למה ויתר דויטשה בנק על צ'ק של 3.5 מיליון דולר?

דויטשה בנק, שתיכנן להיות מעורב בהליכי מכירת השליטה בבזק, נזכר באיחור כי כנגד בכירים בחברה מנוהלים חקירות פליליות, ושמו עשוי להיקשר להלבנות הון ■ כעת אינטרנט זהב תידרש לנהל לבדה את הליך המכירה של 64.7% ממניות בי קום המחזיקה בבזק

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ'צילום: דודו בכר

דויטשה בנק החליט לוותר על צ'ק של 3.5 מיליון דולר, שאותו היה אמור לקבל בגין מכירת השליטה בבזק. החשש היה כי שמו של הבנק עלול להיקשר להלבנות הון - והליך המכירה יחשוף אותו לתביעות של צדדים שלישיים. בנוסף חששו בדויטשה שיתברר כי הבנק היה מעורב במכירת נכס שאולי בעתיד יימצא שנהנה מרווחים אסורים.

החקירה בבזק החלה כבר ביוני 2017, ורק לפני חודשיים החליטו בדויטשה לנהל עבור אינטרנט זהב את המכירה של 64.7% ממניות בי־קום, החברה המחזיקה בשליטה (26%) בבזק. בדויטשה קיוו למצוא משקיע חיצוני בעל כיסים עמוקים, שירכוש שליטה באחת החברות החשובות בתקשורת הישראלית, ויהיה מוכן לשלם פרמיית שליטה נכבדת — כך שהמכירה תהיה במחיר של יותר ממיליארד שקל.

לפני שקיבל דויטשה את ההחלטה הוא ביקש חוות דעת ממשרד הרצוג פוקס נאמן, הנוגעת לשאלה אם מבחינת הדין הישראלי ודיני הלבנת הון יכולה להיות לבנק חשיפה לתביעות, בין היתר מכיוון שהוא מעורב ומנהל הליכי מכירה של נכס, שהנהלתו ובעלי המשרה בו מעורבים בחקירות פליליות, ויכול להימצא בעתיד כי נהנה מרווחים אסורים שנבעו ממעשים פליליים. חוות הדעת שבה החזיקה בזק ממשרד עורכי הדין גרוס היתה כי אין כל חשיפה, ואם היא קיימת — היא שולית. גם משרד הרצוג פוקס נאמן נתן אור ירוק לכך שדויטשה בנק יפתח את חדר המידע וינהל את הליך המכירה.

בחודשיים האחרונים הצליח דויטשה לעורר עניין רב בקרב קרנות פרייבט אקוויטי מובילות. הוא הסביר לאותן קרנות כי ברגע שהפרמידה של שאול אלוביץ' תפורק, לא תהיה בעיה לשלוט בבזק, ולשכנע את המתעניינים כי קיים פוטנציאל אדיר לבצע השקעה בתשתיות המיושנות של החברה, שישביחו את החברה ויניבו להם רווח בעתיד. ההנחה של כלל המעורבים בהליך היא כי אם סבן וקרן איפקס קיבלו בעבר את ברכת הרגולטורים להחזיק בשליטה, גם קרנות אחרות, לא פחות מכובדות, יוכלו לקבל היתר שליטה ממשרד התקשורת, ממשרד ראש הממשלה ומהשב"כ.

ואולם, חוות דעת משפטית נוספת, שאותה קיבל דויטשה מאנגליה, טרפה כעת את הקלפים. קולגות של הבנק טענו שהבנק יכול להסתבך משפטית בשל החוק האנגלי, שרף הסבולת שלו להלבנת הון יותר נמוך. היועץ המשפטי של הבנק הגיע למסקנה כי קיים חשש ששמו של הבנק ייקשר במכירת נכס שנהנה מרווחים הקשורים בפלילים. הבנק לא רצה להיות במצב שבעתיד יטען צד ג', כגון הרוכש, כי בזק חשודה בהליכים של הלבנת הון, ולכן עליו לתת את הדין על כך כי הוא הרוויח מעסקת מכירה של חברה שנהנתה מרווחים אסורים.

מטה דויטשה בנק בפרנקפורט
מטה דויטשה בנק בפרנקפורט צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker