מגדל שוקי הון מזהירה: "שוק הרכב עומד לפני תיקון מטה; אין זה הזמן להשקיע במניות בתחום"

ערן יונגר: "קרסו מוטורס נמצאת בשיא רווחיות שצפויה לרדת; דלק רכב צפויה לרדת בנתחי השוק"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

"שוק הרכב בישראל צמח בחמשת החודשים הראשונים של השנה בקצב שנתי של כ-12%, אולם להערכתנו, אנו לפני תיקון כלפי מטה, זאת עם ההשפעה של רעש האדמה ביפן שתבוא לידי ביטוי בחודשי הקיץ", כך מזהיר הבוקר (ד') האנליסט ערן יונגר מבית ההשקעות מגדל שוקי הון בסקירה שהוציא על שוק הרכב המקומי. "במבט על כלל השוק אנו סבורים כי אין זה הזמן להשקיע בשוק הרכב וממליצים להחזיקו מתחת למשקל השוק", הוסיף יונגר.

בדבריו, מזהיר עוד יונגר כי השפעת רעש האדמה ביפן תורגש בחודשים יולי ואוגוסט, ותיתכן אף השפעה רחבה יותר על יצרנים מחוץ ליפן. "קצב המסירות בחמשת החודשים הראשונים של שנת 2011 משקף צמיחה שנתית של כ- 12% לעומת אשתקד עם שיא מסירות של כ- 242 אלף כלי רכב. אנו מעריכים כי לאור הירידה בייצוא ביפן יתמתן קצב זה בחודשים הקרובים, והצמיחה השנתית תסתכם עם מסירות של כ-230 עד 235 אלף כלי רכב, המשקפים שיעור צמיחה של כ- 7%".

עוד מציין יונגר כי ישראל נפגעה יותר ממדינות אחרות בשל הירידה בייצוא מיפן. הוא מדגיש כי יצוא הרכבים לכל העולם ירד בכ-67% באפריל לעומת אשתקד, בעוד היצוא לישראל נפל בשיעור של כ-72%. "כתוצאה מכך, אנו מעריכים כי נהיה עדים לירידה חדה בהיצע הרכבים מיפן בחודשים הקרובים - דבר שעשוי להביא להמשך איבוד נתחי שוק לטובת יצרנים שאינם יפנים".

בהתייחסו למניות חברות הרכב הנסחרות בבורסה, יונגר אינו צופה טובות. בנוגע לדלק מוטורס, טוען האנליסט כי החדשות הרעות עדיין לפניה, וכי היא צפויה לרדת בנתחי השוק. "אנו סבורים כי הירידה בייצור ובייצוא מיפן יביאו לירידה בנתח השוק של דלק רכב, שיסתכם בכ-14.5% בשנת 2011", מסביר יונגר.

לדבריו, לחברה שתי נקודות חולשה עיקריות: האחד - שוק הליסינג, שבו יש ין חזק המביא לירידה במכירות לליסינג מול מתחרות חזקות המייבאות ביורו ובדולר; והשני -  השוק הפרטי, שבו נעדרת החברה מקטגוריות רכב צומחות לשוק הפרטי כמו רכבי מיני, מיקרו-וואן ורכבי פנאי. כתוצאה מכך מוריד יונגר את מחיר היעד של דלק רכב ל- 43 שקל ושומר על המלצת "החזק".

בהתייחסו למניית קרסו , שהונפקה לפני כשבועיים ומנייתה החלה להיסחר בבורסה ביום שני, טוען יונגר כי החברה נמצאת בשיא רווחיות שצפויה לרדת. "קרסו נהנית כרגע מרווחיות גבוהה לאור תמהיל רכבים יקר, אולם כניסה חזקה לשוק הליסינג תביא לירידה במרווחים. נוסף על כך, היעדרות מקטגוריות השוק המרכזיות, משפחתיות ורכבי מנהלים, מונעת צמיחה בנתחי השוק", הוא מסביר.

עם זאת, יונגר מציין כי נתח השוק של קרסו צפוי לצמוח השנה לכ-8% עם סך מסירות של כ- 18.5 אלף כלי רכב כתוצאה מעלייה בקצב המסירות של ניסן ג'וק ולמרות הירידה בייצור ביפן. יונגר נוקב במחיר יעד של  15 שקל (קרוב למחיר הנוכחי בבורסה - 15.11שקלים) בהמלצת "החזק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker