הפסיכולוגיה של קופת הגמל

עם ישראל פשוט הפסיק לחסוך

קובי רוזין
קובי רוזין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המהלך הידוע בכינויו "תיקון 3" ביטל את מרכיב החיסכון ההוני בחסכון הפנסיוני, למען המטרה הראויה בפני עצמה והיא להביא להגדלת רובד הפנסיה של אזרחי ישראל. בפועל, גרם התיקון לעצירה כמעט מוחלטת של הפקדות הציבור (עצמאיים ושכירים במעמד עצמאי) לקופות גמל. האם זו הייתה כוונת המשורר - רגולטור? לא בטוח.

מי מאיתנו לא זוכר את אותם תשדירי פרסומת שהיו נהוגים לקראת סוף שנה? הקופות והבנקים היו קוראים לציבור לא לשכוח ולהפקיד לקופות הגמל. הפקדנו עבור עצמנו, עבור ילדנו ועבור נכדנו, "עם ישראל" הצביע בשקלים. ולאן הופנה הכסף מאז? להחזר תשלומי משכנתא מנופחת - עם ישראל פשוט הפסיק לחסוך.

קופת הגמל נתפסת בקרב הציבור כמוצר הוני לחסכון לטווח בינוני וארוך, כסף שניתן למשיכה בסכום חד פעמי ולא כקצבה חודשית. לראייה, חלק גדול מהכסף שצבור היום בקופות הגמל הינו כסף נזיל שנחסך בהפקדות חודשיות קטנות יחסית של העמיתים, כספים אלא ניתנים למשיכה אבל הציבור בכל זאת משאיר אותם בקופה.

שילוב של מספר גורמים גרמו לכך שקופות הגמל נעשו למכשיר החסכון המועדף על הציבור:

• מנגנון פשוט לביצוע הפקדות וניצול הטבות המס באמצעות לשכות השכר והמעסיק.

• פשטות ושקיפות יחסית של המוצר לעומת תכניות ביטוח ופנסיה. (100% חסכון)

• הזכות לקבל את הכסף לאחר פרק זמן מינימלי של 15 שנים פטור ממס.

• הזכות לקבל את הכסף בסכום חד פעמי (המהווה חסכון משלים בנוסף לפנסיה).

כל הגורמים יחד יצרו את המודעות והמוטיבציה לחסוך. "תיקון 3" בא בניסיון לכוון את הציבור להגדיל את הפנסיה, יצר הקטנת של החיסכון ארוך הטווח המופקד באופן אישי.
לטובת ציבור החוסכים היה צריך הרגולטור להתמקד בסוגיות כגון: תנאי ההשקעה, רמות הסיכון, תחרותיות, דמי ניהול וכו' ויחד עם זאת לשמור על האטרקטיביות של קופת הגמל לטובת החוסך הפשוט.

כאמור, חלק גדול מהכספים הצבורים כיום בקופות הגמל הינם כספים נזילים הניתנים למשיכה מיידית בכל רגע. בפועל ציבור החוסכים שחלקו ב"גיל השלישי" לא נוגע בכסף. פנסיונרים שנהנים מפנסיה חודשית מעוניינים לשמור על הכסף הזה "ליום סגריר".

רצוי מאוד שהרגולטור ירכך מעט את "תיקון 3" הדרקוני ויחזיר את האטרקטיביות של הקופות לחוסך במעמד עצמאי כמוצר משלים לתכנית הפנסיונית אליה מפקידים העובד והמעסיק באופן שוטף. ניתן להחיל מגבלות על המשיכה בכפוף לשנות וותק והגעה לגיל מסויים אבל חשוב מאוד להקשיב לרצון הציבור ולאפשר גם את הערוץ של משיכה חד פעמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker