מבחן של 130 מיליון דולר למוניטין של יצחק תשובה

לגדות ביוכימיה יש התחייבויות של 130 מיליון דולר, והיא צריכה לפרוע עד סוף 2011 תשלומים ב-41 מיליון דולר לבעלי האג"ח ולבנקים. האם בעל השליטה בגדות, יצחק תשובה, יעמוד מאחורי התחייבויות החברה?

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

>> המוניטין של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, והמחיר שאיש העסקים מוכן לשלם עבורם עלולים לעמוד למבחן נוסף. חברת גדות ביוכימיה, שעוסקת בייצור ושיווק של חומצת לימון וסוכר פירות (פרוקטוזה) נושאת על גבה התחייבויות פיננסיות נטו ב-130 מיליון דולר.

החברה אמורה לפרוע עד סוף 2011 תשלומי קרן וריבית של איגרות החוב מסדרה י' בהיקף של 17.4 מיליון דולר, ולפרוע תשלומי קרן וריבית על הלוואות בנקאיות לזמן קצר בסכום של 23.3 מיליון דולר.

לצד ההתחייבויות הפיננסיות מוטל על גדות ביוכימיה לממן את הגירעון הצפוי בתזרים המזומנים, בסכום של 4 מיליון דולר, ולתת הלוואות לחברות בנות בסכום של 8.7 מיליון דולר.

גדות ביוכימיה שקועה בקשיים תפעוליים ניכרים זה זמן רב, בשל השקעות שאפתניות שחלקן לא הבשילו, ובאחרות נקלעה לסכסוך עם שותפותיה. גדות ביוכימיה ייצרה עודף של 2.1 מיליון דולר בתזרים המזומנים מתחילת 2008, ומתחילת 2010 סבלה מגירעון של 15 מיליון דולר בתזרים המזומנים, כך שברור שכדי לעמוד בהתחייבויותיה יהיה צורך בשילוב של הזרמות הון על ידי הבעלים - קבוצת דלק ובתי זיקוק, הנפקות אג"ח, הלוואות בנקאיות, מימוש נכסים ואולי גם פריסה מחודשת של החוב הבנקאי.

גדות ביוכימיה נראית בשלב זה, לצד החברה הקשורה דלק נדל"ן, כמועמדת אף לחדלות פירעון, או לפחות להסדר חוב כפי שציינה חברת S&P מעלות השבוע, כשהורידה את דירוג איגרות החוב של החברה.

גדות ביוכימיה ציינה כי בכוונתה לממן את הגירעון הצפוי בתזרים המזומנים וצורכי המימון וההשקעות עד לסוף 2011, בסכום כולל של 55 מיליון דולר, באמצעות גיוס 20 מיליון דולר בהנפקת איגרות חוב, הנפקת זכויות בהיקף של 15 מיליון דולר, וקבלת הלוואות לזמן קצר מהבנקים בסכום של 17 מיליון דולר.

החובות הכבדים נצברו במהלך תוכנית השקעות שכללה הקמת מפעל לזיקוק סוכר גולמי בישראל בשותפות שווה עם חברת Lyle & Tate בהשקעה של 33 מיליון דולר; רכישת חברה לייצור רכיבים לתוספים תזונתיים בארה"ב בהשקעה של 15 מיליון דולר; והקמת מפעל לייצור חומצת לימון בסין שבו השקיעה החברה 51.5 מיליון דולר בהון עצמי ובהלוואת בעלים.

אסי ברטפלדצילום: קמחי מוטי

הפסד צורב במפעל לחומצת לימון

שתיים משלוש ההשקעות שביצעה גדות רחוקות מלהצדיק, ודווקא הגדולות שבהן. מפעל חומצות הלימון בסין הפסיד 2.7 מיליון דולר ברבעון הראשון, כתוצאה מהתייקרות הקסבה שהיא חומר הגלם בייצור, והעמסת ההוצאות הקבועות על נצילות של 50% בלבד מכושר הייצור.

מגזר חומצות הלימון והמלחים בישראל סובל מעלייה דרמטית במחירי הסוכר בשל הפסקת הייצור של המפעל המשותף עם Lyle & Tate, ומירידה במחירי חלק מהמוצרים הסופיים בגלל התאוששות אטית בביקוש העולמי. הרווח שלו התכווץ ב-80% ברבעון הראשון ל-200 אלף דולר. בעלי המניות של גדות ביוכימיה - קבוצת דלק (66%) ובתי זיקוק (23%) התחייבו להעמיד לרשותה מקורות בהיקף של עד 20 מיליון דולר. עד כה הם הזרימו לה 13.3 מיליון דולר נטו מאפריל 2010, ויתרת המקורות המובטחים מבעלי המניות היא 13.4 מיליון דולר.

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, נמנע עד כה מהסדר חוב שיכלול תספורת לבעלי האג"ח, גם כשמדובר בחברה עתירת חוב כמו דלק נדל"ן. כבעל השליטה בשותפויות הנפט והגז שנהנות מעלייה חדה במחירי הגז שהן מספקות לחברת החשמל יהיה לו קשה ציבורית להגיע להסביר מדוע לא יעמוד מאחורי התחייבויות של חברה קטנה יחסית כמו גדות ביוכימיה. העניין של תשובה בשימור יחסים תקינים עם שוק ההון מתעצם לנוכח צורכי המימון הגדולים של קידוח "תמר".

מתקרבת ל-20%

בתי זיקוק, שחובה הפיננסי מגיע ל-2.6 מיליארד דולר בעקבות ההשקעות הכבדות במתקן לייצור דלק נקי, ובהגדלת כושר הייצור, זקוקה גם היא ליחסים תקינים עם שוק ההון. לכאורה, ניתן היה לצפות ששוק ההון יהיה רגוע ביחס לרמת המחויבות של בעלי המניות. ואולם התשואה של איגרות החוב מסדרה י' של גדות ביוכימיה שמשך החיים הממוצע שלהן הוא 1.6 שנים קרובה ל-20%, כך שייתכן שלא כולם משוכנעים שגם הפעם יעמוד תשובה מאחורי החברה הבת כפי שעשה בתחילת העשור הקודם, כשנתן ערבות אישית של 300 מיליון שקל לחברת גרין שהסתבכה בהשקעות כושלות בחברות היי-טק שאותן מימנה בהלוואה מבנק לאומי.

בעלי המניות מהציבור בגדות ביוכימיה יכולים רק להצטער על שלא נענו להצעת הרכש שהיפנתה קבוצת דלק לפני שנתיים, בדיוק במחיר של 15 שקל למניה כאשר מחיר המניה כיום הוא 4.2 שקלים שמשקף שווי של 78 מיליון שקל לחברה והסחירות בה אפסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker