מחירי הדלק והדיור זינקו במאי - מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.5%

מתחילת השנה עלה המדד ב-1.8%; סעיף הדיור עלה ב-1.1%, לצד התייקרות הדלק ב-2.7% והמזון ב-0.4%

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

מדד המחירים לצרכן בישראל עלה בחודש מאי ב-0.5%, כך הודיעה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. העלייה בהתאם להתחזיות, כאשר שמונה מתוך 14 כלכלנים בסקר בלומברג חזו אינפלציה במשק בשיעור זהה, בעוד התחזית האגרסיבית ביותר היתה לעליית מחירים של 0.7%, על פי תחזיתו של אחד הכלכלנים.

מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.8%. ב-12 החודשים האחרונים הסתכמה האינפלציה ב-4.1%. על פי המגמה לתקופה זו, הגיע קצב הגידול השנתי של מדד המחירים לצרכן ל-3.9% - גבוה מהגבול העליון של יעד יציבות המחירים הממשלתי - 3%.

המדד ללא ירקות ופירות עלה ב-4%, ללא אנרגיה ב-3.7% והמדד ללא דיור עלה ב-3.4%. מדד שכר הדירה עלה ב-0.2%. סעיף שירותי הדיור בבעלות הדיירים בלט עם עלייה של 1.1%. אחד הסעיפים הנוספים אשר השפיעו על מדד מאי הוא דלק ושמנים לכלי רכב, שהתייקרו ב-2.7%.

מדד המחירים לצרכן הוא אחד הפרמטרים החשובים שבוחן בנק ישראל בבואו לקבוע את גובה הריבית במשק. הבנק כבר הודיע כי הוא חותר להעלאת ריבית על מנת להשיב את רמתה לתחום ה"נורמלי". כעת מנסים הכלכלנים להעריך באילו חודשים בדיוק יעלה הבנק את הריבית.

עליות משמעותיות נרשמו בסעיפים הבאים: הפירות הטריים התייקרו ב-3.9%, מחירי ההלבשה וההנעלה עלו ב-2.8%. גם אחזקת הדירה עלתה ב-0.4%, והמזון התייקר ב-0.4%. מנגד, הירקות הטריים הוזלו ב-7.7% ומחירי הריהוט ירדו ב-0.7%.

על-פי נתוני המגמה לתקופה זו, קצב הגידול השנתי של מדד המחירים לצרכן הגיע ל-2.0%, של המדד ללא דיור נותר ללא שינוי וקצב הגידול של המדד ללא דיור וללא ירקות ופירות הגיע ל-0.3%.

איילת ניר, כלכלנית ראשית בבית השקעות IBI, העריכה טרם פרסום המדד כי האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים על בסיס מדד אפריל צפויה לעמוד על 2.7% בלבד - כלומר תיכנס לתוך יעד הממשלתי כבר בשנה הקרובה. "בשבוע האחרון נרשמה עלייה בציפיות האינפלציה הנגזרות מהשוק לשנה, בעוד בטווחים בינוניים נרשמה ירידה בציפיות הנגזרות", ציינה ניר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker