פישר איבד את קרן המטבע - עשוי לרוץ לראשות הבנק העולמי

"למרות ההחלטה - אני לא מצטער שהתמודדתי", אמר אתמול הנגיד, בעקבות החלטת דירקטוריון קרן המטבע לא להעלות את הגיל שבו ניתן להגיש מועמדות לתפקיד

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק

>> סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, נפסל אתמול מהמרוץ לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF). בלילה שבין יום שני ליום שלישי, לאחר חצות, קיבל פישר טלפון מוושינגטון, שבישר לו כי מועצת הדירקטורים של קרן המטבע החליטה לא לשנות את תקנון הקרן, ולפיכך מועמדותו לתפקיד יו"ר הקרן בטלה. פישר הוא בן 67, ולפי תקנון הקרן יכולים להציג את מועמדותם לתפקיד יו"ר הקרן רק מי שגילם אינו עולה על 65 ביום כניסתם לתפקיד.

אין ספק, החלטת הקרן משמעותה סטירה לנגיד בנק ישראל. פישר סבר כי בשל אישיותו, מומחיותו, מעמדו בקהילייה הכלכלית הבינלאומית והתמיכה לה זכתה מועמדותו בכמה מדינות קובעות, תקנון הקרן ישונה כדי לאפשר לו להתמודד על תפקיד יו"ר הקרן. אתמול התברר כי טעה.

בנק ישראל פירסם אתמול הודעה תחת הכותרת, "דירקטוריון קרן המטבע לא איפשר לפרופסור סטנלי פישר להתמודד על ראשות הקרן משום שהוא מבוגר מ-65". בהודעה נכתב כי "בעת שהצטרף למרוץ, ביום שישי האחרון, אמר הנגיד כי הוא סבור שהאתגרים עמם מתמודדת הכלכלה הגלובלית בעידן שאחרי המשבר והמשימות שנגזרות מכך עבור קרן המטבע, הופכים אותו למועמד טבעי לתפקיד. זאת, בשל הניסיון הייחודי שצבר כנגיד בנק ישראל באחת התקופות המאתגרות של המשק הישראלי, וכן לאחר ששימש במשך שבע שנים בתפקיד השני בחשיבותו ב-IMF, שבמהלכן צבר ניסיון מעשי והבנה מעמיקה בכלכלה העולמית, כולל בניהול משברים כלכליים.

הנגיד טען כי מגבלת הגיל היא עניין טכני, "פרט זניח לעומת הצורך בבחירת המועמד המתאים ביותר להובלת הקרן בעת הנוכחית". פישר קובע בהודעה: "אני סבור שמגבלת הגיל, שנקבעה בעבר בתקנון הקרן על 65, אינה רלוונטית כיום, וקיוויתי שדירקטוריון הקרן ידון בנושא וישנה את התקנון, לא רק לטובת המועמדות שלי לראשות הקרן, אלא גם לטובת המועמדים שיבואו בעתיד. למרות ההחלטה, אני לא מצטער שהתמודדתי. אני כן מצטער שלא ניתנה לי ההזדמנות להציג בפני דירקטוריון הקרן את ניסיוני ואת הכישורים שלי".

פישר ציין עוד, "אמשיך למלא בשמחה ובגאווה את תפקיד נגיד בנק ישראל, להגשים את המשימות שהצבתי לעצמי ולתרום לכלכלת ישראל. אני רוצה להודות לראש הממשלה ולשר האוצר על תמיכתם הבלתי מסויגת בי בעת שהצטרפתי למרוץ, ועל כך שהביעו תקווה שאמשיך לשמש כנגיד".

סטנלי פישרצילום: רויטרס

פישר ידע כי לא ימונה ליו"ר קרן המטבע

בכך תמה סאגת פישר כראש קרן המטבע עוד לפני שהחלה. ואולם הסאגה הותירה אחריה משקעים ומסקנות חשובות. קרן המטבע נהגה כמצופה, כאשר הודיעה כי לא תשנה את התקנון שלה במהלך ההתמודדות לתפקיד יו"ר הקרן. נכון שהסעיף המגביל את ההשתתפות ל-65 שנה אנכרוניסטי ואינו עונה על צורכי התקופה, אבל על כך היה צריך לחשוב קודם.

ואולם השאלה היותר חשובה היא מדוע פישר החליט להתמודד על תפקיד היו"ר ביום שישי האחרון, ערב סגירת רשימת המועמדים לתפקיד, אף שידע כי סיכויו להיבחר נמוכים, גם בשל נושא הגיל וגם מכיוון שבמשך 65 שנות כהונת הקרן נהוג היה, בהתאם להסכם האמריקאי-אירופי, לבחור לתפקיד יו"ר הקרן נציג של אירופה.

פישר היה צפוי לכנס היום מסיבת עיתונאים לכתבי הכלכלה הישראלים ולכתבי סוכנויות הידיעות והעיתונות הזרה היושבים בירושלים, כדי להסביר את מהלכיו בנושא, אך מסיבת העיתונאים בוטלה. ההערכה היא כי נגיד בנק ישראל נדחף למהלך על ידי מקורבים אמריקאים בכירים מאוד, שהעריכו כי עשויות להתעורר בעיות עם שני המועמדים האחרים לתפקיד יו"ר קרן המטבע, שרת האוצר הצרפתייה, כריסטין לגארד, ונגיד הבנק המרכזי של מקסיקו, אוגוסטין קרסטנס, שיאפשרו את בחירת פישר כמועמד אלטרנטיבי. פישר ידוע כאדם זהיר מאוד, חכם, מתוחכם, היודע תמיד להסתכל כמה צעדים קדימה. ההערכה היא כי לא היה מגיש את מועמדותו לתפקיד יו"ר קרן המטבע רק בשל שבריר הסיכוי לבחירה.

אנשים המכירים את הנגיד מקרוב מעריכים כי ידע שלא יהיה יו"ר קרן המטבע. אם כך, מדוע בכל זאת הגיש את מועמדותו, לאחר שב-2007 שקל להתמודד על התפקיד (כיליד רודזיה ונציג אפריקה), ולא הגיש בסופו של דבר את מועמדותו (מול דומניק שטראוס-קאהן)? ההערכה היא כי פישר הלך על צעד שמבחינתו הוא Win-Win.

פישר הודיע ביום שישי האחרון לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר האוצר, יובל שטייניץ, ודה-פקטו גם לכלל הציבור בישראל, ובעיקר לראשי הכלכלה והמשק בעולם המפותח, כי מבחינתו סיים את תפקידו כנגיד בנק ישראל, וכי הוא סיים את תפקידו בישראל, ופנוי מעתה לקבלת תפקידים מרכזיים במשק העולמי, רצוי בארה"ב. אם יקבל את תפקיד יו"ר קרן המטבע, מה טוב. אם לא, ימשיך בתפקיד נגיד בנק ישראל בעוד חודש, חצי שנה, שנה, עד שתגיע ההצעה המעניינת. והוא מאמין שהיא תגיע.

בעוד כשנה תסתיים כהונת נשיא הבנק העולמי, האמריקאי הרפובליקאי רוברט זוליק, שמונה לתפקיד על ידי נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש הבן. לתפקיד יוקרתי זה אין מגבלת גיל. פישר הוזכר לפני כארבע שנים כמועמד לתפקיד, אך צוין כי סיכויו לקבל אותו נמוכים, מכיוון שהוא מזוהה עם המפלגה הדמוקרטית.

בשנה הבאה יחליט נשיא ארה"ב, ברק אובמה הדמוקרט, מי יהיה המועמד מטעמו לתפקיד הנשיא הבא של הבנק העולמי. בעוד תפקיד יו"ר קרן המטבע שמור באופן מסורתי לאירופאי, תפקיד נשיא הבנק העולמי שמור לאמריקאי. אם פישר יהיה מועמד לתפקיד ראש הבנק, הוא יהיה מועמד מטעמה של ארה"ב ולא ישראל.

גילאים של בעלי תפקידים בולטים בעולם

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, גד סואן, התייחס אתמול לאירועים ואמר: "מבחינה אישית אני מצר על כך שהנגיד לא נבחר, שכן הוא בהחלט מועמד ראוי לתפקיד יו"ר קרן המטבע. עם זאת, המשק הישראלי הרוויח. בזכות מעמדו האישי והמוניטין שצבר במשך השנים, זוכה ישראל ככלל ובנק ישראל בפרט למעמד יוצא דופן במוסדות כלכליים ברחבי העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker