קופות הגמל מפתות לקוחות עם מענקים של עשרות אלפי שקלים במזומן

חוזר שפירסם בעבר משרד האוצר מגביל מתן הטבות לעמיתים; בגופי הגמל טוענים כי המענק מוגדר כהחזר דמי ניהול רטרואקטיבי

נועם בר
שתפו בפייסבוק

>> המאבק על הלקוחות בענף הגמל נהפך אגרסיבי יותר ויותר. ל-TheMarker הגיעו מסמכים המלמדים כי פעילות מערכי שימור הלקוחות בכמה מהגופים עלתה מדרגה.

עמיתים שביקשו לעבור לקופת גמל של חברה מתחרה קיבלו מחברות הגמל שלהם הצעות מפתות במיוחד, כדי שיישארו בחברה. ההצעות כללו מענקים כספיים בהיקפים של עשרות אלפי שקלים, שהופקדו ישירות לחשבון קופת הגמל שלהם - מענקים המכונים בעגה של מערכי ההפצה והשיווק "מענקי הישארות", "בונוס הישארות" ו"החזרי דמי ניהול רטרואקטיביים". בנוסף, ללקוחות ניתנו הבטחות להנחה מפליגה בדמי הניהול שייגבו מהם בעתיד, לחלקם אף בלא הגבלת זמן.

צעדים אלה עלולים להתנגש עם "חוזר מתנות והטבות למבוטחים ועמיתים" שהוציא ביוני 2008 הממונה על שוק ההון הקודם, ידין ענתבי, המכהן כיום כמנכ"ל בית ההשקעות דש. החוזר מגביל את החברות מלהעניק לעמיתים מתנה או הטבה ששוויה עולה על סכום של 250 שקל. בנוסף, משרד האוצר אוסר על גופי הגמל לדרוש מהעמיתים לעמוד בהתחייבות כלשהי בתמורה לקבלת מתנה או הטבה.

אחת הסיבות למגבלה הראשונה היא מניעת מצב שבו הענקת הטבות פוגעת ביכולת העמיתים להשוות בין תנאי עסקה, הכוללת את המתנה, לתנאי עסקה שאינה כוללת מתנה או מכילה הטבה מסוג אחר.

בכירים בענף הגמל מבהירים כי מדובר בשיטת שימור חדשה יחסית, המופעלת כבר יותר משנה, והיא תוצאה ישירה של התחרות הגוברת בענף: "זה נפוץ בכל הענף ובכל הגופים, ובעיקר מוצע ללקוחות גדולים עם נכסים בהיקף של מאות אלפי שקלים ויותר".

מנכ"ל של חברת גמל מוסיף: "בשנה וחצי האחרונות היו מגמות חזקות מאוד של תחרות, ואז נכנס נוהג חדש של גופים להחזיר דמי ניהול אחורה. לצערי, הנוהג הזה השתרש חזק מאוד בשוק וכיום שילובים של הטבות קדימה ואחורה הם נפוצים מאוד. במקביל להנחה בדמי הניהול יצרנים מבטיחים גם להחזיר דמי ניהול שגבו בעבר. אתה מנסה להעביר כסף ממתחרה, אז הוא אומר ללקוח שהוא יחזיר לו אפילו דמי ניהול מלאים לשנה ויותר".

כך, עמית שלפני כמה חודשים רצה לעבור מפסגות לקופת גמל מתחרה, זכה לקבל מבית ההשקעות הבטחה לדמי ניהול נמוכים במיוחד של 0.4% מכאן ולהבא - אבל זה לא הספיק ופסגות צ'יפרה אותו גם בסכום כספי נכבד של 20 אלף שקל, שהופקד בחשבון הגמל שלו.

דוגמה נוספת היא של לקוח גדול של דש שביקש לעזוב. הבטחה של דש כי הוא ומשפחתו ישלמו דמי ניהול נמוכים של 0.4% לא הועילה, ובדש שלפו את הקלף המנצח - מענק של אלפי שקלים שיופקד בתוך כמה ימים בקופת הגמל.

ללקוח אחר הובטח מענק של 0.25% מהחיסכון שצבר בקופה. ויש עוד דוגמאות. בימים האחרונים נתקל לקוח נוסף, שכבר מילא טפסים להעברת קופת הגמל שלו לחברה מתחרה, בהצעת שימור שכללה מענק חד-פעמי בגובה 0.3% מהצבירה שלו, נוסף על הנחה בדמי הניהול מכאן ולהבא.

הגבול הדק של החוק

על ההתנגשות עם חוזר האוצר טוענים בשוק כי המענקים ניתנים בלא התחייבות מצד הלקוחות. "בעבר היו נותנים ללקוח מענק כאחוז מהנכסים וסיכמו אתו שיקבל אותו בעתיד, אחרי שנה או שנתיים. זה נוגד את הוראות הממונה וחוץ ממקרים בודדים זה כבר לא קורה", אומר בכיר אחר בענף. בחברת גמל אחרת הסביר המנכ"ל: "יש משהו בסיסי באתיקה של הלקוח שלא יעזוב רגע אחרי שקיבל את ההטבה".

במסמכים שבידי TheMarker ניתן לראות התניה של החזר דמי הניהול בכך שהלקוח יבטל מיידית את בקשת ההעברה.פעיל בענף מצביע על האבסורד העסקי שבנתינת מענק בלא התחייבות מצד הלקוח: "מה מונע מלקוח כזה לקחת את הכסף ולעבור חברה?" באחד הגופים הסבירו: "השיקול הוא או שאני מוותר על הלקוח, או שלפחות ארוויח משהו בעתיד".

לגבי החריגה מהמגבלה שהטיל האוצר על גובה ההטבה אומרים בשוק כי לפי פרשנות וייעוץ משפטי שקיבלו - ההוראה לא חלה על מה שמוגדר החזר דמי ניהול.

שיחה עם בכיר באוצר מבהירה כי התפישה באגף שוק ההון היא שכל עוד ההטבות אינן גימיק שיווקי שיכול להטעות את הלקוח, וכל עוד אינן מותנות בהתחייבות מצד הלקוח - זה בסדר. "בפרט אם בסופו של דבר זה מגדיל את החיסכון של העמית. אף שמבחינת החברות זה צעד טפשי".

פסגות ודש העדיפו לא להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker