להפגין בפייסבוק זה נחמד - המאבק האמיתי מורכב ולא פופוליסטי

לעליות המחירים במשק יש גם סיבות כלכליות ובהן כדאי להיאבק

רותם שטרקמן

>> אתמול חשף יורם גביזון ב-TheMarker מהי הבוננזה האמיתית של רוכשי תנובה. הוא הראה שלא רק שטחי הנדל"ן בתל אביב היו שווים פי כמה מהסכומים ששולמו לקיבוצניקים, אלא שגם הגבינה עם הבית היא סוג של נדל"ן, לפחות מבחינת קצב עליית המחירים והרווחיות.

המספרים שנחשפו מגלים שהעלייה במחירי חומרי הגלם בעולם לא היתה הסיבה האמיתית לעלייה במחירי המוצרים אלא רק שימשה לערפל את הקרב. הנה ההסבר: תנובה רוכשת את החלב שממנו מיוצרים המוצרים במחיר שנקבע על ידי מועצת החלב ("מחיר המטרה"). מינואר 2008 ועד יוני 2011, למשל, העלתה תנובה את מחיר הקוטג' ב-39% בעוד שמחיר המטרה עלה בתקופה זו ב-3.8% בלבד. כשמחיר המטרה ירד ב-8.8% בשנתיים שבין ינואר 2008 לינואר 2010, מחיר הקוטג' דווקא עלה ב-29%, והפך לאחד המוצרים הרווחיים בתנובה.

מה איפשר לתנובה להעלות מחירים בלי קשר למחירי התשומות? בעיקר רמת הריכוזיות הגבוהה בשוק החלב. תנובה שולטת בנתח שוק של כ-70% מהקוטג', שוק עם מכירות של כ-500 מיליון שקל בשנה. וכשאתה שולט עד כדי כך טוב, אתה יכול להעלות מחיר בלי להסביר לאף אחד שום דבר.

חומר הגלם התייקר ב-32%

התנהגותה של תנובה בשוק החלב היא רק דוגמה. איפקס, בעלת השליטה בתנובה, שולטת גם בפסגות, בית ההשקעות הגדול במשק. פסגות היה אחד מבתי ההשקעות שלא נלחמו על זכויות הציבור בעסקה שבה גוף ריכוזי אחר - אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר - מכר את חברת מכתשים אגן לחברה סינית. השבוע התברר שאי.די.בי מוכנה לשלם לבעלי המניות מהציבור תוספת של 45 מיליון דולר (יותר מ-150 מיליון שקל) כדי להימנע מדיון משפטי בתביעה ייצוגית שהוגשה נגדה על קיפוח הציבור.

ומי גרר את אי.די.בי לבית המשפט? מנהלי השקעות בפסגות? אולי מנהלי השקעות בכלל ביטוח מקבוצת אי.די.בי? לא ולא. היה זה רואה חשבון בן 82, משקיע פרטי שדאג לכסף של עצמו ובמקרה גם תרם את תרומתו לציבור. דווקא מנהלי הפנסיה של הציבור נעלמו בחסות כשל השוק.

מי שחשב שהמלחמה על הקטנת הריכוזיות בישראל היא פופוליזם ושהוועדה להגברת התחרותיות הוקמה רק בגלל גחמה של מישהו, נלחם כעת במחירי הקוטג' כאילו מדובר במזג האוויר (או בחיסול הטרור). כאילו אין לרמת המחירים במשק סיבות כלכליות. אבל יש: תנובה מעלה מחירים כי היא יכולה וכי יש לה בעלים חדשים שצריכים לספק סחורה לבוסים שלהם מלונדון. זה לא רע להרוויח, זוהי נשמת אפה של הכלכלה. הבעיה היא שמדובר בשוק לא מספיק תחרותי. קצת חבל שהקיבוצים לא חשבו על זה לפני שמכרו את תנובה, הם היו יכולים להיות כיום הרבה יותר מסודרים בבנקים, עוד מערכת ריכוזית במיוחד.

המאבק הציבורי בפייסבוק נחמד, ואולי אפילו מזיז כמה דברים, אבל המאבק האמיתי הוא ארוך ומורכב ולא פופוליסטי. אם קבוצת הלוחמים הצעירה ברשת החברתית היתה דואגת באמת לחברה בישראל, היא היתה מחזקת את חברי ועדת הריכוזיות שנעלמים אחד אחרי השני למגזר הפרטי ובעיקר נלחמת למען המטרה שלשמה הוקמה הוועדה.

"אנחנו לא קשורים לעליות"

בימים האחרונים נהפכו פתאום אנשי רשתות המזון - שופרסל, ריבוע כחול, רמי לוי ואחרים - למלאכים. הם מתראיינים בתקשורת, לפעמים מבלי להזדהות, ומסבירים שהם בכלל לא קשורים לעליות המחירים. מי שאשם מבחינתם - הן חברות המזון. הם הרי קשובים למצוקות הצרכן ואפילו מנסים להוריד את המחירים (ליום-יומיים).

אבל האמת היא שהרשתות נהנות מהמחירים הגבוהים שכן הן חיות על המרווח בין המחיר של היצרן למחיר לצרכן - וכשהמחיר גבוה יותר גם המרווח גדול יותר. והאמת היא שחלק מהקרב שמנהלות הרשתות נגד חברות המזון בא על רקע משפטו של אפי רוזנהויז שהיה מנכ"ל שופרסל (מקבוצת אי.די.בי) ששולטת על 35% מהשוק הקמעוני המאורגן.

רוזנהויז נאשם בכך שלא איפשר לחברות המזון להוריד מחירים ולערוך מבצעים - אצל המתחרים שלו. על פי כתב האישום, הוא העניש חברות והוריד מהמדפים מוצרים אחרי שהפחיתו מחיר לריבוע כחול. כלומר הוא נלחם, לכאורה, באופן לא חוקי נגד האינטרס של הצרכנים.

אבל אם מאז רוזנהויז שינו הרשתות את עורן הנה הצעה: שופרסל (וגם ריבוע כחול) מנהלות מותג פרטי. הן יכולות להוריד מחירים על אותם מוצרים מבלי לחכות לחברות המזון. נכון, אין להן קוטג', אבל יש להן מאות מוצרים. יש להניח שהפחתת מחירים במותג הפרטי תוביל להפחתה של מחירים בגזרה רחבה מאוד, גם על ידי חברות המזון שלא ירצו להישאר מאחור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker