"עם כאלה פערים חברתיים, סין יכולה לשכוח מצמיחה של 10% בשנה"

משקיעים רבים צופים האטה בסין, אך כלכלן קרדיט סוויס, ג'וזף טאן, מעריך כי השוק הסיני יפתיע לחיוב בהמשך השנה - וטוען כי החששות של הממשל הם העלייה ביוקר המחיה והאי-שוויון

מיכל רמתי

>> בשנים האחרונות, ובייחוד מאז פרוץ המשבר הפיננסי העולמי, חשיבותה של סין בזירה הכלכלית הגלובלית בולטת יותר ויותר. על רקע המשבר, שבו המשיכה סין לצמוח לצד כלכלות מתעוררות חשובות אחרות - גם כשהכלכלות המפותחות נכנסו למיתון - גברו ההערכות כי סין נגמלת מהתלות הקשה בכלכלה האמריקאית, ומתחילה להיות מעצמה עצמאית שגורלה לא רק מושפע, אלא גם משפיע על הכלכלה העולמית.

ג'וזף טאן, הכלכלן הראשי לאזור אסיה בחטיבת הבנקאות הפרטית של קרדיט סוויס, מעריך כי ארבע הסוגיות המרכזיות ביחס לסין הן: עלייתם של הצרכנים בשווקים המתעוררים, בעיית המימון של הרשויות המקומיות במדינה, החשש מ"נחיתה קשה" בשל הידוק המדיניות המוניטרית וסוגיית המט"ח ו"מלחמת המטבעות".

ג'וסף טאןצילום: קרדיט סוויס

"העולם נהפך לרב-קוטבי"

לדברי טאן, אף שהכלכלה העולמית יצאה רשמית מהמשבר, הדי שהמשבר עדיין מורגש היטב. כך, ארה"ב סובלת משיעור אבטלה גבוה של 9.1% והצריכה הפרטית במדינה עדיין מגמגמת. "אסיה עדיין חשופה מאוד לצריכה הפרטית בארה"ב - צריכה פרטית חלשה בארה"ב משפיעה על אסיה.

"עם זאת, רואים כי משקל היצוא מאסיה לארה"ב ירד בשנים האחרונות, מכ-30% בתחילת העשור הקודם לכ-10% כיום. אנו רואים בכך שינוי ארוך טווח במגמות הצריכה הפרטית בעולם, בין השאר מכיוון שכוח הקנייה של אסיה גדל מאוד", מדגיש טאן.

בנקודת הזמן הנוכחית רואה טאן את סוף ההגמוניה האמריקאית: "אנחנו רואים שינוי במאזן הכוחות העולמי - מארה"ב, שהיתה עד העשור הקודם הדומיננטית, לשווקים המתעוררים. אנו צופים תנודתיות רבה, וצריך לחכות ולראות אם העולם מסוגל לקבל את עלייתה של סין".

טאן טוען כי יש עדויות רבות לתחילת ההתנתקות של אסיה מהעולם המערבי: "בעבר היתה נפוצה ההנחה שכשארה"ב מתעטשת, אסיה מצטננת - וכולם ציפו מארה"ב שתנהיג את הכלכלה העולמית. בהדרגה אנחנו רואים כי העולם כבר הרבה פחות דו-קוטבי, ויותר רב-קוטבי". הוא מסביר כי השינוי מורגש במיוחד בתחום מדיניות החוץ, למשל בתחום המט"ח: "ארה"ב רואה את המטבע הסיני כחלש מדי. מבחינת סין, הבעיה מונחת במצב החובות של ארה"ב, בשל אחזקותיה העצומות באג"ח ממשלתיות של ארה"ב".

צילום: בלומברג

עם זאת, לדבריו, צריך להיזהר מהנחה בדבר התנתקותה של אסיה. "צריך גם להביא בחשבון כי אסיה מורכבת מהרבה מדינות. כמה מהן אמנם 'נפרדו' מארה"ב, אבל במקום זאת נצמדו לסין".

השינוי מורגש גם בתחום השיווק והייצור בסין. יותר ויותר חברות מערביות מנסות להיכנס לשוק הסיני, כדי לנצל את תנופת הצמיחה בצריכה הפרטית במדינה. במקביל, רואים מגמה של חברות סיניות המייצרות מוצרים מורכבים יותר שסין אינה ידועה בהם, כמו מכוניות. "יצרניות זולות יכולות לחדור למדינות המפותחות פחות. יש יצוא לאפריקה. אפילו בסינגפור יש מכוניות של ג'ילי, אבל בהיקפים נמוכים מאוד.

"המוצרים הסיניים ממותגים באופן נמוך מאוד. קשה לדמיין את ג'ילי משווקת מכוניות ביפאן או בקוריאה. הם צריכים לשווק כלפי מטה, למדינות הפחות מפותחות", מסביר טאן.

הגידול בהכנסה הממוצעת בסין

"הנדל"ן בסין לא מסכן את הבנקאות"

חשש עיקרי נוסף בקרב משקיעים קשור לשוק הנדל"ן הסיני, הנחשב בעיני רבים בועה ספקולטיבית. טאן גורס כי הערכה זו אינה "מסתכלת" על התמונה במלואה: "אם מסתכלים על כל סין, רואים כי מחירי הנדל"ן עלו בכ-10% בלבד - עלייה סבירה. אבל בערים הגדולות, כמו בייג'ין ושנחאי, רואים צמיחה של 40%-50% בשנה - הרבה כתוצאה מספקולציות בשוק הנדל"ן".

עם זאת, להערכתו, גם אם תתפוצץ הבועה בשוק הנדל"ן לא נשקפת סכנה משמעותית למערכת הבנקאות המקומית. "עסקות רבות מתבצעות במזומן, והבנקים אינם מעורבים בשוק. אף שהרבה אנשים ייפגעו, מערכת הבנקאות אינה צפויה לספוג הלם דומה לזה שנחווה במדינות כמו ארה"ב ובריטניה", הוא מדגיש.

אלא שהבנקים אינם חסינים לגמרי מפני שוק הנדל"ן הסיני. החשיפה העיקרית שלהם היא דרך הלוואות לפרויקטים שנטלו השלטונות המקומיים, שניצלו עלייה במחירי הקרקעות כבטוחות להלוואות. "חלק מהפרויקטים שלצורך הקמתם נלקחו ההלוואות אינם בני-קיימא באופן מסחרי, ויש סכנה לבנייה עודפת בסין", אומר טאן, ומציין כי בקרדיט סוויס מעריכים שהיקף ההלוואות הללו עשוי להגיע ל-9 טריליון יואן (כ-1.39 טריליון דולר). "במקרה של משבר, אם נניח שכ-40% מהלוואות יהפכו לבעייתיות - הרי שמדובר בבעיה משמעותית".

לדברי טאן, בקרדיט סוויס לא צופים נחיתה קשה של הכלכלה הסינית. "אנו צופים צמיחה של 8.8% בכלכלה הסינית השנה. פחות מ-10.3% שצפינו בשנה שעברה, אבל לא ממש בתחום הנחיתה הקשה. הרבה מהחששות לגבי סין - בעיקר הידוק מוניטרי מוגזם - לדעתנו מוגזמים".

אוכלים מחוץ לקניון בשנחאיצילום: בלומברג

טאן מעריך כי נתוני האינפלציה באסיה יתמתנו בהמשך השנה. "איננו חושבים שיהיה מצב של מצוקת נזילות בסין. יש מספיק פתרונות ומספיק משאבים כדי להתמודד עם הבעיות. אם יהיה צורך, לממשל יש כסף להזרים הן לממשלות המקומיות הן לבנקים".

לדעתו, חסינותה הכלכלית של סין עשויה דווקא להפתיע את השווקים לטובה, והפתעה זו עשויה להוביל עליות בשווקים בהמשך השנה. "הערכות השווי של בורסות המניות בסין נמוכות כעת באופן היסטורי - ולכן אני צופה כי השווקים יתחילו להתאושש, ולדעתי ההערכות לגבי מצוקת ההלוואות בסין הן מוגזמות".

שכרם השנתי של עובדי יצור

טאן מסביר מדוע ממשלת סין מנסה להתמודד עם האינפלציה ועם שוק הנדל"ן באמצעות צעדים אחרים מהעלאות ריבית פשוטות. "סין לא עובדת כמו מדינות מערביות, שבהן יש שיעור ריבית אחד מרכזי המחלחל לכל ההלוואות בשוק. בסין יש הרבה שיעורי ריבית שונים, המנוהלים על ידי רשויות שונות.

"יש ריבית שונה על הלוואות, על פיקדונות, על פעילות בין-בנקאית. העלאות ריבית, לכן, אינן אפקטיביות במידה רבה - מה שמשפיע יותר הוא הגבלת זמינות האשראי, ההלוואות".

הסינים הגדילו באחרונה את דרישת יתרות המט"ח של הבנקים. "אנו צופים כי הרשויות הסיניות ימשיכו בקו זה, במיוחד בשיעור היתרות", אומר טען, אבל מוסיף כי אם פעילות ההלוואות תמשיך להתייצב, כפי שנראה בחודשים האחרונים, ייתכן שמגמה זו תגיע לסיומה.

סניף איקאה בשנחאיצילום: בלומברג

לטענתו, סיבה נוספת לשימוש באמצעי זה - ולא בשיעורי הריבית - היא שוק המט"ח החם. "השוק הסיני הוצף בכסף זול מארה"ב וממדינות אחרות בעולם המפותח, לאחר שמדינות אלה הזרימו כספים לכלכלותיהן כדי להתמודד עם המשבר. הסינים שמרו על חולשת היואן, ועלות הייצוב הזה גבוהה מאוד, מכיוון שסין צריכה לקנות דולרים ולמכור יואנים. כשמעלים את דרישות היתרות מהבנקים, מעבירים אליהם חלק מעלות הייצוב הזו.

"אחד החששות העיקריים בקרב קובעי המדיניות בסין אינו חוזק המטבע הסיני, אלא האי-שוויון החברתי. בסין רואים התדרדרות משמעותית במדדים של שוויון, כמו מדד ג'יני, ופערים מתרחבים בין עשירים לעניים. זה יוצר המון בעיות, ומגיע לנקודה שבה כולם מבינים כי סין לא יכולה להמשיך לצמוח לנצח בקצב של 10% לשנה - וללא צמיחה שכזו, האבטלה תהפוך לבעיה מהותית", מפרט טאן.

"בסוף עלולה להיות התפרצות"

אחד הצעדים שנקטו הסינים כדי להתמודד עם בעיית האי-שוויון היה העלאת שכר המינימום. עובד ייצור בסין מרוויח 4,000 דולר לשנה - סכום שנראה לישראלים נמוך ביותר, אבל אינו מהנמוכים באסיה. מדובר, לדברי טאן, בשכר שנתי כפול מזה שמשתכר עובד בווייטנאם.

אסיה מתנתקת מהתלות בארה"ב

"יש מחויבות מצד הסינים לשפר את התנאים לעובדים", מוסיף טאן, ומציין דיור בר-השגה כצעד נוסף שנוקטים הסינים במאמץ לשמור על יוקר מחיה סביר בסין. כך, בחמש השנים הקרובות הרשויות הסיניות מתכננות להקים 36 מיליון יחידות דיור לעניים.

"אם נזכרים במקרה של מפעל פוקסקון בשנה שעברה ובשערוריית ההתאבדויות שם, רואים כי יש בעיה ברורה - אי אפשר להמשיך בתנאי התעסוקה הקיימים, שהם מזעזעים לעתים. יוקר המחיה עלה בסין בשנים האחרונות, והשכר לא עלה בהתאם", הוא מסביר.

הפתרון היחיד, להערכתו, הוא העברת חלק מפעילות הייצור למערב סין, מאזור הדלתא שמתייקר בהתמדה. "צעד כזה יסייע לפיתוח מערב סין - אבל הבעיה היא שיש מעט מאוד קישוריות בין הנמלים בדלתא המזרחית לאזורים המערביים".

מפעלים רבים עשויים לעבור דווקא לאזורים אחרים בדרום-מזרח אסיה; וייטנאם ואינדונזיה, למשל, צפויות להרוויח ממעבר כזה. "אחד היתרונות הוא שאין ריכוז באזור מסוים, מה שמעניק הגנה מפני סיכוני אספקה אזוריים, כמו שראינו באחרונה ביפאן", אומר טאן בהתייחסו לפגיעת רעידת האדמה ביפאן, שריכוז יצרניות החלפים למכוניות בה גרם לשיבושי אספקה ברחבי העולם.

צילום: בלומברג

מאמצי הממשל הסיני לשפר את תנאי המחיה גם בקרב השכבות החלשות מקבלים משנה תוקף על רקע ההתקוממויות בצפון אפריקה ובמזרח התיכון בחודשים האחרונים. "השפעותיו של 'אביב העמים הערבי' מורגשות מאוד בסין. השפעות המדיה החברתית על הפוליטיקה גוברות, ויותר ויותר קשה לצנזר את האינטרנט.

"סין מגבילה מאוד את האינטרנט, אבל בני אדם תמיד מוצאים דרך לעקוף את המגבלות האלה. בשלב מסוים הממשלה תצטרך להתמודד עם בעיות אלה. יש הרבה תסכולים, ואם ימשיכו להגביל אותם בסוף עלולה להיות התפרצות.

"לא הייתי שולל את האפשרות שבהמשך הדרך נראה יותר חוסר נחת. אבל שאלת מיליון הדולר היא כיצד הממשל יצליח להקשיב יותר לאוכלוסייה יותר ויותר מיודעת - ולשמור על הרמוניה", מסכם טאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker