עמיר שיווק ויו"ר סופר פארם ישקיעו 30 מיליון דולר בחברת קנאביס

חברת החקלאות הציבורית תשקיע יחד עם ליאון קופלר בחברת BOL, המגדלת ומוכרת קנאביס רפואי בישראל ■ החברה צפויה לצאת להנפקה בבורסה בארה"ב או קנדה ■ ההסכם מספק הצצה לרמת הכדאיות הכלכלית של התחום

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תעשיית גידול הקנאביסצילום: FABRICE COFFRINI / AFP
גיא ארז

כחצי שנה לאחר ההודעה הראשונית על כניסה לתחום הקנאביס הרפואי, חברת עמיר שיווק הודיעה על אישור ההתקשרות המיוחל - ומנייתה מגיבה בזינוק חד. אמש (א') הודיעה החברה, העוסקת באספקה ושיווק תשומות לחקלאות, כי חתמה על הסכם השקעה בחברת BOL (Breath Of Life) הפעילה בתחום הקנאביס הרפואי בישראל.

את ההשקעה, בסכום של 30 מיליון דולר, תבצע עמיר שיווק יחד עם יו"ר ובעל השליטה של סופר-פארם, ליאון קופלר (שישקיע מכספו הפרטי; ג"א). עמיר שיווק תשקיע 20 מיליון דולר וקופלר ישקיע 10 מיליון דולר. ההשקעה הראשונית תסתכם ב-10 מיליון דולר. 

הסכם ההשקעה בנוי כהלוואה שניתנת להמרה ב-BOL, שתישא ריבית שנתית של 8%. ההלוואה תיפרע החל מתום 4 שנים ממועד השלמת העסקה ועד לתום 18 חודשים נוספים. חברת עמיר שיווק וקופלר יוכלו להגדיל את ההשקעה לכ-38 מיליון דולר, באמצעות כניסת משקיע נוסף לתאגיד המשקיע, באופן שיקטין את חלקם היחסי בגוף המשקיע. 

חברת BOL, המחזיקה ברישיונות המאפשרים פעילויות של ריבוי, גידול, עיבוד, ייצור ומכירה של קנאביס רפואי בישראל, התחייבה לפעול לביצוע הנפקה לציבור (IPO) של הפעילות בבורסה "מוכרת" כמו קנדה או ארה"ב. במקרה כזה המשקיעים ימירו את הלוואותיהם במניות. במקרה זה (הרצוי מבחינת המשקיעים), הם יקבלו 24.5% מקבוצת BOL תמורת 30 מיליון דולר, כלומר ההסכם משקף ל-BOL שווי של כ-122.4 מיליון דולר (אחרי הכסף).

לפי הדיווח לבורסה, "BOL פועלת בתחום הקנאביס הרפואי בישראל תחת רישיונות של משרד הבריאות, והיא החברה היחידה בישראל שקיבלה רישיון פעילות במסגרת ההסדרה החדשה שאושרה על-ידי ממשלת ישראל ב-2016 בכל חוליות השרשרת המרכזיות - משלב הריבוי, דרך הגידול והייצור הכולל את מתקן החקלאות המשוכלל והגדול בישראל בתקן GAP-IMC, ועד חממות, ומפעל הייצור הגדול בארץ בתחום הקנאביס הרפואי ומהמשוכללים בעולם שקיבל אישור GMP-IMC פארמה ממשרד הבריאות". מעבר לזאת, היא בעלת זרוע מחקר ופיתוח בתחום, ומבצעת ניסוי שלב 2 בילדים אוטיסטים, ומתכוונת לבצע ניסויים קליניים נוספים.

ליאון קופלר, הבעלים של סופר-פארם צילום: שוקה כהן

בעמיר שיווק מקווים כי האפשרות ליצוא קנאביס רפואי מישראל תאושר - למרות התמהמהותם של מקבלי ההחלטות, ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנושא. במידה והיצוא לא יאושר, תיאלץ החברה להתמקד בשוק המקומי המוגבל בגודלו, ובתחום השקעותיה הרפואיות. לפי מנכ"ל החברה, מיכאל מנדלסון, תסריט שכזה אכן יאכזב אותו - והחברה תיאלץ לפנות לגידול קנאביס רפואי בחו"ל. "אם היינו בטוחים שנוכל לפנות רק לשוק המקומי, לא היינו מבצעים את ההשקעה הזו. כולם עדיין חולמים על יצוא, וזה מה שמשרדי הממשלה משדרים. במידה והיצוא יאושר, יהיה לנו יתרון על פני הרבה גורמים בשוק. יש לנו קשרים בתחום החקלאי, ל-BOL יש  יכולת לקשר את הגורמים הרלוונטיים לחקלאים איתם אנחנו עובדים, ולקופלר יש קשרים חזקים בקנדה".

BOL דווקא הפסידה ב-2017 

הנתונים הכספיים של BOL שפורסמו לציבור נרשמו בטרם "רפורמת הקנאביס" בישראל. הכנסותיה ממכירת קנאביס רפואי עמדו ב-2017 (השנה הראשונה שבה הקבוצה החלה לפעול במבנה ובמתכונת הנוכחיים) על כ-10.8 מיליון שקל, והחברה רשמה הפסד של כ-17 מיליון שקל. סך נכסיה הסתכם ב-12.7 מיליון שקל, והיקף ההתחייבויות עמד על 22.2 מיליון שקל. בטרם הרפורמה, כל מטופל שילם 360 שקל בחודש עבור כמות בלתי מוגבלת של קנאביס. בעקבות הרפורמה, המחיר העדכני למטופלים יעמוד על 120 שקל ל-10 גרם.

החברה הוסיפה נתונים כספיים מ-2016, אך בשנה זו התקיימה הפעילות על-ידי חברה אחרת שבשליטת אחד המייסדים של BOL - שפעילותה הופסקה. באותה שנה ההכנסות עמדו על 8.7 מיליון שקל, והרווח הגיע ל-100 אלף שקל בלבד.

לפי רפורמת הקנאביס, מכירת החומר הרפואי לא תבוצע עוד בתחנות חלוקה של החברות אלא בבתי מרקחת ברחבי הארץ. כך, החברות הפעילות בתחום ייאלצו להשקיע גם בהובלה, שיווק, אריזה וכו' – מה שיפגע בשורה התחתונה שלהן.

מניית עמיר שיווק מגיבה לדיווח בזינוק של עד 20% במחזור גבוה של כ-11 מיליון שקל, ועולה לשווי שוק של כ-425 מיליון שקל. הדיווח הראשוני על כניסה לתחום הקנאביס בחודש מארס הביא לטיסה של כ-40% במחיר המניה, עד לשווי של 440 מיליון שקל - אך זו קרסה בהמשך ביותר מ-30%, עם התמהמהות החתימה על השקעה בחברה – וירידת האוויר מבלון בועות הקנאביס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker