תשובה, אהובי ובינו לא הצליחו לארגן החוב מחדש - ו-RBS השתלט על נכסים בסך מיליארד ליש"ט

הבנק הסקוטי השתלט על נכסים במלונות מריוט בבריטניה שבבעלות דלק נדל"ן, יגאל אהובי, דוראה ואלקטרה נדל"ן שתרשום הפסד של 6.3 מיליון ליש"ט

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם עוזרי

הבנק הסקוטי RBS השתלט על פורטפוליו נכסים בשווי מיליארד ליש"ט שבבעלות דלק נדל"ן, אלקטרה נדל"ן, קרן פיבי ויגאל אהובי. מדובר על 42 מלונות בבריטניה של רשת המלונות מריוט, שנרכשו על ידי השותפות בשנת 2007. ההשתלטות נעשתה לאחר שמועד פירעון ההלוואה שלקחו השותפים לשם רכישת המלונות הגיע, ואלו לא הצליחו לארגן מחדש את החוב.

בקרן שהחזיקה במלונות מריוט שותפות 5 חברות ישראליות: דלק נדל"ן שבשליטת יצחק תשובה מחזיקה 17% מהחברה, בלנהיים של יגאל אהובי מחזיקה 13%, אלקטרה נדל"ן עם 10%, קרן פיבי של צדיק בינו 5% וחברת דוראה מחזיקה 3%. על פי מקורב לדלק, רו"ח יצחק סוארי מחזיק אף הוא 3%-5% מהחברה. את הנתח הגדול ביותר בקרן מחזיקה קרן ההשקעות האירית קווינלנד עם 44% ממניות החברה.

בסוף 2006 דיווחו החברות על העסקה, במסגרתה רכשו 47 מלונות של רשת מריוט מרשת המלונות עצמה ומהבנק הסקוטי, שכיום מחזיר לידיו את הנכסים. היקף העסקה הסתכם ב-8.3 מיליארד שקל והיא נרשמה כאחת מעסקות הנדל"ן הגדולות של חברות ישראליות מאז ומעולם. בעת חתימת העסקה, ההערכות היו כי בתי המלון יניבו הכנסה שנתית של 640 מיליון שקל.

יגאל אהובי

עסקת הרכישה הושלמה בסוף מארס 2007, כאשר בנק RBS העמיד לרוכשים הלוואת בשווי מוערך של 700 מיליון ליש"ט. מאז הרכישה, נפלו מחירי הנדל"ן בבריטניה. דלק נדל"ן וקרן פיבי כבר הספיקו להפחית את שווי הנכס בספרים ל-0. שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות IBI, מעריך כי אלקטרה נדל"ן תיאלץ לרשום הפסד של 6.3 מיליון ליש"ט בגין החזרת הנכס לאחר שכבר מחקה כ-14 מיליון ליש"ט בגין העסקה.

"עסקת הענק הזו מסתיימת היום במפח נפש", אומר  ליפמן. "שווי הנכס ירד משמעותית אל מתחת לשווי החוב. החברות לא הצליחו להגיע להסכמות עם הבנק, בניגוד לעסקת ההילטונים, והפסידו את כל ההון העצמי ששמו בעסקה".

כבר בדצמבר דיווחו החברות השותפות כי הן לא עומדות בתנאים (קובננטים) להחזר ההלוואה ולאחר משא ומתן מתמשך מינה אתמול הבנק RBS כונס נכסים לנכסים. מכיוון שמדובר על הלוואת אפותיקי (נונ-ריקורס), עיקול הנכס מהווה למעשה חיסול החוב של השותפות לבנק.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

מגורמים המקורבים לחברה נמסר כי המשא ומתן מול הבנק נוהל למעלה משנה על ידי יגאל אהובי, והפנייה לכונס נעשתה כהפגנת שריר מצד הבנק לאחר שהצדדים לא הצליחו להגיע להבנות. "למינוי כונס הנכסים אין השפעה במובן התזרימי או החשבונאי", אמר אותו גורם. "ההשפעה היחידית היא תדמיתית כשכל כך הרבה שותפים ישראלים לא מצליחים לארגן מחדש את החוב".

צילום: האתר של מלונות מריוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker