נתן זוסמן ימונה לראש חטיבת המחקר בבנק ישראל

זוסמן, מומחה למקרו-כלכלה, יחליף בתפקיד את קרנית פלוג, שצפויה להתמנות ביולי לתפקיד המשנה לנגיד בנק ישראל

מוטי בסוק

>> פרופסור נתן זוסמן, מומחה לנושאי מקרו-כלכלה, ימונה בקרוב על ידי נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, למנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, במקום ד"ר קרנית פלוג, שתתמנה בתחילת יולי לתפקיד המשנה לנגיד בנק ישראל.

אנדרו אביר ועירית מנדלסון, סגני ראש חטיבת השווקים בבנק ישראל, מתמודדים בימים אלה על תפקיד ראש החטיבה, במקומו של בארי טאף, שקודם לאחרונה על ידי פישר לתפקיד יועץ בכיר לנגיד למדיניות מוניטרית.

זוסמן (52) הוא מבכירי הכלכלנים הישראליים. הוא מרצה וחוקר בכיר באוניברסיטה העברית בירושלים וחוקר בתוכנית הכלכלה של מכון ון ליר. זוסמן סיים לימודי תואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית ואת לימודי הדוקטורט באוניברסיטת ברקלי, בקליפורניה, ארה"ב. בעבר היה ראש החוג לכלכלה באוניברסיטה העברית ומילא תפקידים בכירים שונים בחטיבת המחקר בבנק ישראל.

זוסמן הקיים יחד עם פרופסור אבנר דה שליט ועם ד"ר דניאל אטאס את התוכנית המשולבת באוניברסיטה העברית ללימודי פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה (פכ"מ). באחרונה הוא הוביל מחקר, יחד עם סטודנטים לכלכלה, המבוסס על סקר שנערך בקרב סטודנטים באוניברסיטאות השונות בישראל, המציע לשנות את מסגרות לימודי הכלכלה בישראל. אתמול הציג זוסמן, יחד עם פרופסור אביה ספיבק, במכון ון ליר, מחקר הקובע כי המס הישיר בישראל (מס הכנסה) נמוך בהשוואה בינלאומית והמס העקיף גבוה מאוד, מה שפוגע בשכבות החלשות ובשכבות הביניים.

נתן זוסמן הוא בנו של הפרופסור המנוח לכלכלה צבי זוסמן, ממקימי מחלקת המחקר בבנק ישראל ב-1954, ומי שעמד בראשה במשך שנים ארוכות. בהמשך היה המשנה לנגיד.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מינה לפני כמה שבועות שתי ועדות מינויים פנימיות בבנק, לקביעת מנהלי חטיבת המחקר וחטיבת השווקים החדשים, במקומם של פלוג וטאף. השניים יהיו נציגי בנק ישראל בוועדה המוניטרית, גוף חדש שיוקם בקרוב בבנק ישראל, בהתאם לחוק בנק ישראל החדש, ויהיה אחראי לקביעת המדיניות המוניטרית של הבנק. בראש ועדת המינויים לשני התפקידים עומד המשנה לנגיד, צבי אקשטיין. חברים נוספים בוועדה לקביעת מנהל חטיבת המחקר בבנק הם דוד זקן, המפקח על הבנקים, ופרופסור מנואל טרכטנברג, ראש הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה. חברים נוספים בוועדת המינויים לתפקיד מנהל חטיבת השווקים הם ד"ר עקיבא אופנבכר, סגן מנהלת חטיבת המחקר, ואסתר דומיניסיני, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי.

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "תהליך בחירת המנהלים לחטיבות המחקר והשווקים בבנק נמצא עדיין בעיצומו. למעשה, הנגיד טרם נפגש עם חברי ועדות המינוי כדי לשמוע את המלצותיהן לגבי המועמדים לתפקיד. הידיעה כאילו נבחר כבר אדם לתפקיד ראש חטיבת המחקר הנה בגדר ספקולציה בלבד".

נתן זוסמןצילום: עמקי רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker