העסקה משקפת לאדמה שווי של כ-60 מיליון יורו - כ-40% פחות מהונה העצמי.

אדמה הולדינג היתה בין חברות הנדל"ן הראשונות שגילו את השוק במזרח אירופה. ב-2005 יצאו היזמים דביר כהן-חושן (המשמש כמנכ"ל) ודיוויד פלוסברג ויצחק, אביו של דביר, לרומניה והחלו לרכוש אדמות.

העסקה מתבצעת בשווי הנמוך בעשרות אחוזים מהשווי של 330-360 מיליון יורו, שלפיו תיכננו בעלי החברה להנפיק במחצית הראשונה של 2008. הדבר משקף את המצב המאתגר שעדיין מצוי שוק הנדל"ן במזרח אירופה. עם זאת, מדובר באחת מעסקות הנדל"ן הבודדות שבוצעו שלא באמצעות החלפת מניות אלא במזומן. ההשלמה הסופית של העסקה תלויה רק בקבלת האישורים הרגולטוריים מטעם הגורמים הרלוונטיים ברומניה, אוקראינה וטורקיה, שבהן פועלת אדמה.

אדמה הגיעה להסכמות עם אימואיסט לגבי הסרת התביעה בהיקף של כ-40 מיליון יורו שהגישה בעבר לגבי אי-הבנות בין הצדדים בקשר להשקעות משותפות. במסגרת הפשרה שהושגה תעניק אימואיסט לאדמה הלוואת בעלים של 10 מיליון יורו, שתהיה נחותה לבעלי האג"ח.

בנוסף, עם השלמת העסקה בתוך שלושה חודשים תעביר אימואיסט נכסים (עדיין לא נקבעו אילו) בשווי של כ-10 מיליון יורו לתוך אדמה, כך שהמהלכים האלו צפויים להגדיל את ההון העצמי של אדמה ולחזק את קופת המזומנים שלה לקראת התשלומים הצפויים של כ-60 מיליון שקל לבעלי האג"ח בנובמבר 2011 עד נובמבר 2014. אדמה אינה נסחרת בבורסה. עם זאת, היא הנפיקה אג"ח. אג"ח א' שלה, בהיקף של כ-200 מיליון שקל, נסחרות בתשואה לפדיון של כ-20%.

בעלי המניות באדמה הולדינג הם: קרן ההשקעות האמריקאית טייגר גלובל (35.3%), אימואיסט (30.8%), מורגן סטנלי (13%), קרן רומרה של משפחת יסלזון (8.1%), קרן של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס שקרס (5.5%) ודביר כהן-חושן.

המחיר הנמוך יחסית של העסקה מאפשר לאימואיסט למצע את ההשקעה הראשונית באדמה. ואולם סביר להניח כי לא זה היה השיקול העיקרי של אימואיסט, שכן החברה רואה באדמה פלטפורמה טובה לניהול נכסיה במזרח אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker